erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Türkmenistanlı Türkmenlerin sesine ses ver!

Türkmenistanlı Türkmenlerin sesine ses ver!
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
3.045
14 Haziran 2020 - 14:07

Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, ABD ve bazı Avrupa ülkelerinde, Türkmenistan Devlet Başkanı Kurbangulu Berdimuhamedov’un ülke yönetimininden rahatsız olan Türkmenler protestolar düzenliyor.

SSCB’nin yıkılmasının ardından bağımsızlığını kazanan Türkmenistan, özgür ve tarafsız bir ülke portresi çizip sert bir diktatörlükle yönetilmeye başlanıldı.

Saparmurat Niyazov ile başlayan diktatörlük rejimi Berdimuhamedov ile birlikte en şiddetli günlerini yaşıyor.

Türkiye’de de çeşitli iş kollarında çalışan Türkmenler uysallıkları ve çalışkanlıkları ile tanınıyor.

Tek derdi çocuklarını okutmak olan anneler, ailelerini geçindirmek zorunda kalan gelinler dünyanın her bir ülkesine dağılıp hasta bakıcılık, dadılık, temizlikçilik ve benzeri işlerde çalışıyorlar. Kimi evlerde yatılı çalışan Türkmenlerin normal bir çalışma süresi de yok. Onlar yedi gün 24 saat patronun her sözüne ’emredersiniz’ demesi gereken robot muamelesi görüyor.

Ancak bunlara seslerini çıkaramıyorlar. Çünkü ekonomisi iyice bozulan ülkelerinde yaşayan ailelerini geçindirmeli, çocuklarını okutmaları gerekiyor.

Sabır ve azimle çalışan Türkmenler, Berdimuhamedov’un yanlış politikaları nedeniyle çocuklarını ailelerini göremiyorlar.

Çocuklarını ve ailelerini yanlarına getiremiyor, kendileri Türkmenistan’a gittiklerinde dönmekte zorluk yaşıyorlar. Kiminin kazandığı paralara el konuluyor, kimisinden çok yüksek rüşvetler alınıyor. Eğer rüşvet vermiyorsanız suçunuz olmasa dahi hapse atılabilirsiniz. Hapisten ne zaman çıkacağınız ise belirsiz çünkü Türkmenistan’da sizin hakkınızı savunacak bir hukuk mekanizması da yok.
Eğitim ise gün geçtikçe kalitesizleşiyor. Berdimuhamedov öğrencilerin okuyacağı kitapları ve öğrenecekleri dersleri kendisi belirliyor.

Tüm yatırımlar Başkent Aşkabat’a yapılırken, Lebap, Daşoğuz, Ahal, Mary gibi bölgeler ve illeri fakirleşiyor.

Türkmenistan rejimi, yaygın insan hakları ihlalleri için dünya devletleri tarafından eleştirilmektedir.

Açık hava hapishanesine dönüşen ülkeye girmek sorun olduğu gibi çıkmak çok daha büyük bir sorundur. Türkmenlerin ulaşım hakları ellerinden alınmış, kısıtlamalar getirilmiştir.

Ekvator Haber’in haberine göre, Türkmenistan rejimi Türkmenlerin 30 günlük Türkiye vize muafiyeti hakkını engelleyerek vize muafiyeti ve serbest dolaşım hakkının iptal edilmesini istiyor.

Türkmenistan dünyanın en sansürcü 10 ülkesi içinde Kuzey Kore ile rekabet halindedir.

Türkmenistan’da Kovid-19, Coronavirüs kelimeleri de sansürlenmiştir. Böylelikle Türkmenistan’da hiç korona virüs görülmedi çünkü koronavirüs demek yasaktır.

Berdimuhamedov neden bu kelimeyi sansürledi? Çünkü o Türkmenlerin en sağlıklı, Türkmenistan ise dünyanın en güvenli ülkesi oldu imajını yaratmak istiyor. Oysa Türkmenler artık kuru ekmekten başka yiyecek bulamıyor ve ülkede un bulabilmek dahi mucize olmuş durumda. Un ve ekmek karaborsada satılan yiyeceklerden. Böylelikle Türkmenler sağlıklı beslenmiyor. Sağlıkları bozuluyor ve yoksullaştıkça rejimden daha da korkuyor. Çünkü elinde kalan son lokmasını da kaybetmek istemiyor.

