erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Yetersiz beslenme ve salgın hastalıklar 2 milyar can alacak

Yetersiz beslenme ve salgın hastalıklar 2 milyar can alacak
101
16 Temmuz 2019 - 8:41

Dünya açlık, susuzluk ve salgın hastalıklarla mücadele ediyor. Birleşmiş Milletler’in (BM), duyurduğu Dünya Gıda Raporuna göre; dünyada 820 milyonun üzerinde insan açlık ve kıtlık tehdidi altında yeterli ve sağlıklı beslenemiyor. Raporda açıklanan rakamlara göre insanların yüzde 11’i yeterli beslenemiyor. 2 milyar çocuk, kadın ve erkek gıda güvensizliğinden farklı şekillerde etkileniyor. Bu sayı ise dünya nüfusunun yüzde 25’inden fazlasına tekabül ediyor.

Ekvator Haber Merkezi | BM, bu gerçeğe rağmen, Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyon Ordusunun saldırıları altındaki Yemen’e gıda yardımını durdurmuştu. Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, WFP’nin Yemen’deki faaliyetlerini kısmen askıya aldığını aktarmış, 850 bin Yemenli’nin bu durumdan olumsuz etkileneceğini açıklamıştı. Yemen’de 109 bin yeni kolera vakası tespit edilmiş, Nisan 2015 ile Ekim 2018 arasında 84 bin 700 çocuğun akut yetersiz beslenmeden hayatını kaybettiğini yine BM tarafından duyurulmuştu.

Öte yandan Hindistan kuraklık, Kongo ise Ebola tehdidi altında. Hindistan’da yetersiz yağış nedeniyle bir aydır su sıkıntısı çeken Tamil Nadu vilayetinin başkenti Chennai’ye 50 vagonluk bir trenle ilk su nakliyatı yapıldı. Kongo’nun en büyük kentlerinden biri olan Goma’da ise Ebola virüsü tespit edildi.

İlgili Haber: Fransız obüsleri Yemen’de sivilleri bombalıyor

Birleşmiş Milletler (BM), New York’taki merkezinde Pazartesi günü Dünya Gıda Raporu’nu kamuoyuna açıkladı. Raporda, dünyada yeterli beslenemeyen insanların sayısının arttığına dikkat çekilerek açlık çekenlerin sayısının 820 milyonunun üzerine çıktığı açıklandı. 2015 yılında açlık çeken insanların sayısının 785 milyon olduğu belirtilen raporda, 2017-2018 aralığında dünya nüfusunun yüzde 11’inin yeterli beslenemediği vurgulandı.

BM AÇLIK İLE MÜCADELE BAŞARISIZ

Raporda yer alan rakamların rahatsız edici bir trendi ortaya koyduğunu söyleyen BM Gıda ve Tarım Örgütü Genel Direktörü Jose Graziano da Silva, her insana yeterli gıda ulaştırılmasının dev bir sorun olduğunu belirtti. Da Silva, BM’nin 2030 yılına kadar açlığı sona erdirme hedefini ise 2015 yılında kaçırdığını dile getirdi.

DÜNYANIN YÜZDE 25’İ SAĞLIKLI VE YETERLİ BESİN ALAMIYOR

Raporda ayrıca yaklaşık 2 milyar çocuk, kadın ve erkeğin gıda güvensizliğinden farklı şekillerde etkilendiğine ve bu sayının da dünya nüfusunun yüzde 25’inden fazlasına tekabül ettiğine dikkat çekildi. Rapora göre bu kişilerin bozulmamış, besleyici ve yeterli gıdaya düzenli olarak erişimi bulunmuyor.

AFRİKA, SAVAŞ, ÇATIŞMA, KITLIK VE HASTALIKLA KIRILIYOR

Raporu hazırlayan uzmanlar, açlığın özellikle ekonomisi zayıf ülkelerde yaşandığına işaret etti. Raporda silahlı çatışmalar, ayrıca kuraklık ya da sele yol açan iklim değişikliğinin de gıda güvenliğinin sağlanamamasında etkili olduğu vurgulandı. En kötü durumun Afrika’da olduğuna ve her beş Afrikalı’dan birinin açlık çektiği belirtilen raporda, ancak açlığın her kıtada artış gösterdiği bilgisi de yer aldı.

Rapora göre, Güney Asya’da insanların yüzde 15’i, Latin Amerika ve Karayipler’de insanların yüzde 7’si yeterli beslenemiyor. Avrupa ve Kuzey Amerika’da da çok sayıda insanın aç olduğu kaydedilen raporda, şişmanlığın da dünya genelinde artan bir sorun olduğu vurgulandı. 

KONGO’DA EBOLO VİRÜSÜ BULUNDU

Afrika ülkelerinden Kongo’da geçtiğimiz yıl başlayan Ebola salgını, ülkenin doğusundaki büyük şehirlerden Goma’da bulunan bir şahısta tespit edildi. Kongo Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, çok sayıda Ebola hastasının yaşadığı Butembo kentinden eyalet başkenti Goma’ya gelen bir papazda Ebola virüsü tespit edildiği ve söz konusu kişinin derhal karantina altına alındığı kaydedildi. Bakanlık ayrıca, Ebola virüsü taşıyan papazın yolculuk yaptığı otobüste bulunan herkesin tespit edildiğini ve kontrollerden geçirildiğini bildirerek, hastalığın nüfusu bir milyona yaklaşan Goma’da yayılmasının düşük bir ihtimal oldığunu duyurdu.

