Ekvator Haber

Yunanistan ve Avrupa’da binlerce göçmen çocuk kayboldu

Yunanistan ve Avrupa’da binlerce göçmen çocuk kayboldu
27
06 Kasım 2019 - 12:50

Yunanistan mülteci kamplarında kayıtlı olan ailesi yada kimsesi olmayan 4 bin 779 göçmen çocuktan yaklaşık 2 bin çocuğun kaybolduğunu, kayıp çocuklar hakkında bilgileri olmadığını ve Yunan polisinin kayıp göçmen çocukları bulamadığını duyurdu.

Ekvator Haber Merkezi Yunanistan Çalışma Bakan Yardımcısı Domna Michailidou, düzenlediği basın toplantısında, ülkede 4 bin 779 refakatsiz çocuk sığınmacı bulunduğunu 2 bin çocuğun ise kayıp olduğunu söyledi.

Kamplara kaydı yapılan 2 bin çocuğun ise nerede olduğunu kimse bilmiyor. Yunan hükumeti ve devlete bağlı kurumlar 2000 kayıp çocuğu bulamıyor.

Polis 2000 çocuğu bulunamıyor

Yunanistan Çalışma Bakan Yardımcısı Domna Mihailidou çocukların nerede ve nasıl yaşadıkları hakkında bilgileri olmadığını söyledi. Yunan polisi çocukları arasa da her hangi bir sonuç alınmış değil.

Ailesi yada bir refakatçisi olmayan çocuklar iç savaş yada Batı’nın ülkelerine savaş açması nedeniyle yetim kalan çocuklardan oluşuyor.

Buna göre Yunanistan’daki çocuk sığınmacılarının; yüzde 43’ü Afganistan, yüzde 25’i Pakistan ve yüzde 9’u Suriye uyruklu. Yüzde 93.8’i erkek, yüzde 6.2’sı kız ve yüzde 7’si 14 yaşından küçük çocuklardan oluşuyor.

Kimsesi olmayan bu çocuklar kaçırıldı mı?

Refakatçisi olmayan çocuklar kaçırılmış olabilir. Ayrıca organ mafyası tarafından organları alındıktan sonra öldürülmüş de olabilir. 2000 kimsesiz çocuğun devletin kamplarında kaybolması bu kampların güvensiz olduğunun en önemli kanıtlarından biri.

Ayrıca Yunan hükümeti ve polisinin bu çocukları bulamaması da ayrı bir skandal.

Neredeyse sığınmacı kabul eden tüm Avrupa ülkelerinde aynı sorun var. Ailesi olmayan çocuklardan haber alınamıyor. Bu çocuklar öldü mü, satıldı mı devlet yada polis kurumlarından hiç bir birimin haberi yok.

İsveç’de de göçmen 2000 çocuk kaybolmuştu

2015 yılında da İsveç’de 2000 göçmen çocuk kayboldu. 2014-2016 yıllarında çoğunluğu Suriyeli olmak üzere, son iki yılda İsveç’e 83 binden fazla mülteci sığındı. Sığınmacılardan 15 bin kadarını, ailesi olmayan 18 yaş altındaki çocuklar oluşturdu. Bu çocuklardan 2 bin kadarının kaybolduğu açıklandı.

AB devletleri bu olaylar karşısında çocukların kaybolduğunu söylüyor. Ancak, İnsan Hakları ve Çocuk Hakları Örgütlerinin raporlarına göre, çocuk kaybolması diye bir hadise yok. Kaybolduğu ileri sürülen çocuklar, suç örgütleri tarafından kaçırılıyor.

Avusturya’da da kimsesiz göçmen çocuklardan haber alınamıyor

Viyana’daki Traiskirchen mülteci kampına gelen 37 refakatsiz mülteci çocuktan 14’ü kayboldu ve hâlâ haber alınamıyor. Avusturya’ya sığınan ve aralarında 3-5 yaşlarında çocuklarında olduğu mültecilerden 71’i bir tır kasasında havasızlıktan ölmüş olarak bulunmuştu.

