erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Türkmenistanlılar Berdimuhamedov’u korkuttu!

Türkmenistanlı muhalifler 14 Eylül’den 25 Eylül’e kadar tüm Türkmenistan’da halkı eylemlere ve grevlere çağırıyor. Muhaliflere bu Türkmenistan’ın son şansı.

Türkmenistanlılar Berdimuhamedov’u korkuttu!
1.350
11 Eylül 2020 - 10:09

Hükümetten korktukları iddia edilen Türkmenistanlılar devlet başkanı Kurbankulu Berdimuhammedov’u korkuttu: Meğer korkan Türkmenler değil Berdimuhamedov, ailesi ve ortakları imiş!

Türkmenistanlı muhalifler 14 Eylül’den 25 Eylül’e kadar tüm Türkmenistan’da halkı eylemlere ve grevlere çağırıyor. Muhaliflere göre bu Türkmenistan’ın son şansı. Yurt dışında yaşayan Türkmenistanlıların da eylem yapmaları, sosyal medyada gündem olmaları, Twitter ve Youtube’u etkin bir şekilde kullanmaları isteniliyor.

Eylemcilere göre, halk kendisi için şimdi ayağa kalkıp konuşmazsa, bir daha asla konuşamayabilir.

Türkmenistan’da halkı eylemlere davet eden muhalif örgütlerin başında Türkmenistan’ın Demokratik Seçimi (DVT) geliyor.

Türkmenistan’da ülke çapında eylemler düzenlenecek

Murad Kurbanov, 14 ve 25 Eylül’de ülke çapında yapılacak olan eylemlere katılacak olan halka, muhalefet iktidar olursa 500 dolar ödeme sözü veriyor.

DVT, yurt dışında eylemler organize eden muhalif örgütlerden biri. Sapar İklimov ve Halmurat Soinov çevresinde birleşen Halkın Sesi, Çemen Öre öncülüğünde organize olan Türkmenia Birleşin eylemler düzenleyen hareketler olarak biliniyor.

Ayrıca ABD’den Narcan Muzapberova ve Kanada’dan Muhammet Duyeji, Erkin Ses’ten Ragıp Kamil İlbeyi, Dünya Türkmenleri Demokrasi Platformu’ndan Döwlet Bayhan, halka yoğun olarak birleşme ve ortak eylem yapma çağrısında bulunan isimlerden bir kaçı.

Bu eylemlerde eylemciler polis tarafından gözaltına alınabilir. Muhalefet bunun olacağını biliyor ve korkmuyor. Tüm dünyada hemen hemen her gün benzer durumlar yaşanıyor. Muhalifler tutuklamaların 15 günü aşamayacağını beyan ediyor.

Türkmen askerleri ve polisleri de rejimden rahatsız

Muhalif isimlere göre tüm halk aynı anda hareket ederse, halka karşı koyabilecek hiç bir kurum, asker yada polis teşkilatı yok. Türkmen polis ve askerlerinin de Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov’un siyasetinden ve otokrat başkanlık sisteminden rahatsız olduğu buna rağmen sessiz kaldıkları biliniyor. Kimilerine göre halk harekete geçerse askerler ve bazı bürokratlar halkın yanında yer alabilir.

Muhaliflerin tamamı barışçıl bir iktidar değişikliği arzuluyor. Halkın sesinin yükselmesi Berdimuhamedov’u korkutuyor ve başkent Aşkabat’a özel silahlı birlikler sevk ediliyor.

Türkmenistanlılar adaletin olduğu bir ülke istiyor

Halkın fakirleşmesi, katlanarak artan rüşvet ve polis baskısı, hukuksuz tutuklamalar, yurtdışına çıkış yasağı, internet ve VPN yasağı, koronavirüs salgınına karşı yetersiz önlem, doğal afetler sonrası halka yardım yapılmaması, dünya ile iletişim koparılması gibi insan onuruna yakışmayan olay ve durumlar halkı rejime ve sisteme karşı birleştirdi.

Hükümet, Belarus’ta yaşanan olayların Türkmenistan’da yaşanmasını istemiyor.

Bu nedenle Berdimuhamedov’un özel değer verdiği, ülkenin diğer şehirlerinden tamamen farklı bir statüsü olan Aşkabat’a çevik kuvvet polisleri sevk edildi.

Sayının ne kadar olduğuna dair kesin bir sonuç yok. Ancak Aşkabat’ta alçaktan uçuş yapan askeri helikopter ve uçakların olduğu, özel birliklerin devriye attığı, sivil polislerin sayısının arttırıldığı belirtiliyor.

Bir başka bilgiye göre Rusya tarafından görevlendirilen özel silahlı birlikler de Aşkabat’ta sistemin ve Berdimuhamedov’un güvenliğini sağlamak üzere görevlendirildi. Silahlı özel birliklerin Eylül sonuna kadar bölgede kalacağı belirtiliyor.

Türkmenistanlı heyet il göç idaresinde

Türkmenistan, Türkiye’deki Türkmenlerin ülkeye dönmesini istiyor. Berdimuhamedov yönetimi yurt dışındaki vatandaşlarını mağdur ederek ülkeye dönmelerini sağlamak istiyor. Yurt dışında demokrasi, adalet ve işleyen bir hukuk sistemi gören Türkmenler ülkelerinde de adalet ve barış istiyorlar.

31 Ağustos 2020 Pazartesi günü Türkmenistan Büyükelçisi İşankuli Amanlıyev ve beraberindeki heyet, İstanbul İl Göç İdaresi Genel Müdürü Dr. Savaş ÜNLÜ’ye nezaket ziyaretinde bulundu. Yapılan görüşmenin detayları açıklanmadı.

Türkmenistan, Türkiye’de kaçak kalan ve oturumları dolan vatandaşlarının sınır dışı edilmesini istiyor çünkü muhalefet Türkmenistan dışında yaşayan Türkmenler tarafından organize oluyor.

Aşkabat, Türkiye’deki Türkmenistanlıların oturumlarının uzatılmasını istemiyor. Türk vatandaşları ile evli olan ancak çeşitli nedenlerle Türkmenistan’da kalanlara da çıkış yasağı uyguluyor. Bu durum ise Türkiye Dış İşlerini rahatsız ediyor.

Haber yorumu

Değerli Türkmenistanlılar ben sizlere yiğitler derken kiminiz ‘korkak Türkmenler’ diyordu. Ancak ben haklı çıktım. Siz korkak değil, kahraman ataların anaların yiğit ve şerefli çocuklarısınız. İşte şimdiden Berdimuhamedov’un ve onun danışmanlarının, ortakların yüreklerine korku saldınız. Eğer birleşip aynı anda hareket ederseniz kısa sürede başarıya ulaşırsınız. Bu zorlu bir süreç. Yorulacaksınız, yıkılacaksınız, ancak vazgeçmeyeceksiniz. Bu güle oynaya gidilen bir yol değil.

Adaletin, barışın, kardeşliğin sosyal eşitliğin ve hukukun sağlandığı bir ülke için harekete geç!

Erkin Ses’te Türkmenistan Gündemi’ni dinlediniz, ben Ragıp Kamil İlbeyi.

Erkin Ses Youtube ve Dailymotion kanallarına abone olunuz ve bildirim zilini açmayı unutmayınız. Bizleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Haberin hazırlanmasında hronikatm ve yerel halktan bilgi alınmıştır.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.