SON SEKİZ YILDA 13 BİN İNSAN EBOLO NEDENİYLE ÖLDÜ

Kongo’da yaklaşık bir yıldır devam eden Ebola salgını bin 665 kişinin hayatına mal oldu. Son derece tehlikeli ve bulaşıcı olan Ebola virüsü, 2014-2015 yıllarında Batı Afrika’da 11 binden fazla insanın ölümüne neden olmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Goma’daki Ebola vakasının iyi bir haber olmadığını ancak böyle bir durumu uzun zamandır beklediklerini ve hazır olduklarını dile getirdi. Kentte bunun için bir Ebola tedavi merkezi kurulduğunu ifade eden Ghebreyesus, Ebola virüsü taşıyan hastanın da burada tedavi altına alındığını belirtti. Ghebreyesus ayrıca, sadece Goma’da yaklaşık 3 bin sağlık personeline Ebola’ya karşı aşı yapıldığını bildirdi. 

NİJERYA’DA KOLERA CAN ALMAYA DEVAM EDİYOR

Nijerya Kamu Sağlığı Enstitüsü Adamawa Direktörü Dr. Bwalki Dilli, Adamawa eyaletine bağlı Kuzey Yola, Güney Yola ve Girei bölgelerinde 17 Haziran’dan bu yana 244 kişinin koleraya yakalandığını belirtti.

Hastalığa yakalananlardan şimdiye kadar 3 kişinin yaşamını yitirdiğini aktaran Dalili, hastalığın görüldüğü bölgelere acil ilaç ve tıbbi malzeme sevkiyatının yapıldığını kaydetti.

Dalili, kolera salgının diğer bölgelere sıçramaması için önlemler almaya başladıklarını ifade ederek, “Şu anda çalışmalar için Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) gibi kuruluşlardan yardım alıyoruz.” dedi.

Nijerya’da temiz su ihtiyacının karşılanamaması ve tıbbi müdahalenin anında ve etkili bir biçimde yapılamaması, salgın hastalık ve ölüm riskini artırıyor. Ülkede sıtma, çocuk felci, tifo, ishal ve maymun çiçek virüsü gibi salgın hastalıklara sıklıkla rastlanıyor.

HİNDİSTAN İÇME SUYU BULAMIYOR

Hindistan’da bir ayı aşkın süredir su sıkıntısı çeken Chennai kentine ilk yardım nakliyatı ulaştı. Ülkenin güneydoğusundaki metropole 2,5 milyon litre su taşıyan 50 vagonluk trenin kente vardığı açıklandı.

217 kilometre uzaklıktaki Jolarpet’ten yola çıkan trenin yolculuğunun yaklaşık beş saat sürdüğü bildirildi. Suyun ülkenin en büyük su kaynaklarından biri olan Mettur barajından taşındığı kaydedildi. İlk etapta her gün bir tren olmak üzere kente su taşınmaya devam edileceği belirtiliyor.

Tamil Nadu vilayetinin başkenti olan 4,5 milyon nüfuslu Chennai’nin su rezervleri, yağışların uzun süre mevsim normalleri altında kalması nedeniyle tükenme noktasına gelmişti. Bunun sonucunda kentin su şebekesine pompalanan su yüzde 40 oranında azaltılmış, su idaresi tankerlerle sınırlı miktarda içme suyu dağıtımına başlamıştı.

HİNDİSTAN’DA BEYİN İLTİHABİ NEDENİYLE ÖLENLERİN SAYISI 64’E ULAŞTI

Hindistan’da Japon beyin iltihabı salgınında, 7 kişinin daha ölmesiyle yaşamını yitirenlerin sayısının 64’e yükseldi. Japon Ensefaliti virüsü sivrisinek ısırıklarıyla yayılıyor ve beyin hasarı yaratıyor ve hastaların ölümüne neden oluyor. Hastalığın yayılmasında gıda ve temiz su kaynaklarının ve kanalizasyon sisteminin yetersiz olması önemli bir faktör oluşturuyor.

Ocak ayından bu yana toplam 234 pozitif Japon ensefalit vakası rapor edildi. Vaka sayısının geçen 2 haftaya göre azaldığı, ölümlerin daha çok kırsal alanlarda gerçekleşmesi nedeniyle yetkililerin endişeli olduğu bildirildi.

Bir sağlık yetkilisinin, kırsaldaki hastaların ehil olmayan kişilerce tedavi edildiğini, hastaların uzman doktorlara görünmesinin salgınla mücadelede daha etkili olacağını söylediği aktarıldı.

Hazırlayan: Ragıp Kamil İlbeyi – ekvatorhaber.com

Kaynaklar: Ekvator Haber /DPA/BK/ET/AFP/EPD/HS/GA/DW

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.