erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Yaşam Öyküsü: Ragıp Kamil İlbeyi Kimdir?

Yaşam Öyküsü: Ragıp Kamil İlbeyi Kimdir?
133
19 Nisan 2019 - 15:05

Ragıp Kamil İlbeyi, Türkistanlı bir aileye mensup olmakla birlikte soyları İmam Muhammed Bakır ile Ehlibeyt’e, Allah’ın cc. Elçisi Muhammed aleyhisselama ulaşır. İmam Rıza’nın Abbasi Devleti’nin başkenti olan Merv’e gelmesi ile ailenin Buhara’ya geldiği bilinmektedir. Merv Türkmenistan’ın antik şehirlerinden biridir. Buhara ise bir şehir değil devlettir. Aynı isimle bir de şehir vardır.

İlbeyi (İlbegi) Ailesi, Buhara Hanlığı’na bağlı bugün ki Türkmenistan’ın Kerki Kızılayak şehrindendir. Aile üyeleri bugün Afganistan’ın kuzeyi olan Güney Türkistan, Türkmenistan, Özbekistan, Türkiye, Hicaz (Arabistan) İran – Türkmensahra ve çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşamaktadır. SSCB zulmünün arttığı günlerde Türkistan İstiklal Hareketi Gazisi Mehmet Murat İlbegi önderliğinde 1958 yılında Türkiye’ye göç etmiştir.

İstanbul Üsküdar’da doğan ve İstanbul kültürü ile yetiştirilen Ragıp Kamil İlbeyi, Ârsari Türkmeni olup, Pîr İlbegi Baba’ya mensuptur. Pir-i Türkistan Hazreti İşan’ın torunlarındandır. Ayrıca ailenin büyüklerinden olan Halife Kızılayak Abid Nazar, Buhara alimlerinden ve son dönem Türkistan erenlerindendir. Türbesi Afganistan’ın Cüzvcan Şıbırgan Kızılayak Köyündedir.

Dedelerinden olan Mehmet Murat İlbegi, Türkistan’ın bağımsızlığını yeniden kazanması ve Sovyet işgalinden kurtulması için savaşan Basmacı Hareketi – Türkistan İstiklâl Hareketine mensup savaşçılardan olup Türkiye’ye gazi olarak hicret etmiştir.

Bir dönem gazetecilik ve dergi-kitap yayın koordinatörlüğü de yapan yazar ve ressam Hurşit İlbeyi’nin oğludur. Hurşit İlbeyi, Umut Emekle Büyür, Yere Düşen Bulutlar adıyla, İlke yayınları, Berzah, Irmaklar Denize Akar, Yitik Ülkenin İnsanları, Mavera Yolcusu isimli kitapların yazarıdır.

Ragıp Kamil İlbeyi küçük yaşlardan İslamî eğitim almaya başladı. İslam İlahiyatı üzerinde eğitim ve görmüş ve bu alanda araştırma ve okuma yapmaya devam etmektedir. International Federation of Journalists üyesi bağımsız gazeteci olarak, televizyon programı yapımcısı – sunucusu ve gazeteci olarak çalışmaktadır.

İlk öğretmeni babası oldu

Onun ilk öğretmeni babası oldu. Babası, onun çocukluk çağından başlayarak dünya ve Türk klasiklerinden değerli kitapları okumasını sağladı. Ayrıca tiyatro ve sinemalara düzenli gitmesini sağlayarak kültür ve sanat ile şekillenerek büyümesine katkı sundu.

Bunun yanı sıra babasından, ahlak, toplumsal felsefe, Avrupa ve Asya düşünceleri – toplumsal katkılar, İslam felsefesi ve tarihi, erdemli yaşamın yolları ile gazetecilik eğitimleri aldı. Babası Hurşit İlbeyi’nin yayımladığı Kız Kulesi Gazetesi’nde dağıtıcılık ile başladığı çalışma hayatında, babasından aldığı eğitimler ile röportaj yapma, fotoğraf çekme ve dizgi mizanpaj eğitimleri almıştır.

