Ekvator Haber

Türkmen gazeteci Soltan Achilova öldürüldü mü?

Türkmen gazeteci Soltan Achilova öldürüldü mü?
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Bağımsız gazeteci ve teolog olan Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yapmış, Kanal 12 televizyonu için programlar hazırlamış ve sunmuştur.
125
28 Ağustos 2019 - 14:49

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta eleştirel yapısı ile bilinen gazeteci Soltan Achilova’nın öldürüldüğü ileri sürüldü. Radio Free Europe ve Radio Liberty’de Türkmen servisi için haberler yapan Acilova’nın öldürüldüğüne yönelik söylentilere yönelik güvenlik birimlerinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Türkmen gazeteci Sultan Acilova’nın öldürüldüğü ileri sürüldü.

Ekvator Haber Merkezi | Ragıp Kamil İlbeyi

Türkmenler Acilova’nın faaliyetleri nedeniyle öldürüldüğüne inanıyorlar. Ancak benzer söylentiler Achilova’nın hastalık nedeniyle bir süre evinden dışarı çıkamaması sonrası da konuşulmaya başlanmıştı.

Türkmen Yurt TV‘nin haberine göre; bazı vatandaşlar sözde cinayete inanmasalar da, ülkede aktif bir pozisyon içindeki bir gazeteciyi öldürebileceklerine gerçekten inananlar da vardı. Tüm bu eylemler nüfusun daha fazla korkutulmasını hedefliyor, böylece vatandaşlar herhangi bir hakka sahip olduklarını düşünmeye bile cesaret edemiyorlar. 

Türkmen güvenlik güçleri ve istihbaratının uyarılarına aldırış etmeyen Achilova, Türkmenistan’daki sorunları vurgulayan az sayıdaki Türkmenden biri olarak biliniyor.

Berdimuhammedov rejimi Soltan Achilova ülkeden çıkışını reddetmişti. Türkmenistan yönetimi ülkedeki yolsuzluk, devlet kaynaklarının kötüye kullanılması neticesinde artan işsizlik ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle Türkmenlerin ülkeden çıkışını da engel getirmişti.

ekvatorhaber.com

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright ekvatorhaber.com 2015