erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Türkmenistan’da pamuk: Beyaz altın gerçekten ‘beyaz’ mı?

Türkmenistan dünyadaki önemli pamuk üreticilerinden biri. Pamuk üretimi devletin, satışı ise Kurbankulu Berdimuhammedov ailesi kontrolünde.

Türkmenistan’da pamuk: Beyaz altın gerçekten ‘beyaz’ mı?
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
4.365
23 Temmuz 2020 - 10:26

Türkmenistan dünyadaki önemli pamuk üreticilerinden biri. Bura rağmen Türkmenistan’daki pamuk işçileri ve pamuk tarlası sahiplerinin gelirleri olması gereken oranda değil. Pamuk üretimi devletin, pamuk satışı ise Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguly Berdimuhamedov, ailesi ve yandaşlarının kontrolünde.

Erkin Ses ve Ekvator Haber, Türkmenistan’daki pamuk gerçeğini sizlere Türkçe ve Türkmence duyurmaktan onur duyar. Bu yazının Türkmencesini okumak için buraya tıklayın

İstatistikler: Türkmenistan‘da geçen yıl 196.000 ton pamuk üretildi. Dünya fiyatı 1.5 $ (USD) civarında. Bu duruma Türkmenistan’daki bir üreticini gözünden bakalım. Ortalama olarak, bir ailenin Lebap, Ahal ve Daşoğuz eyaletlerinde 1.5-3 hektar tarlası ve Mary eyaletinde 3-5 hektar tarlası vardır. Anlaşmaya göre, yükleniciye devlet hesabından 7.2 milyon manat eski para ile(yeni para ile 1.440 manat) ödenecek. Sözleşme hektar başına minimum 2.8-3 ton pamuk teslimatı öngörüyor Hektar başına su mevcudiyeti arazinin kalitesine bağlı olarak 3,5-5 tona kadar çıkabilir.

Türkmen pamuk işçileri ve üreticileri hak ettiklerini alamıyor

HESAP: üretici aldığı hizmetler için su, ilaç, teknik yardım (traktör vb.) İçin hektar başına yaklaşık 5 milyon manat eski parayla (yeni para ile 1000 manat) ödemek zorundadır. Ve planı tamamladıktan sonra, bu ücretler ödenmez. Örneğin, 3 hektar arazim varsa, 9 ton pamuk üretmeliyim. O yıl 12 ton hasat etseydim, servis ücreti kalan 3 tondan değil de, ilk 9 tondan kesilmiş olurdu. Böylece, iyi bir hasadı olan bir kişi ortalama 4 hektarlık arsadan ortalama 20 ton hasat yapar. Devlete hektar başına ödenecek para 1000 manat.  Pamuk toplamak için gelen insana kilo başına 1.5-2 bin manat da ödeniyor (pamuk el ile toplanıyor). Hektar başına 4 ton alırsanız toplam 28 milyon manat gelir, bu paradan 15 milyon manat devlete vergi ödüyorsunuz  ve 8 milyon manat pamuk toplamak için kullandığınız insan gücüne ödeme yaparsanız, toplamda 4 hektardan  28-15-8 = 5 milyon manat (yeni para ile 1000 manat- 497 USD) kalacaktır. 2 hektarınız arsanız varsa 10 milyon manat. Ayda 800.000 manat eski para ile (aylık ortalama 8 $)

Gelin şimdi üretici çok iyi bir hasat yaptı ve 3 kat fazla kar elde etti diyelim. Hektar başına yıllık 15 milyon manat (3000 manat yeni para). 3 hektarda yılda 45 milyon. Ayda 3,8 milyon manat (ayda yaklaşık 33 $). Böylece üretici, işi ne olursa olsun, gün geçtikçe zararlı ve berektsiz bir iş yaptığı için yurt dışına gitmek zorunda kalır. Niyazov yönetiminde üreticiler ton başına yaklaşık 500 USD kazanıyordu. Üretici, 2006-2007 yıllarında hasattan kendine yağ, hayvan yemi ve yakacak odun dışında her sene bir araba satın alabilecek kadar kar edebiliyordu.

Dünya pamuk üreticileri zenginleşirken Türkmen işçiler ve toprak sahipleri yerlerinde sayıyor

DÜNYADAKİ DURUM: Pamuk dünya çapında 1.5 $,  30 ton hasat yapan bir üretici yılda 45.000 $ kazanmalıdır. Devlete yaklaşık 400-800$ ödemek zorunda. Bu durumda 44,200 $ kar etmiş oluyor. Ayrıca% 15 vergi öderse yinede yıllık 37.579$ kar edebilir. Ayda 3.000 $’dan fazla para kazanmış oluyor. Ve hiçbir üreticinin yurt dışında iş aramasına gerek kalmıyor.

İMKANI YOK: Eğer aklınıza yatmadıysa bu yazdıklarım, hem resmi web sitelerin de, hem de tüm fiyatlar ve üretim tablolarda listeleniyor. 

Türkmenistan’ın sattığı pamuk miktarının İngiltere’yle aynı olduğunu söyleyebilirim. Amerika, pamuk ihracatında dünyada ikinci sırada, 8 milyar dolar kazanıyor. Türkmenistan 215 milyon dolar kazanıyor. Pahta üretmek karsız iş olsaydı Amerika’da pamuk üretilir miydi?

Türkmenistan’da Parayı kim yiyor?

Kurbanguli Berdimuhamedov ve sülalesi borsa aracılığıyla satarak parayı cebine atıyor.  Bunun nedeni, üreticinin pamuk satma izninin olmamasıdır. Bu izin sadece Kurbanguli Berdimuhamedov’un ailesinde var.

FOKUS POKUS:  Aslında, pamuktan sadece 200 milyon dolar kazandıran Türkmenistan için, böyle ciddi bir pamuk toplama kampanyası yapmak, planını tamamlayan valiye hediyeler vermek, herkesi 200 milyon dolara toplamak için göndermek gerekiyor mu? Örneğin Aşkabat’taki Oğuzhan Hotel 900 milyon dolara inşa edildi. Ya da 16 tane elit apartman ev 200 milyon dolara yapıldı. Esas mesele nedir acaba?

Asıl mesele Gaz. Gazdan 35-40 milyar dolar kazanılyor. Tüm insanları pamuk alanındak oyalamazsanız nasıl Gaz’dan gelen parası yiyebilirsiniz? İnsanları yurt dışına göçüni artırmasanız Gaz parasını nasıl yiyebilirsiniz? Asıl sihir doğal gazda’dır sayın vatandaşlarım. Size soru soracağım. Türkmenistan gazı ne kadar dolara satıyor? Veya geçen ay kaç metre küp gaz çıkardı?  Ve gaz bizim ulusal zenginliğimiz ise millet yani insanlar olarak – bu soruları bilmemeli miyiz? Bilmiyoruz çünkü Gaz bizim ulusal zenginliğimiz değil. Gaz Kurbankuli Berdimuhammedovın zenginliğidir, bu yüzden sadece onlar fiyatı ve üretilen kapasiteyi biliyorlar.

Not: Türkmenistan’da gazın fiyatı ve hacmi devlet güvenliği açısından gizli tutulur. ‘ÇOK GİZLİ’. Şimdi sorumun cevabı. Beyaz Altın Gerçekten Beyaz mı? Üretici başına 45.000 dolar gelir elde etmesi gerekirken, iyi hasatta ayda 20-30 dolar (yılda 360 dolar) ve kötü hasatta ayda 8 dolar (yılda 104 dolar) kazanıyorlar. Seni bilmiyorum, ama bence Beyaz Pamuk yerine Kanlı Pamuk demek daha iyi.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.