erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Türkiye’de yoksulluk kaynaklı intiharlar devam ediyor

AKP iktidarı tarafından yönetilen yada yandaşları aracılığı ile yayın yapan televizyon ve gazeteler Türkiye’nin ekonomi de şaha kalktığını iddia etse de Türkiye’de yoksulluk nedeniyle intiharlar devam ediyor.

Türkiye’de yoksulluk kaynaklı intiharlar devam ediyor
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
3.192
09 Haziran 2020 - 17:51

AKP iktidarı tarafından yönetilen yada yandaşları aracılığı ile yayın yapan televizyon ve gazeteler Türkiye’nin ekonomi de şaha kalktığını iddia etse de Türkiye’de yoksulluk kaynaklı intiharlar devam ediyor.

Çorlu’da 65 yaşındaki Salih İyihuy arkasında “Param borçlara gidiyor, pandemi sürecinde yakın arkadaşlarım yardım etti. Ölümümden kimse sorumlu değildir” not bırakarak intihar etti.

65 yaşındaki Salih İyihuy’u yerde hareketsiz yattığını görenler ambulansı aradı. Gelen sağlık emekçileri yapılan ilk kontrollerde İyihuy’un hayatını kaybettiğini belirledi. Salih İyihuy’un “Param borçlara gidiyor, pandemi sürecinde yakın arkadaşlarım yardım etti. Ölümümden kimse sorumlu değildir” yazılı not bıraktığı ortaya çıktı.  İyihuy’un cansız bedeni otopsi yapılmak üzere Çorlu Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Türkiye’de yoksulluk kaynaklı intiharlar devam ediyor

Google sadece intihar yazdığınızda karşınıza çıkan belli başlı haberler. Eğer daha titiz bir araştırma yapılacak olsa emin olunuz ki bu sayfalar süren bir haber olurdu.

Türkiye’nin dikkatini çeken siyanür intiharları

2019 yılı Kasım ayında İstanbul Fatih’te kapısında ‘Dikkat siyanür var’ yazılı not olan bir evde, 2’si kadın 4 kardeş siyanür içerek intihar etmişti. Siyanür ile intihar Türkiye’nin dikkatini çekmiş, internet arama motorlarında ‘siyanür nerede satılır, kaç dakikada öldürür’ gibi aramalar yapılmıştı.

Antalya‘da 8 katlı bir binanın en üst katında oturan 4 kişi ölü bulundu. Evdeki cesetlerin Selim Şimşek (36), eşi Sultan Şimşek’e (38) ile çocukları Ceren Şimşek (9) ve Ali Çınar Şimşek’e (5) ait olduğu tespit edildi. Şimşek ailesi siyanür içerek intihar ettiler.

2019 yılının son ayında Kocaeli Derince’de Binnet Simit isimli kişi arkasında borçlarının yazılı olduğu bir liste bırakarak yaşamına son vermişti.

Bankaların insanları sıkıştırması ve aracı firmaların hapis ile tehdidi nedeniyle insanlar intihar ediyor

Borçları nedeniyle intihar edince bankalar şimdi de geri kalan aile fertlerini canından bezdirmek üzere.

2020 yılının Şubat ayında bankalara olan yüklü miktardaki borcu nedeniyle yaşamına son veren Gökhan Şeremet‘in intihar etmesinin ardından bankalar borcu ailesinden tahsil etmek için hemen hemen her gün telefonla arayıp mahkeme ile korkutarak taciz etti. Bankaların vicdansız tavrı ailenin ve olayı öğrenenlerin ve benzer durumları yaşayanların tepkisini çekti.

Yine 2020 yılının Şubat ayında Antalya Manavgat’ta Halit Yılmaz isimli yurttaş, iki bankaya olan 26 bin 450 lira borcu nedeniyle intihar etmişti. Yılmaz, intiharından önce bıraktığı mektupta, “Kimseye kızgın değilim. Herkes hakkını helal etsin” demişti.

Yerel yayın yapan Konya Hakimiyet’ten Zafer Samancı’nın haberine göre 37 yaşındaki evli ve iki çocuk babası Çankaya’nın cansız bedeni bulundu. Borcu olduğu belirtilen Samancı’nın intihar ettiği düşünülüyor.

2020 yılı Mart ayında Aydın’ın Karacasu ilçesinde borcu olduğu için ortağı olduğu veteriner kliniğinde intihar eden Veteriner Hekim Meryem Ş. (28), memleketi Hatay’da toprağa verilmişti.

Mart ayındaki bir diğer intihar olayı İzmir’de yaşandı. Çeşme’de otel işleten ve inşaat işi yapan iş insanı Zafer U.’nun borçları nedeniyle Buca’da kendini silahla vurarak intihar ettiği bildirildi.

2020 yılının Nisan ayında Ağrı’nın Diyadin ilçesi Fatih Mahallesi’nde 50 yaşındaki Atilla Yaşar borçlarını ödeyemeyince intihar etti.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.