Ekvator Haber’in Gazetecileri Koruma Komitesinin hazırladığı rapordan aktardığı haberine göre, Eritre, dünyanın en sansürlü ülkesi. Eritre’yi sırayla Kuzey Kore, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Çin, Vietnam, İran, Ekvator Ginesi, Belarus ve Küba takip etti.

Ülkede iletişimde de devlet tekeli vardır. Ayrıca Facebook, Twitter ve YouTube sansürlenmiştir.

TV kanallarında Berimuhammedov’un olmadığı tek bir haber yoktur. Eğer müzik dinleyecekseniz DJ Berdimuhamedov’u at yarışı izleyecekseniz jokey Berdimuhamedov izleyebilirsiniz.

Kendisine Arkadağ adını yakıştıran Berdimuhammedov’a halk tarafından yaptığı yolsuzluk, hırsızlık, cinayet, zulüm, işkence ve sansüre daha uygun olduğu için Haramdağ diyor.

Türkmen din adamlarının anlattığına göre, İsrail’de yaşayan Müslümanlar, Türkmenistan’da yaşayan Müslümanlara göre daha güvendedir. Türkmenistan’da camiler gözetim altında olup bir hutbede Allah’ın adı 3 peygamberin adı 1 geçiyorsa Berdimuhammedov’un adı 50 kere geçiyor.
Tüm bunlar insanları kendi topraklarında yaşamaktan soğutuyor ve fırsatını bulan Türkmenistan’dan kaçıyor.

Dünya hızla bilim ve teknolojide ilerlerken Türkmenistan hızla geriliyor. Ancak Türk dünyasının olan bitenden haberi yok. Çünkü Türk dünyası da henüz demokrasiye geçebilmiş değil.

Onlar arasından en demokratik ülkelerden biri Azerbaycan gibi görünse de Azerbaycan Türkleri tarafından ülkenin Aliyev’in aile şirketi haline geldiği söyleniyor. Türkiye Türkleri ise başkanlık sistemi ile demokrasiden otokrasiye geçtiklerini dile getiriyor. Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu uygar Türkiye’de hızla Türkmenistan oluyor.

Türkiye’de başkanlık sitemine geçiş öncesi tartışmalar yaşanırken CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, Meclis’e getirilmesi beklenen ‘başkanlık sistemi’ni içeren anayasa taslağı için ‘karşı devrim’ nitelemesini kullanarak, bu konuyu asla müzakere etmeyeceklerini, AKP’nin getirmek istediği başkanlık sisteminin bir adım ötesinin ‘Türkmen tipi başkanlık’ olduğunu savunmuştu.

CHP’li Özel’e Türkiye halkı ve bürokratları kulak vermedi. Ancak Özgür Özel haklıydı. Türkiye’de Türkmenistan tipi başkanlık sistemi kuruldu. Tek bir cümle ile ile nedir Türkmenistan tipi başkanlık dersek, Berdimuhamedov’ın emri ile yapılan anayasa değişikliğiyle ölene kadar ülkenin başında kalması kanunlaştırıldı.

İşte 2071 vizyonu da budur. Erdoğan tahminen bu zamana kadar yaşarım diye düşünüyor ve 2071 yılına kadar ülkenin başında kalmanın planları yapıyor.

Değerli Türkiye Türkleri, siz giderken biz dönüyorduk!
Ülkenize ve demokrasinize, insan haklarına sahip çıkın. Yoksa çok geç kalabilirsiniz.

Ve Dünya Türkmenleri sizler de ayağınızı sağlam basın, kararlı olun. Kazanacağız. Korkmayın. Yılmayın. Zafer halkın olacak. Yeniden mutlu güzel günler gelecek.

Erkin Ses Youtube ve Dailymotion’da yayın yapıyor. Bizleri Ekvator Haber ve erkin Ses. com haber sitelerinden takip edin.

Haberlerinizi, videolarınızı, etkinlik, toy ve protestolarımızı bizlere gönderin. Haber yapalım. Erkin Ses’in yayıncıları arasına katılın. Birlik olalım.

Özgür düşüncesinin bağımsız sesi Erkin Ses adına

Ersari Türkmenlerinden Ragıp Kamil İlbeyi

Ekvator Haber ve Erkin Ses Kurucusu Genel Yayın Yönetmeni

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.