erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Yerköprü Şelalesi çevre düzenlemesi baharda daha güzel anlaşılacakmış!

Yerköprü Şelalesi çevre düzenlemesi baharda daha güzel anlaşılacakmış!
9.128
02 Aralık 2019 - 8:54

Konya Büyükşehir Belediyesi Yerköprü Şelalesi çevre düzenlemesiyle ilgili bir açıklama yaptı: “Yapılan çalışmalar bahar mevsiminde daha güzel anlaşılacak…” denilen açıklama ve yapılan çevre düzenlemesi halkın tepkisini çekti

Yusuf Yavuz

Konya’nın Hadim ilçesine bağlı Çatalpınar Mahallesi sınırlarında bulunan Doğal Sit Alanı niteliğindeki Yerköprü Şelalesi’nde yapılan çevre düzenlemesi projesiyle ilgili haberimizin ardından bir açıklama yaptı. Konya Büyükşehir Belediyesi, yapılan çalışmaların bahar mevsiminde daha güzel anlaşılacağı görüşünü savundu.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının da onayı ile uygulamaya koyduğu projeyle ilgili yöre halkının tepkilerine de yer verdiğimiz haberimizin algı yaratmayı amaçladığı öne sürülen açıklamada; “Yapılan çalışmaların bahar mevsiminde daha güzel anlaşılacağını tekrar hatırlatıyor; açı farklılığı ve mevsimsel farklılıkla çekilen fotoğraflarla yanılgı oluşturulmaya çalışanları ve tüm doğaseverleri Hadim Yerköprü Şelalesi’ne davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Yerköprü Şelalesi çevre düzenlemesi bir yapılaşma faciası

Konya’nın Hadim ilçesine bağlı Çiftepınar köyü sınırlarında bulunan Doğal Sit Alanı niteliğindeki Yerköprü Şelalesi, daha çok turist çekmek uğruna yapılan çevre düzenlemesiyle tüm doğallığını yitirdi. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve 20 milyon liraya mal olacağı öne sürülen projeye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da destek verirken ortaya çıkan sonuç yöre halkının tepkisini çekmişti.

Çevre düzenlemesi bakanlık kurulu izni yapılıyor

Konuyla ilgili haberimizin ardından Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada; “Sit alanı olan bölgeyi turizme kazandırmak, daha fazla ziyaretçinin ulaşabilmesini ve ziyaretçi güvenliğini sağlayabilmek amacıyla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu izniyle (26.10.2015 tarih ve 11969 sayılı oluru) çevre düzenleme çalışması yürütmekteyiz. Önemli bir turizm ve mesire alanı olan Yerköprü Şelalesi’nin çevre düzenleme çalışmalarında tek bir ağaç bile kesilmemiştir” denildi.  

‘Proje tamamlandığında farklı bir güzellik çıkacak’

Doğal alanın korunmasıyla ilgili olarak hassasiyet gözetildiği savunulan açıklamada, proje kapsamında 350 adet yapraklı, 50 adet ibreli, 750 adet çalı, 1.165 adet çok yıllık çiçek, 1.550 adet de yer örtücü ve sarıcı bitki dikimiyle ilgili çalışmaların sürdürüldüğü belirtildi.

“Çalışmaları devam eden proje kapsamında bölgenin coğrafi dokusuna, şelaleye ve şelaleyi besleyen akarsu kaynaklarına müdahale edilmemiş, doğal bitki örtüsü korunmuştur. Milyonlarca fidanı toprakla buluşturan, 31 ilçede yüzlerce ecdat yadigarı eseri restore ederek gelecek nesillere ulaşmasına katkı sağlayan bir belediye olarak yaptığımız her çalışmada tarihi ve doğal dokunun korunması önceliğimizdir. Yerköprü Şelalesi ve çevresi peyzaj düzenleme işi de bu bakış açısıyla sürdürülmektedir. Proje tamamlandığında ortaya ülke turizmine katkı sağlayacak farklı bir güzellik çıkacaktır” ifadelerine yer verildi.

Haberlerde algı mı yapılıyor?

Uygulanan projeyle şelaledeki doğal dokunun bozulduğu ve alanın yapılaştığı yönündeki eleştirileri gündeme getiren haberlerin art niyetli ve algıya yönelik olduğu ileri sürülen Konya Büyükşehir Belediyesi’nin açıklamasında şöyle denildi: “Bahar aylarında, doğanın yemyeşil olduğu dönemde çekilen fotoğraflarla, farklı bir açıdan çekilmiş, şelalelin kısmen göründüğü fotoğraflar yan yana getirilerek algı yapmak yerine; aynı açıdan bahar aylarında ve bugün çekilen fotoğraflarla karşılaştırma yapmak daha doğru olacaktır. Her ne kadar, mevsim şartları gereği ağaçların yaprakları dökülse, doğa solgun olsa bile, aynı açıdan bugün çekilen fotoğraflarda şelalenin, ağaçların ve su kaynağının hiçbir zarar görmediği net olarak anlaşılacaktır.

Baharda daha güzel anlaşılacakmış!

Konya Büyükşehir Belediyesi, şeffaf bir belediyedir. Kararlarını ortak akıl ve istişare ile alır. Bölgede yapılan çalışmalar da bölge halkının yoğun talepleri ve muhteşem güzelliği ile dikkat çeken Yerköprü Şelalesinin ülkemiz turizmine kazandırılması amacıyla yapılmıştır. Belediye olarak şehrimizin ve ülkemizin doğal zenginliğine emanet gözüyle bakmakta ve korumaktayız. Amacımız bu alanların gelecek nesillere aktarılmasıdır. Yapılan çalışmaların bahar mevsiminde daha güzel anlaşılacağını tekrar hatırlatıyor; açı farklılığı ve mevsimsel farklılıkla çekilen fotoğraflarla yanılgı oluşturulmaya çalışanları ve tüm doğaseverleri Hadim Yerköprü Şelalesi’ne davet ediyoruz.”

Belediye yayınladığı fotoğraflarda yapılaşmayı gizledi

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin konuyla ilgili açıklamasında, 29 Kasım tarihinde çekildiği öne sürülen bir fotoğraf da yer aldı. Şelaledeki proje kapsamında inşa edilen restoran ve asma köprünün görünmediği fotoğrafta, su akışının ilkbahar aylarındakinden daha fazla olması dikkat çekiyor. Proje kapsamında şelale çevresindeki 100 bin metrekarelik alanda düzenleme yapılması planlanıyor.

İşte Yerköprü Şelalesi’ndeki yapılaşma ve çevre düzenlemesine ait fotoğraflar;

Yerköprü Şelalesi çevre düzenlemesi baharda daha güzel anlaşılacakmış!

Yerköprü Şelalesi çevre düzenlemesi doğal alan yok edildi

Yerköprü Şelalesi çevre düzenlemesi kapsamında yapılaşma

Yerköprü Şelalesi çevre düzenlemesi baharda daha güzel anlaşılacakmış! Doğa mangal yakma alanı için yok ediliyor.

Doğal görünümü yok edilen Konya Hadim Yerköprü Şelalesi

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.