erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Ücretsiz kurslar ve online üniversiteler ile çevrimiçi eğitim

Hem Türkiye’de hem de dünyada ücretsiz kurslarla insanlara yararlı hizmetler sunuluyor. Türkiye, İngiltere, AB ve ABD’de ücretsiz kurslar ve online üniversiteler ile çevrimiçi eğitim olanağı sunuluyor.

Ücretsiz kurslar ve online üniversiteler ile çevrimiçi eğitim
7.018
09 Mayıs 2020 - 22:36

Neredeyse tüm dünyada ‘hayat eve sığar’ sloganı hayat buldu. Okullar, bazı işletmeler ve devlet kurumları tatil edildi. Çevrimiçi hizmet sunan devlet kurumları dijital devlete geçişi hızlandırdı. Ücretsiz kurslar ve online üniversiteler herkesin hizmetinde. Vize yok pasaport yok. Eğer yabancı bir dil konuşabiliyor yada anlıyorsanız, yurt dışı ücretsiz kurslar ve online üniversiteler tarafından verilen eğitimlere katılabilirsiniz.

Türkiye’de uzaktan eğitim-öğretim pek çok Avrupa ülkesinden bile çok daha iyi. Türkiye öğrencileri için EBA adında ilkokul, ortaokul ve lise eğitimleri veren televizyon kanalları, internet siteleri açtı. Uzaktan eğitim telefon uygulamaları ile zenginleştirdi.

Türkiye’nin uzaktan öğretimdeki başarısı takdiri hak ediyor.

Hem Türkiye’de hem de dünyada ücretsiz kurslarla insanlara yararlı hizmetler sunuluyor. Türkiye, İngiltere, AB ve ABD’de ücretsiz kurslar ve online üniversiteler ile çevrimiçi eğitim olanağı sunuluyor.

Ücretsiz kurslar ve online üniversiteler ile çevrimiçi eğitim

Koronavirüs salgınının etkisini azaltmak için hükümetlerin getirdiği önlemler nedeniyle insanlar vakitlerinin büyük kısmını evde geçirmek zorunda kaldı. Bu bağlamda bazı ülkeler vatandaşların ‘karantina vakitlerini’ daha iyi geçirmeleri için ücretsiz eğitim kurslarının verildiği çevrimiçi platformları hayata geçirdi.

Türkiye’de de salgın evlerinden çıkamayanlar için bazı üniversiteler kurslarını ücretsiz hale getirdi.

Koç Akademi platformunu ücretsiz hizmete açtı

Koç Üniversitesi, 12 binden fazla içeriğin bulunduğu Koç Akademi platformunu ücretsiz hizmete açtı. İnternet sitesinde veri tabanı yönetimi, animasyon teknikleri ve web sitesi oluşturma gibi bilişim teknolojileri eğitimlerinin yanı sıra zaman yönetimi ve etkili iletişim gibi kişisel gelişime yönelik çok sayıda eğitim ücretsiz veriliyor. Bu kapsamda platformda çok sayıda video içerik kullanıcılara sunuluyor. Bu içeriklerde; koronavirüs salgınının psikolojiye etkilerinden bu konunun çocuklara nasıl anlatılabileceğine, ev hijyeninden salgın döneminde dengeli beslenmeye kadar birçok konu uzmanlar tarafından ele alınıyor.

Türkiye çevrimiçi kütüphane ve arşivleri hizmete açtı

Türkiye’de ayrıca “Hayat Eve Sığar” sloganıyla hayata geçirilen “Evde Kal” günlerinde bilgiye ücretsiz erişim için hem dünyadan hem de Türkiye’den online kütüphane ve arşivler kullanımına açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan “Etkin Kütüphane Evinizde” etkinlikleri kapsamında farklı içerikler ve online aktiviteler, kütüphanedeyim sitesi üzerinden canlı olarak takip edilebilecek.

Yine Bakanlık tarafından başlatılan “Kütüphanem Cepte” mobil uygulaması ile de okurlar e-devlet üzerinden kütüphanelere üyelik gerçekleştirebilecek ve sistemde bulunan e-kitapları ücretsiz olarak okuma imkanı bulabilecek.

Aynı zamanda görme engelli vatandaşlar da “konusankitaplik.mkutup.gov.tr” adresinden hizmet veren “Milli Kütüphane Konuşan Kitaplık” vasıtasıyla 11 profesyonel kayıt stüdyosunda hazırlanan sesli kitaplardan yararlanabilecek.

İngiltere’de The Open University ve The Skills Toolkit projesi

İngiltere’de hayata geçirilen The Skills Toolkit projesi insanlara evlerinden çıkmadan kişisel becerilerini geliştirmek için bir fırsat sunuyor.

Bu kapsamda İngiltere hükümetinin başlattığı projeye The Open University de destek veriyor. Son zamanlarda internet sitelerine olan ilginin katlandığına dikkat çeken üniversite, bin kursa tekabül eden 10 bin saatlik dersi ücretsiz hale getirdi.

Üniversite yetkilileri, ücretsiz sunulan kursların amacını, ‘İnsanların mevcut becerilerini pekiştircek ya da salgın sonrası dönemde farklı iş kapıları açacak ilave beceriler edinmelerini sağlamak’ olarak açıklıyor. Sunulan kurslar arasında kodlamadan dijital pazarlamaya kadar birçok sektörü ilgilendiren online eğitim dersleri yer alıyor.

Europeana Collections

Avrupa Birliği tarafından hayata geçirilen “Europeana Collections” projesi de Avrupa’da bulunan kütüphane, müze ve arşivlerin koleksiyonlarındaki 50 milyondan fazla materyali, “www.europeana.eu” adresinden web ortamına taşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri’nde de aralarında Brown, Harvard, Cornell, Princeton, Dartmouth, Yale ve Columbia Üniversiteleri ve Pennsylvania Üniversitesi’ninde bulunduğu prestijli üniversiteler çevrimiçi kurslarını ücretsiz hale getirdi. Ücretsiz hale getirilen kurslar arasında Bilgisayar Bilimi, Programlama İşletme, Sanat ve Tasarım, Bilim, Tıp ve Sağlık, Eğitim ve Öğretim ile Kişisel Gelişim alanlarında dersler bulunuyor.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.