İslamî düşünce ve yaşam üzerine okudu

Ortaokul ve lise dönemlerinde çeşitli medreselerde İslamî eğitimler aldı. Anadolu Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesinin alt dalı olan Adalet bölümünü okuyarak ön lisansını tamamladı. Daha sonra Uluslararası Al-Mustafa Üniversitesi’nde İslamî İlimler Fakültesine devam etti. ”İslamî Düşünce ve Erdemli Yaşam” üzerine araştırmalar yaptı ve bu alanda yoğunlaştı.

Çeşitli kurumlarda çocuklar ve yetişkinler için; İslamiyet, Kuran’ı Kerim Öğrenimi, İslam Tarihi, Peygamberler Tarihi, Asr-ı Saadet Tarihi ve Alevilik üzerine dersler veya sohbetler verdi.

Azerbaycan merkezli TV kanalında televizyonculuğa başladı

Azerbaycan ve Türkiye’de yayın yapan Kanal 12 televizyonunda program hazırladı ve sundu. Ayrıca eğitim ve kültür konulu programların yapımcılığını üstlenmiş, kaliteli içerik ve yayınların oluşmasına öncülük etmiştir.

Irak’ta zor şartlar altında 6 bölümlük Erbain Belgeseli hazırladı. Balkan ve Ortadoğu ülkelerinde çeşitli gözlem araştırmaları yaptı ve televizyon programları için temaslarda bulundu.

Arap TV’lerinde çalıştı

Arap televizyon kanallarından, El Fırat, Kerbala ve Ibadi TV’nin İstanbul haberleri için koordinatörlük yaptı. Mihrap TV ve Kanal 12 ortak yayınları için ‘Muharrem Sohbetleri’ programlarını hazırladı ve sundu.

Program yapımcılığı yaptı

Kanal 12 için ise; İlbeyi ile Sözün Özü / İlbeyi ile Mah-ı Muharrem, Rehberlik Servisi, Kuran ve Ehlibeyt Sohbetleri, Tefsir Sohbetleri gibi programların yanı sıra yapmış olduğu anlaşmalar neticesinde pek çok kaliteli belgeselin televizyonda yayınlanmasını da sağlamıştır.

Kanal 12’nin KHK ile kapatılmasından bir kaç ay önce Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirilmiştir. KHK ile 2 yıl boyunca kapalı tutulan Kanal 12’nin her hangi bir ceza, ihtar ve suça karışmadığı, devletin ve milletin milli birlik ve bütünlüğüne tehdit olmadığına karar verilmiş, kanalın lisansı ve el konulan ekipmanları kanal sahiplerine teslim edilmiştir.

İlbeyi kendisini ‘çağdaş Müslüman’ olarak tanımlıyor

Bugüne kadar pek çok internet sitesi, dergi ve gazetede makale ve haberleri yayınlanan İlbeyi, ekvatorhaber.com’a yazmaya devam etmektedir.

***

Türk gazeteci ve İslam teolojisi uzmanı İlbeyi kendisini; ”kalıpların dışına çıkmaktan korkmayan, hiç bir kurum ve kuruluş adına konuşmayan ve onlara maddi veya manevi bağlılığı olmayan, erkin, çağdaş, tüm putlardan ve geleneksel zararlı ideolojilerden arınmış bir Müslüman olarak tanımlıyor.

İlbeyi’ye göre dinin kaynağı sadece Kuran ve İslam dinine mensup insanların tek bir adı var oda Müslüman. Mezhepçilik ve tekfirden asla haz etmeyen İlbeyi tüm insanları olduğu gibi kabul etmemiz gerektiğinde ısrarcı. ”Münazara yapılabilir ancak hiç bir birey ve inanç üzerinde baskı kurulamaz. Tanrı bizleri özgür irademiz ile yarattı. Eğer Allah tek bir toplum yaratmak isteseydi bunu ondan başka yapacak kimse yoktur’ diyor.

İlbeyi dinden gelir elde edenleri ve üretime hiç bir katkı sunmayan insanları eleştiriyor. ”Dinden gelir elde etmek veya ünlenmek için okumadım. Ve bundan maddi bir kazanç elde etmedim. İlahiyat kadar gazeteciliği de sevdim. Ve kendime meslek olarak gazetecilik iş kolunu seçtim. Tanrı’nın elçilerinin her birinin bir mesleği ve becerisi vardır. Din dünyalık kazanma, mal biriktirme ve şöhret kazanma kapısı değildir.” Diye sözlerine ekliyor.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.