Almanya’da her gün 250 çocuk kayboluyor

DW’nin yayınladığı haberde, Alman polisinin verilerine göre, her gün yaklaşık 250 çocuk kayboluyor. Bu sayılara göçmen çocukları dâhil değil. Halk kaybolan çocukların bulunması konusunda, polisin üzerine düşeni yeterince yapmadığından şikâyet ediyor. Kayıp çocuklar arasında, 20 yılı aşkın süredir bulunamayan çocuklar olduğunu belirten yetkililer, kayıp çocukların genellikle 14 yaşın altında olduğunu belirtiyor.

Almanya’da 1 yılda 40 bin çocuk ailelerinden alınıyor

Almanya Gençlik Dairesi her yıl ortalama 40 bin çocuğa el koyuyor. Ailelerinden alınan çocuklar genelde Müslüman. Bu çocuklar kiliselere bağlı çocuk eğitim kamplarında yetiştiriliyor yada Hristiyan bir aileye evlatlık olarak veriliyor.

Jugendamt konusunda uzman olan Dr. Karin Jackel Almanya’da yılda ortalama 83 bin çocuğa müdahale edildiğini, 2011 yılında ise yaklaşık 38 bin çocuğun ailesinden uzaklaştırılarak yurtlara ya da bakıcı ailelere yerleştirildiğini belirtmektedir.

11 bin Türk çocuk ailelerinden koparıldı

Alman Federal İstatistik Dairesi 2012 yılı verilerine göre ise Jugendamt’ın elinde bulunan 40.200 çocuk ve gencin 11.000’inin göçmen kökenli olduğunu belirtilmektedir. Bu rakam içindeki Türk kökenli çocuk ve genç sayısının yaklaşık 5000 olduğu düşünülmektedir. İlgili sayının net olmayışının ardında iki neden bulunmaktadır. İlk neden Almanya’da göçmenler için çifte vatandaşlığın verilmemesi dolaysıyla sadece Alman vatandaşlığı olan ve Jugendamt’a alınan göçmen kökenli çocukların “Alman” olarak kaydedilmesidir. İkinci neden ise Jugendamt’ın elindeki nüfus komposizyonuna dair net bilgileri kamuoyu ile paylaşmamasıdır. Dolayısıyla genel oran içindeki göçmen çocuk sayısının bilinenden daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Jugendamt’ın koruma altına aldığı çocuk sayısının 2007 yılına göre %43 artış göstermesi Jugendamt ve Almanya’daki bakıma muhtaç çocuk ve gençler açısından endişe verici ayrı bir noktadır.

Afrika’dan kaçırılan çocuklar İngiltere’ye satılıyor

Daha önce yüzlerce Afrikalı çocuğun kaçırılıp, İngiltere’de satıldığı ortaya çıkmıştı. Uluslararası örgüt ve polis verilerine göre, Afrikalı çocuklar kaçırılarak sapkın dinî ritüellerde kullanılmak üzere, İngiltere’nin başkenti Londra’ya getiriliyor.

BM Çocuk Hakları Komitesi’nin raporunda, Afrika’dan kaçırılan çocukların büyük bir kısmının İngiltere genelindeki pedofillere satıldığı ve uzun yıllar seks kölesi olarak kullanıldıkları belirtiliyor. BM, çocukların ne kadara satıldığını ise açıklamaya yanaşmıyor. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre, satıcıların çocuk başına 15 ila 150 bin dolar istedikleri dile getiriliyor. Güzel kız çocukları ile organları alınmaya müsait sağlıklı çocuklar ise daha fazla para ediyor.

Afrikalı göçmenler Akdeniz’e varamadan çöllerde ölüyor

Her yıl 1.2 milyon çocuk kayboluyor

BM Çocuklara Yardım Fonu’nun (UNICEF) verilerine göre, dünya genelinde her yıl yaklaşık 1.2 milyon dolayında çocuk kaçakçılar ve suç çetelerinin eline düşüyor.

Ekvator Haber, Latofm, Hürrriyet, DW, Sabah, Bilgesam, Sputnik, BM

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright ekvatorhaber.com 2015