Ekvator Haber

Trump: Türkiye F-35 savaş uçağı satın alamayacak

Trump: Türkiye F-35 savaş uçağı satın alamayacak
3
17 Temmuz 2019 - 10:13

Trump, Türkiye ile “iyi ilişkilere sahip olduğunu” söyledi ve Türkiye’nin, Rusya’dan S-400’leri satın alması nedeniyle artık F-35 savaş uçağı satın almasının mümkün olamayacağını belirtti. 

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın almasına yönelik açıklamalarda bulundu. Beyaz Saray’daki açıklamasında Trump, ABD ile Türkiye’nin “oldukça zorlu bir konumda” olduğunu belirterek konuya yönelik Ankara ile müzakerelerin sürdüğünü, Türkiye ile “iyi ilişkileri” olduğunu ancak Türkiye’nin artık F-35 satın alamayacağını açıkladı.

ABD Başkanı, “Onlar çok zor bir durumda, bizim de ABD’de içine sokulduğumuz durum çok zor…. Neler olacağını görelim. Ama bu çok da adil değil” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi bir ilişkisi olduğunu belirten Trump, Amerikalı papaz Andrew Brunson’ın iki yıllık tutukluluğun ardından geçen Ekim ayında serbest bırakılmasına atıfla “Türkiye’nin bizimle çok çok iyi olduğu bir dönemdeyiz. Ve şimdi Türkiye’ye, başka bir füze sistemi almaya gerçekten de mecbur bırakıldığı için F-35 savaş uçaklarını satmayacağımızı söylüyoruz. Ve Rus füzesi satın aldı diye milyarlarca dolar değerinde uçak satamıyoruz. Bu adil bir durum değil” dedi.

Trump tarafından savunma bakanlığı görevini üstlenmesi için aday gösterilen Mark Esper de Türkiye ile yaşanan S-400 gerilimi hakkında değerlendirmelerini aktardı. Esper, adaylığına ilişkin onay süreci kapsamında ABD Senatosu Silahlı Hizmetler Komisyonu’nda senatörlerin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin ABD’nin uzun bir zamandır, “güçlü yeteneklere sahip bir NATO müttefiki” olduğunu söyleyen Esper, “ancak son yıllarda nasıl uzaklaştıklarını görmek gerçekten de çok ümit kırıcı” diye konuştu.

Türk hükümetinin Rusya’dan S-400 satın alma kararının “yanlış” olduğuna vurgu yapan Esper, “Bu şüphesiz ki hayal kırıklığına yol açtı” dedi.

TRUMP’A GÖRE TÜRKİYE’NİN S-400 SATIN ALMASININ NEDENİ OBAMA

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye Rus S-400 hava savunma sistemleri sevkiyatının başlaması sonrasında yaptığı ilk açıklamada Türkiye’yi eleştirmekten kaçınarak içinde bulunulan durumdan selefi Barack Obama yönetimini sorumlu tuttu.

Türkiye’nin Obama yönetiminin tutumu nedeniyle S-400 almak zorunda bırakıldığını belirten Trump, Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’un S-400’ler nedeniyle Türkiye’nin F-35 savaş uçakları üretim programına katılımını ve planlanan 100 adet F-35 savaş uçağı satışını askıya alma kararına atıfta bulunarak bunun çok karmaşık bir durum olduğunu söyledi. Trump, “Rus yapımı bir sisteme sahip oldukları için şimdi 100’ü aşkın uçağı satın almaları yasaklanıyor. (Üretici firma) Lockheed’in bu durumdan memnun olduğunu söyleyemem. Bu bir sürü istihdam demek” diye konuştu.

Türkiye, 2009 yılında Amerikan yapımı Patriot füze savunma sistemlerini satın almak istemiş, 7 milyar 800 milyon dolarlık anlaşma Obama yönetimi tarafından geçici olarak onaylanmıştı. Ancak Türkiye’nin bazı parçaları kendi üretme ve teknoloji transferi konusundaki taleplerinin kabul görmemesi üzerine anlaşma iptal edilmişti.

Trump, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele (CAATSA) yasası çerçevesinde ekonomik yaptırımlar uygulanması konusunda ise herhangi bir açıklama yapmadı. Trump’ın açıklamalarının yaptırımları savunan Kongre’nin tutumu ve Pentagon’un tavrıyla çelişmesi dikkat çekti.

HEM AMERİKAN HEM RUS SİLAHLARINA SAHİP OLAMAZSINIZ

ABD’nin savunma bakanlığı görevini üstlenmesi beklenen Esper, Türkiye’nin F-35 projesinden çıkartılması kararına sadık kalacağını, Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar’a da, “Ya S-400’lere sahip olursunuz ya da F-35’e. Her ikisine sahip olamazsınız” yönündeki politikasını aktardığını açıkladı.

Mark Esper, ayrıca Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400’lerin “F-35’lerin yetkinliğini özünde baltaladığını” da sözlerine ekledi.

Rusya’nın Türkiye’ye S-400 teslimatı Cuma günü itibariyle başladı. ABD Yönetimi, Türkiye’ye S-400’leri satın almaktan vazgeçmesi çağrısı yapmış aksi takdirde yaptırımlar uygulanacağı uyarısında bulunmuştu.

Teslimatın başlaması üzerine ABD’nin konuyla ilgili yapmayı öngördüğünü duyurduğu iki basın brifingi ertelendi.

ABD KENDİSİ İLE TİCARET YAPMAYANLARA CAATSA YAPTIRIMLARI UYGULAYACAK

Türkiye’nin artık F-35 satın alamayacağını duyuran Trump’ın, ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) kapsamında Türkiye’ye uygulanacak yaptırımlar konusuna değinmemesi dikkat çekti. 

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus ise, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun başkan Trump ile CAATSA yasası kapsamındaki tüm seçenekleri değerlendirmekte olduklarını, bu konu hakkında çalışmaların sürdüğünü açıklamakla yetindi. 

CAATSA yasası, Rusya’dan kayda değer silah satın alanlara yaptırım uygulanmasını öngörüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, pazar günü Washington Post gazetesine yaptığı açıklamada, başkan Trump’ın CAATSA’nın öngördüğü yaptırımları uygulayacağına güveninin tam olduğunu açıklamıştı. 

ABD’NİN HARAÇ YASALARI

Pompeo, “Yasa yaptırım uygulanmasını öngörüyor, buna uyacağımıza güvenim tam, başkan Trump da yasaya uyacaktır” görüşünü aktarmıştı.

CAATSA yasası başkan Trump’a istisnai olarak geçeci muafiyet tanıma hakkı tanıyor. Son aylarda uluslararası basına yansıyan haberlerde Türk hükümetinin bu muafiyetin tanınması için Trump nezdinde yoğun girişimlerde bulunduğu bilgisi yer almıştı.

Amerikan İlerleme Merkezi Türkiye uzmanı Max Hoffman, ABD ile Türkiye arasında yaşanan S-400 gerilimi hakkında DW Türkçe’ye açıklamalarda bulunmuş, Türk tarafının Trump ile muafiyet tanınması yönünde bir mutabakat arayışında olduğunu söylemiştı. Hoffman, “Güçlü liderlere sempatiyle yaklaşan Trump, Putin ve Erdoğan’a bir yakınlık duyuyor, bir muafiyet sözkonusu olabilir. Ama bu da kongreyi çok kızdıracaktır. Kongre yaptırımların uygulanması için elinden geleni ardına koymayacaktır…” demişti. 

Hoffman ayrıca CAATSA kapsamında yaptırımların devreye girmesi halinde Türkiye’ye yapılacak silah satışı lisanslarının red edilebileceğini söyleyerek şunları kaydetmişti: “Bu da NATO ordusu olan ve büyük ölçüde Amerikan donanıma, silahlarına sahip Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yetkinliğini, gücünü çok ciddi ölçüde etkiler. Türkiye’nin sahip olduğu tüm ABD kaynaklı uçak, teçhizatın kullanımının sürmesine dönük yedek parça ya da faal tutulabilmesi için gerekli güncellemelerin yapılması tehlikeye girebilir…”

DW/dpa/AP/DA/GA

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin