Ütopik hayallerden gerçekliğe: HDP kimliğini buldu

İşte oldu. Türkiye’de artık kimse HDP’ye bölücü veya terörist yaftası yapıştıramaz! Neden mi?

Kürt siyasetçiler yola Kürt devleti kurmak için çıktı. Sonra işi özerkliğe, sonra Kürtçenin anadil olarak eğitimde yer almasına götürdüler. Nihayetinde taleplerini; “kabul edin Kürtler de var ve demokratik haklara sahipler” olarak belirtmeye başladılar. Böylelikle bu günkü güçlü ve kabul görmüş pozisyon ve siyasi anlayışa ulaştılar. Ve işin aslına bakarsanız da ütopik hayallerden gerçekleşebilecek taleplere doğru gelerek.

Hangi anlayışla mı? Tabi ki sosyal demokratlık. Zaten HDP hiç bir zaman devrimci veya sosyalist olmadı. Burada HEP-DEP sürecinden bugüne yani tamamını birbirinin devamı olarak aldığım için sadece HDP diyorum.

En başında HEP iken feodaldi. BDP iken liberaldi. Feodal Kürt partisinden evrimleşerek bu noktaya dönüştü. Şimdi ise asıl mecrasına oturdu. Sosyal Demokrat Kürt Partisi oldu.

Türk-Kürt Sosyalistlerinin etkisi ile bu değişimi çokta sıkıntı ve kayıp yaşamadan başardılar. Kabul etmemeleri hiç bir şeyi değiştirmez. Artık Türkiye’de iki adet sosyal demokrat parti var. CHP ve HDP.

HDP SOSYALİST BİR PARTİ OLABİLİR Mİ?

İçlerindeki sosyalistlerden bahsedecekseniz nafile, niye mi?

Birincisi CHP içerisinde Türkiye’de ki diğer tüm sosyalist partilerin toplamından daha fazla sosyalist var. CHP nasıl sosyalistleşemeyip sosyal demokrat kalıyorsa, HDP de aynı şekilde içindeki sosyalistlerin itelemesi ve çabası ile ancak sosyal demokratlığa ulaşabildi.

İçinde yer alan veya dışarıdan desteklediğini söyleyip ama aslında bire bir aynı politikaları uygulayan parti ve oluşumlar zaten asla sosyalist olup, sosyalist mücadele vermedikleri gibi, kendi asli görevlerini dahi HDP ve CHP’ye yıkarak onlara yaptırmaya çalıştılar.

Yani onlar zaten hiç gerçek sosyalist olmamışlardı. Kimi kendi milliyetçiliğini UKKTH sosuna bulayarak HDP içinde yaşıyor ve Kürt Milliyetçiliği yapıyordu. Kimi de CHP içinde sosyal demokrat talepleri sosyalist talepler diye okumayan ve taklitçi, solcu tabanını kandırıyordu. Ama olsun. Sosyal Demokratlık, Marks – Engels’in teoride, Lenin ve Stalin’in ise pratikte uygulayıp dedikleri gibi; çok önemli birer yandaş ve asla vazgeçilemeyek bir antikapitalist oluşumdu ve kıymetliydi.

TÜRKİYE’DEKİ DEVRİMCİLER NEDEN DEVRİM YAPAMADI?

Gerçek sosyalistler, sosyal demokratlarla el ele verip halkı eğitip devrimini yapmasını sağlayanlardır. Ama ülkemizde bu hiç gerçekleşmedi. Çünkü ne ülkemizdeki sosyal demokratlar çağdaş ve antifaşist gerçek sosyal demokrattılar nede sosyalistler gerçekten bilimsel ve devrimi hedefleyen gerçek sosyalistirler.

Her ikisi de geri birer versiyondular. Bu nedenle hiç ilerleyemeyip hep gerilediler. Şimdi ise faşist yönetime karşı hepsi birleşerek ancak burjuva demokrasisini sindirecek ve devrim sayabilecek noktaya yani ilerici gerçek sosyal demokratlığa ulaşabildiler.

HDP KİMLİĞİNİ BULDU

HDP artık gerçek kimliğine oturdu. Türkiye için aslında çok iyi ve önemli bir gelişme. 65 milyon Türk ve 13 milyon Kürt olarak sosyal demokrasiye ulaşan iki meşru partiye sahipler ve ülkede bir güç oldular.

Ha ileride neye evrilir derseniz, CHP aynı CHP, yani en fazla sosyalist enternasyonel CHP olur ve yerinden bir adım ilerler. HDP ise içindeki belirleyici güç olan Şafii melleler (Şafii mezhebine mensup din adamı / tarikat şeyhi) ile sosyalistlerin gelişimine bağlı olarak ya yerini koruyacak ve gerçek sosyal demokrat olarak kalacak, yada sosyalistleşecek.

Sosyalist olacağına pek inancım yok. Çünkü beraber yürüdüğü parti ve anlayışlar ile içinde yer alanlar o bilinçte değiller. Bu arada halkların kardeşliği ve özgürlüğünü, herkesin kendi kültür ve inancını yaşamasını savunan HDP’ye tavsiyem ve uyarım şudur; Demokrasi mücadelenize inanılmasını ve destek verilmesini gerçekten istiyorsanız sahtekar ve satılık kalemleriniz, parti üyeniz uyduruk akademisyenler aracılığı ile Aleviliğe şekil verip, Kürtleştirmeye, Zerdüştleştirmeye ve kendinize yeni bir kazanç alanı yaratmaya çalışmaktan vazgeçin. Yani Alevileri rahat bırakın, karşı çıktığınızı söylediğiniz o asimilasyonu siz Aleviler için uygulamayı bırakın. Aksi takdirde içinizdeki ve yanınızda yürüyen çok az gerçek sosyalistin ve Alevilerin desteğini tamamen kaybedeceksiniz.

Ali Karadayı

Avatar

Ekvator Haber

Ekvator Haber, Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, olay analizlerini, bilim, teknoloji, kültür, seyahat, sağlık, bilişim, aile, sanat ve benzeri içerik ve haberler yayımlayan Türkçe internet gazetesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir