erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Yumurtalık ile ilgili her kadının bilmesi gerekenler

Yumurtalık ile ilgili her kadının bilmesi gerekenler
85
27 Nisan 2019 - 16:30

Yumurtalık, uterusun her iki yanında bulunan oval şekilli dişi üreme organlarıdır. Tüm vücut için olduğu kadar üreme sistemi için de önemlidirler.

Yumurtalıkların iki ana işlevi, üreme sisteminin sağlığını koruyan ve ayrıca kemiklerin, kasların ve beynin gelişimine katkıda bulunan yumurta ve hormonların, özellikle östrojen ve progesteronun üretimidir.

Yumurtalıkları etkileyen en yaygın sorunlar

Polikistik over sendromu

Yumurtalıkların ürettiği hormonların dengesizliği (artan androjen ve östrojen üretimi, adet bozuklukları ve gebe kalma sorunlarına yol açan), pankreas (artan insülin üretimi), adrenal korteks (androjen üretimi artışı) ile karakterize bir sendromdur. adrenallerde), hipotalamus ve hipofiz bezi. Genellikle düzensiz veya bol periyotlar ve bunların yokluğu, vücut ve yüzdeki kıllanma, pelvik ağrı ve akne ile birlikte görülür.

Yumurtalık kanseri

Overde veya overde oluşan malign bir tümördür. Arasında semptomlar pelvik ağrı, şişkinlik ve iştahsızlık, ancak bu kanser türü erken dönemlerinde sıklıkla asemptomatik olduğu sayılabilir.

Endometrial yumurtalık kisti

Kötü huylu bir tümör haline gelebilecek bir neoplazmadır. Endometrial over kisti kadınlarda ağır ve yapışkan adet kanaması ve şiddetli ağrı var. Bulantı, halsizlik ve ateş de görülebilir.

Pelvik inflamatuar hastalık

Bu hastalık yumurtalıklarda ve fallop tüplerinde bir enfeksiyonun gelişimidir. Enflamatuar süreç, tüplerin epitelini tahrip eder ve izler bırakır. Akut, subakut veya kronik olabilir.

Yumurtalıklar sağlıklı tutmak için nasıl

Yumurtalıklarınızı daha sağlıklı kılmak için yaşamınızda yapabileceğiniz bazı değişiklikler var. Özellikle, diyetinizi yeniden düşünmek faydalı olabilir:

  • Az yağlı, tuzlu ve şekerli yiyecekleri seçin;
  • Hazır yemekler ve konservelerden kaçının;
  • eklemek diyet daha taze meyve ve katma sebzeleri;
  • yüksek lif ve düşük glisemik indeksli gıdaların tüketimini göz önünde bulundurun;
  • Düzenli jinekolojik muayeneler yapmayı unutmayın.
Yumurtalıklar: kadınların bu hayati organlar hakkında bilmesi gerekenler

Ayrıca, şişmanlığın yumurtalıklarınız için en ciddi sağlık sorunlarından biri olabileceğini unutmayın. Fiziksel sağlığınıza dikkat edin ve bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapın.


Bu makale sadece bilgilendirme içindir. Uygulama yapmadan önce bir sağlık uzmanına danışınız.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.