erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Türkmenlerin ‘Diktatörlüğe hayır’ eylemine polis müdahalesi

19 Temmuz Pazar günü saat 13:00’de İstanbul Bakırköy Yeşilköy’deki Türkmenistan Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen Türkmenistanlılara polis müdahale etti.

Türkmenlerin ‘Diktatörlüğe hayır’ eylemine polis müdahalesi
4.857
19 Temmuz 2020 - 14:07

19 Temmuz Pazar günü saat 13:00’de İstanbul Bakırköy Yeşilköy’deki Türkmenistan Başkonsolosluğu önünde bir araya gelen Türkmenistanlılara polis müdahale etti.

‘Diktatörlüğe hayır!’ konulu eylem başlamadan polis tarafından engellendi ve Türkmenler konsolosluğa yaklaşamadı, taleplerini duyuramadı.
Eyleme katılan Türkmenlerin Ekvator Haber’e yaptığı açıklamaya göre; gözaltında 70 Türkmenistanlı bulunuyor. Türkmenlerin tek tek fotoğrafı çekildi. Kimlik bilgileri ile birlikte Türkmenistan konsolosluğuna iletileceği açıklandı.

Türkmenlere fiziksel ve psikolojik baskı Türkiye’de de devam ediyor

Elinde bulunan bir dövizin polis tarafından okunmasını isteyen, demokrasi ve adalet arayışında olduklarını söyleyen bir Türkmen’in polisler tarafından darp edildiği, cep telefonuna el konulduğu bildirildi.

Karakollarda tutulan Türkmenler hakkında bilgi almak isteyen eyleme katılmayan Türkmenler polis merkezlerine alınmadı ve açıklama da yapılmadı. Karakollarda işlemleri tamamlanan Türkmenlerin bırakılmaya başlandığı bilgisi haber merkezimize ulaştı.

Akşam saatlerinde gözaltında kalan Türkmenistanlı kalmadı.

Dünya Türkmenleri Demokrasi Hareketi’nden Devlet Bayhan (Döwlet Baýhan) Ekvator Haber’e şu açıklamayı yaptı

Bugün Türkiye’de çeşitli nedenlerden dolayı bulunan Türkmenistan vatandaşları ülkelerinde devam etmekte olan diktatör rejimi protesto etmek için, Türkmenistan İstanbul Konsolosluğu önünde toplanmak istedi.
Sayıları 100 civarında olan Türkmen eylemcilerin etrafı çelik polis gücü ile kuşatılarak hepsi Yeşilköy Polis Merkezine götürüldü. Söz konusu Türkmen eylemciler şu anda Yeşilköy Polis Merkezinde göz altında tutuluyor.

Protestoya destek vermek için oraya giden Dünya Türkmenleri Demokrasi Platformu üyeleri de şu anda göz altında tutuluyor. Onların bize göndermiş olduğu yazılı ve görsel bilgiler de olayı onaylıyor.

Polis görevlileri Türkmen eylemcilerin detaylı resimleri ile birlikte kişisel bilgilerini Türkmenistan İstanbul Konsolosluğu’na iletilmek üzere hazırlık yaptığı olay yerinden bildiriliyor.

Konserwatif Haraketi, Ekvator Haber’e yaşanan olayla ilgili şu açıklamayı yaptı;

Vatandaşlarımıza bu hareket adına destek veriyoruz Tüm katılımcılara ve organizatörlere derin teşekkürlerimizi sunuyoruz. Biz baştan destekledik bu hareketi ve şu anda vatandaşlarımıza yardım etmek için ilgili arkadaşlarımız çalışmalara başladı. Yaşanan olumsuzluk bizi durdurmamalı. Biz tekrar hep birlikte, diğer partilerle el ele mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bir diğer önemli konu; Yalnız eylemler, özellikle haberciler tarafından sisteme karşı olarak diye adlandırılmamalı. Biz ille bizim dediğimiz olacak da demiyoruz. Yalnız her taraf bildiklerini paylaşarak halkın görüşü alınmalı.

Muhatap olduğunuz 3-5 kişinin görüşünü halkın görüşü olarak beyan etmeniz ne gazeteciliğe yakışır nede dertle dolu ülkemize derman olur.
Ekvator Haber ver Erkin Ses olarak Türkmenlerin sesi olmaya devam edeceğiz.

Bölgenizden son gelişmeleri Erkin Ses Whatsapp Telegram ve IMO ihbar hatlarına gönderebilirsiniz. 00491784051247

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.