erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Türkiye’den Türkmenistan’a uçuş gerçekleşecek

Türkmenistanlıların uzun zamandır sorduğu soruya yanıt Türkmenistan’dan geldi. Türkmenistan Havayolları Türkiye’den Türkmenistan’a uçuş gerçekleştirecek.

Türkiye’den Türkmenistan’a uçuş gerçekleşecek
1.702
18 Eylül 2020 - 20:06

Türkmenistanlıların uzun zamandır sorduğu soruya yanıt Türkmenistan’dan geldi. Türkmenistan Havayolları Türkiye’den Türkmenistan’a uçuş gerçekleştirecek.

Türkiye’de bulunan ve Kovid-19 Korona virüsü tedbirleri kapsamında, ülkelerine dönemeyen Türkmenistan vatandaşlarının bir kısmı, 24 Eylül Perşembe günü, ülkelerine dönebilecekler.

Türkiye’den Türkmenistan’a uçuş gerçekleşecek

Türkmenistan, korona virüsü salgını nedeniyle Türkiye’de kalan 277 vatandaşı için 24 Eylül’de tahliye uçuşu düzenlemeyi planlıyor. Ancak Türkiye’de 300 binin üzerinde Türkmenistanlı yaşıyor ve binlerce Türkmenistan’a gitmek istiyor. Aylar önce bilet alan Türkmenistanlılar düzenli uçuşların bir an önce başlamasını istiyor.

Aşkabat – İstanbul – Türkmenabat uçak seferi

Uçak yolculuğu Türkmenistan Havayolları’na ait B 777-200 tipi uçakla Aşkabat – İstanbul – Türkmenabat güzergahında gerçekleştirilecek.

Yurtlarına dönen Türkmenler, 15 gün süreyle Türkmenabat’ta bulunan karantina merkezinde tutulacak. Karantinanın ardından evlerine dönebilecekler.

Türkmenistan Küresel Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında Mart ayından itibaren hava sahasını yolcu ulaşımına kapatmış bulunuyor.

Türkmenistan’da Türk vatandaşları ile evlilik yapmış, kimisi Türk vatandaşlığına geçmiş kimisi Türkmenistan vatandaşında kalmış olan 213 Türk vatandaşı ile evli kişi bulunuyor. Bu sayının neredeyse tamamını anneler oluşturuyor.

Pasaport yenilemek için Türkmenistan’a giden ve Türkiye’ye dönmesi gereken Türkmenler salgın önlemleri nedeniyle Türkiye’ye dönemedi. Aileler, Türkmenistan yönetiminin sorumsuzluğu nedeniyle parçalanma noktasına geldi. Onlarca çocuk, yedi ayı aşkın bir süredir annelerini yada babalarını göremiyor. Türkmenistan koronavirüs salgını önlemlerini Mart ayından aldı ancak ülkeden çıkış yasağı 7 aydır uygulanıyor.

Türkmenistan vatandaşları ile evli olan mağdur Türkiye vatandaşları Türkiye Dışişleri Bakanlığının ivedilikle bu sorunu çözmesini istiyor.

Türkmenistan vatandaşları ise Türkmenistan yönetiminin yurt dışında elçilik ve konsolosluklarda pasaport sürelerini uzatmamasından şikayetçi.

Türkmenler pasaport sürelerini yeniletmek için Türkmenistan’a gitmeye mecbur bırakılıyor ve binlercesi ülkeden çıkarken çeşitli sorunlarla karşılaşıyor.

Türkmenistan’daki haber kaynaklarımızın aktardığına göre ülkeden çıkış yapabilmek için havalimanı görevlilerine ve güvenlik güçlerine yüklü oranlarda rüşvet verilmesi gerekiyor.

Ekvator Haber’in hazırlamış olduğu haberleri dinlediniz. Erkin Ses, Youtube de Dailymotion kanallarına abone olunuz ve bizleri sosyal medyadan takip ediniz.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.