Ekvator Haber

Trump itiraf etti: Askerlerimiz Suriye’nin petrollerini çalmak için var

“Trump, ABD tarihinin en iyi başkanı. İyi politikacı olduğu için değil, diğerlerine göre şeffaf olduğu için. İstediğini açık açık söylüyor, mesela ‘bize petrol lazım’, ‘şundan kurtulmak istiyoruz’, ‘para karşılığında hizmet sunmak istiyoruz’. ABD’nin politikası böyle. Açık konuşan düşmandan daha iyi ne olabilir?”

Trump itiraf etti: Askerlerimiz Suriye’nin petrollerini çalmak için var
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
1.553
12 Ocak 2020 - 11:39

ABD, kurulduğu günden beri emperyalist bir ülke… Tarih bunu defalarca nice acılarla anlattı. Ancak Amerikan tarihinde ilk defa bir ABD başkanı emperyalist sömürgeci politikaları için bir ülkeye savaş açtıklarını ve işgal ettiği ülkelerin cevherlerini ve petrollerini çaldığını itiraf etti. Trump itiraf etti: Askerlerimiz Suriye’nin petrollerini çalmak için var dedi ama kimse ‘madem demokrasi için değil hırsızlık için geldin Suriye’den ve tüm Ortadoğu’dan defol’ demedi…
Ragıp Kamil İlbeyi Ekvator Haber 

ABD ve koalisyon ordusu, Suriye’nin petrollerini ve diğer doğal zenginliklerini sömürmekle suçlanıyordu.

ABD ile işbirliği yapan örgütler ve devletler, ABD’nin Suriye’ye demokrasi getirmek için geldiğini iddia ediyordu. Avrupa ülkeleri de ABD’yi, Afganistan ve Irak’tan sonra Suriye’ye demokrasi getiren barış güvercini gibi görüyor ve ABD ile NATO’nun varlığını mali yardımları ve askerleri ile desteklemeye devam ediyorlar.

ABD, Fransa, İngiltere gibi ülkeler Suriye’nin doğal kaynaklarını sömürürken, Suriyeliler pek çok ülke için ucuz, haklarını savunamayacak, sömürülecek iş gücü olarak görülüyor.

Trump, biz antiemperyalistlerin bildiği ve sürekli söylediği ancak işbirlikçilerinin inkâr ettiği baklayı sonunda ağzından çıkardı.

Trump itiraf etti: Askerlerimiz Suriye’nin petrollerini çalmak için var

ABD Başkanı Donald Trump’ı diğer ülke yöneticilerinden ayıran çok belirgin bir özelliği var. Trump, önceki başkanlar ve diğer dünya liderleri gibi kıvırmıyor. ‘Şaakk’ olay neyse yanıtı veriyor. Lafı eveleyip gevelemiyor. Hatta bu özelliği ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Trump’ın ABD tarihinin en iyi başkanı olduğunu söylemişti.

ABD askerleri demokrasi için değil petrol için Suriye’de

2019 yılının Kasım ayında Suriye devlet televizyonuna konuşan Esad, “Trump, ABD tarihinin en iyi başkanı. İyi politikacı olduğu için değil, diğerlerine göre şeffaf olduğu için. İstediğini açık açık söylüyor, mesela ‘bize petrol lazım’, ‘şundan kurtulmak istiyoruz’, ‘para karşılığında hizmet sunmak istiyoruz’. ABD’nin politikası böyle. Açık konuşan düşmandan daha iyi ne olabilir? Bazen Nobel Barış Ödülü alsalar da gerçekte lobinin çıkarlarını hayata geçiriyorlar” demişti.

Evet, Suriye lideri Esad çok haklı. Çünkü şu ana kadar ki zihnimizde yalancı, ikiyüzlü ABD politikaları vardı. Bu politikalar hala aynı. Bizler emperyalist, kapitalist ve siyonist politikalar ve amaçlar için sömürülmeye ve birbirimizi öldürmeye devam ediyoruz. Ama düşman artık kıvırma, yalan söyleme gereği bile duymuyor. Ya artık bizleri ‘adam’ yerine koymuyor ya da birbirimize olan nefretimiz o kadar artmış olmalı ki hiçbir şartta ortak düşmana karşı birlikte mücadele edemeyeceğimizi çok iyi biliyor.

ABD’yi yöneten kapitalist bir patron dünyayı nasıl yöneteceğini çok iyi biliyor çünkü…

Trump, netice itibariyle bir iş insanı. O, kendisini yetiştirememiş, bencil ve toplumsal çıkarlara yabancı işçilerin nasıl sömürüleceğini ve hak aramalarının nasıl engelleneceğini, halkın nasıl ahmak yerine konulacağını iyi bilen bir patron. O, Sam Amca’nın sarıya boyanmış biçimi.

ABD ile İran arasında gerilim eksik olmuyor. Trump’ın her açıklaması ise ayrı bir gerilim yaratıyor. Ancak görünen o ki, gündem değiştiren ve gerilimi arttıran bu açıklamaları ABD başkanının hoşuna gidiyor. Her ülkeye ayrı posta koyuyor da kimse gıkını çıkaramıyor.

Birilerin ‘hiç öyle şey olur mu? Bak, İran var ya… nasıl da vurdu ABD üslerini’ dediklerini duyar gibiyim.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD tarafından öldürülmesinden sonra İran’ın yaptığı misilleme; dayak yediği serserilerin karşısında, üstünü başını yırtıp ‘yakarım kendimi, yırtarım üstümü başımı’ demeye ya da ‘sinirlendirmeyin beni çok fena olur heee!’ diye posta koyup duvarları yumruklamaya benziyor.

ABD sizin en önemli komutanlarınızdan birine suikast düzenlesin. Yetmesin bir de sizlerin telkinleri ile hareket eden Haşdi Şabi’den 7 önemli isimi de öldürsün. Siz ise bunun karşılığında boş sahalara füze atın…

Bu askeri üslere düzenlenen saldırıda ölen herhangi bir asker olmadı. Boş alanlara atılmış ve bazıları patlamamış balistik füzelerle düzenlendi bu saldırı. Ancak bu askeri üsler tamamen ABD’ye ait değildi. Batı ülkelerinden görev yapan koalisyon askerleri de vardı. Belki de burada çeşitli uyruklardan askerlerin ölmesi büyük bir savaşa neden olacaktı.

İran, her hangi bir ABD askerini öldürmedi ama ‘yanlışlıkla’ vurduk dedikleri sivil yolcu uçağını hedef alarak 176 insanın ölümüne neden oldu. 

Hatırlarsanız Fransa’da düzenlenen G7 Zirvesi’nde konuşan Trump “Güçlü bir İran istiyoruz. Rejim değişikliği istemiyoruz. İran’ın davranışlarını değiştirmek istiyoruz.” demişti.

İşte böyle olunca kimilerine göre bu bir danışıklı dövüş…

ABD başkanı, Fox News ile bir söyleşi gerçekleştirdi. İran ve Suriye’yle ilgili açıklamalar yaptı. “Benim için Suriye’de askerlerimizi bıraktı diyorlar. Ne yaptım biliyor musunuz? Petrolü aldım. Orada sadece petrolü alan askerlerimiz var, onlar petrolü koruyorlar” dedi.

İran’a saldırmak istesem 10 kez saldırmıştım

İran’a yönelik politikası hakkında konuşan Trump, “Ben saldırmayı isteyen biri değilim. Muhtemelen İran’la ilgilenirken 5 ya da 10 kez saldırabilirdim. Bu konuda kendimi büyük ölçüde tuttum çünkü bunu yapmak istemiyorum fakat bir şeyler yapmak zorunda olabiliriz. Müzakere bile edebileceğimiz bir pozisyonda olmalıyız fakat umuyorum ki buna gerek kalmaz. Muazzam yaptırımlarımız var. Oldukça kötü performans sergiliyorlar, ülkelerinin her yerinde ayaklanmalar var” dedi.

Bırakın onlar savaşsın ben Suriye’nin petrollerini ele geçirdim

Trump’ın Suriye politikasına ilişkin eleştirilere yanıtı ise şöyle oldu: “Türkiye ile Suriye arasındaki sınırdan askerlerimizi çektim. Bu oldukça başarılı bir adım oldu. Neler olduğuna bir bakın. Bu sınırda bin yıldır savaşıyorlar. Bunu niye biz yapalım ki? Benim için Suriye’de askerlerimizi bıraktı diyorlar. Ne yaptım biliyor musunuz? Petrolü aldım. Askerlerimizi petrol almak için bıraktım. Orada sadece petrolü alan askerlerimiz var, onlar petrolü koruyorlar. Ben petrolü ele geçiririm. Petrolü alırım.”

Irak, ülkesindeki ABD üsleri için ABD’ye ödeme yapacak

Trump gerçekten zeki bir adam. Bir de sarışınlar aptaldır derler. Düşünün, hem bir ülkeyi işgal edeceksiniz, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını yağmalayacak, ülkede casusluk yapacaksınız bir de askerleriniz ve savaş uçaklarınız için gereken üsleri inşa edip bunun maliyetini işgal ettiğiniz ülkeden temin edeceksiniz. Gerçekten bir dahi. Umarım sevgili dostu Erdoğan’da Trump’ı kendisine örnek alır da yap işlet modellerinde devleti ve halkı zarara uğratmaktan vazgeçer.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Irak’taki ABD askerlerinin çekilmesi konusundaki açıklamalarını değerlendiren Trump, “Bununla bir sorunum yok. Bu arada bunu açıkça söylediler, özel bir biçimde söylemediler” dedi. Amerikalı vergi yükümlülerine Irak’ta inşa edilen hurdacı ABD üsleri için Bağdat’ın ödeme yapmasına gerek duyulup duyulmadığı konusundaki soruya ilişkin ise Trump şu yanıtı verdi: “Elbette. Orada dünyanın herhangi bir yerindeki en pahalı havalimanı tesislerini inşa ettik. Keşke New York’ta olsaydı. Keşke Washington’da bu havalimanı olsaydı.”

Ekvator Haber

© ekvatorhaber.com