GeziYaşam

Tayland Phuket adasında turistlere selfie yasaklanıyor

Dünya ünlü Tayland Phuket adasında selfie çekmek yasakladı. Tayland’ın Phuket adasındaki havaalanı bölgesinde selfie (özçekim) çekmek isteyen turistler ceza alabilir. Yetkililerin görüşüne göre, bu katı önlem havaalanı güvenliği sağlama amacı taşıyor.

Ekvator Haber Merkezi | Phuket Uluslararası Direktör Yardımcısı Wichit Kaeothaithiam, Bangkok Post’a yaptığı açıklamada, “Bu alana erişim, bölge halkı ve turistler için yasaklanacak.” Dedi. Yasağı çiğneyenlere en ağır şartlarda ceza verilecek.

Phuket adasına kalkış veya iniş yapan bir yolcu uçağı ile özçekim (selfie) yapmak tüm el gezginlerin (turist) düşü. Instagram’da #maikhaobeach isimli etiket (hashtag) ile yaklaşık 20.000 fotoğraf bulabilirsiniz. Ancak yetkililer bu fotoğraf sevgisini havaalanında güvenliği tehlikeye atan bir faktör olarak görüyorlar. Bunun pilotların dikkatini dağıtacağı ve havalimanındaki operasyonları etkileyeceği konusunda uyarıyorlar.

Tasarıya göre, yetkililer adanın kuzeybatı kıyısında bir plajın sonunda selfie bölgesi olarak adlandırılan bölgeye erişimi yasaklamak istiyor. Girmeye cesaret edenler için, 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılan 40.000 baht (yaklaşık 1.115 Euro) para cezasından ölüm cezasına kadar çeşitli cezalar var.

Dronlar ve göz kamaştırıcı ışıklar, özellikle güneş ışığı cep telefonu ekranlarına yansıdığında, son zamanlarda Phuket’e inen pilotlar için en büyük dikkat dağıtıcı faktör haline geldi. Wichit Kaeothaithiam, turizm ve güvenliğin birlikte olması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Ekvator Haber

phuket photo selfie plane banned ile ilgili görsel sonucu

Bu ülkelerde selfie çekmek yasak

2014 yılından beri dünyada selfie çekmenin bedelini tam 49 kişi canıyla ödedi. Bunların 19’u ise Hindistan’da yaşandı.

Hindistan’da son olarak 18 yaşındaki bir öğrenci, bir kayanın tepesinde selfie çekerken arkasındaki baraja düşerek yaşamını yitirmişti. Onu kurtarmaya çalışan sınıf arkadaşı da boğulmuştu.

Yine Hindistan’ın Chennai kentinde yaklaşmakta olan treni arkasına alarak resmini çekmek isteyen 16 yaşındaki genç ölmüştü.

Ocak ayında ise Mumbai’de turistlerin uğrak yerlerinden Bandstand Fort’takendini görüntülerken denize düşen bir genç kız kurtarılamamıştı.

Bundan önce de Rusya‘da hükümet, gençlere selfienin tehlikelerini anlatan bir kampanya düzenlemişti. Kampanyada “Sosyal medyadaki bir milyon beğeni bile bedelini hayatınız ve sağlığınızla ödemenize değmez”deniyordu. Kampanya için trafik yasaklarını gösterenlere benzer işaretler tasarlandı..

Öte yandan Çin ve Amerika’nın bazı bölgelerinde yasaklanan selfie çubukları, Avustralya’da bazı sanat galerilerinde yasaklanmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir