erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Ali Rıza Özkan, Türkiye’de gazetecilik ve basın özgürlüğünü değerlendirdi

Ali Rıza Özkan, Türkiye’de gazetecilik ve basın özgürlüğünü değerlendirdi
3.294
17 Mayıs 2020 - 7:27

Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Ali Rıza Özkan, Erkin Ses’te Ragıp Kamil İlbeyi’nin hazırlayıp sunduğu ‘Söyleyecek Sözüm Var’ programına katıldı ve Türkiye’de gazetecilik ve basın özgürlüğünü değerlendirdi

Özkan, gazetecilerin faaliyetleri, gazetecilerin siyasi duruşları ve eylemleri ile haber alma ve haber alma hürriyetlerinin yasaklanmasının birbirine karıştırılmaması gerektiğini söyledi. Basın özgürlüğü veri ve raporlarının insanların habere ulaşma ve haberi yayımlayabilme özgürlüğü ile ilişkilendirilmesi gerektiğini belirtti.

”Almanya’da ne kadar basın özgürlüğü varsa Türkiye’de de o kadar basın özgürlüğü var”

Ali Rıza Özkan, Türkiye ve Almanya’da gazetecilik ve basın özgürlüğünü de kıyasladı. ”Almanya’da ne kadar basın özgürlüğü varsa Türkiye’de de o kadar basın özgürlüğü vardır. İnsanlar Hanau’yu unuttu. Dönerci cinayetleri unutturuldu” dedi.

Dijitalleşme ve Türkiye’nin teknolojideki hızlı atağına da değinen Özkan, Türkiye’nin pek çok Avrupa ülkesinden ilerde olduğunu kaydetti.

Basın İlan Kurumu’nun reklamları üzerinden bazı basın organlarının cezalandırıldığını bazılarının ise ödüllendirildiğini sözlerine ekleyen Yurt Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Rıza Özkan, Türkiye’nin tek tip medyayı kaldıramayacak olan çok sesli bir ülke olduğunu bu nedenle gri renklerin üzerilerine sarı, mavi, kırmızı, yeşil… renkler giydiğini, çok sesli bir medya varmış gibi göründüğünü söyledi.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.