Ekvator Haber

Suudi gazetesi Osmanlı’yı IŞİD’e Türkleri putpereste benzetti

Suudi gazetesi Osmanlı’yı IŞİD’e Türkleri putpereste benzetti
35
28 Mart 2019 - 6:38

Suudi Arabistan ve Suud Krallığı Türklerden ve Osmanlı’dan en nefret eden Arap ülkelerinin ve devlet yönetimlerinin başında geliyor. Osmanlı’nın Hicaz’da vermiş olduğu savaşta binlerce Mehmetçik, Suud ve diğer aşiretler eliyle katledilmişti. İngilizler Suudi Arabistan’ı kurunca Suud hanedanı ilk iş olarak Peygamber’in ve sahabelerin türbeleri ile Osmanlı eserlerini yıkmaya başlamıştı. Sahabe ve Ehlibeyt’in mezarlarını yıkan Suud, Mescidi Nebevi’yi yıkmak isterken gelen tepkiler nedeniyle peygamber efendimizin mescidini ve türbesini yıkamamıştı. Ancak yıkım Osmanlı Türk eserleri ile sürdü. Hatta bu öyle bir nefretti ki Kabe’ye yapılan tüm Türk eserleri yok edilmişti. Kabe’den sökülen revaklarla birlikte Ecyad Kalesi de yıkılmıştı.

Suudi gazetesi Osmanlı’yı IŞİD’e benzetti. Türklere putperest dedi.

Ecyad Kalesi, Osmanlı tarafından 1781 tarihinde yapılmıştı. 2002 yılında Suudi Arabistan tarafından yıkılmıştı. Bu Osmanlı kalesi, Kabe’nin asi kabilelerden ve bedevilerden savunmasına yardımcı olmak üzere Türkler tarafından yapılmış, I. Dünya Savaşı’nda Türk Garnizonu olarak kullanılmıştı. Bu nedenle Suudilere ve Selefi-Vahhabilere Türkleri hatırlatıyordu. Bu nedenle bu kaleyi yıktılar.

Bu bilgileri hatırladıktan sonra haberimize geçebiliriz.

SUUDİ RESMİ GAZETESİ: OSMANLI EMPERYALİST TERÖR DEVLETİ

Suudi Arabistan’ın yarı resmi medya organlarından ‘Ukaz’ gazetesi, Osmanlı Devleti’ni, Selefi Vahhabi terör örgütü IŞİD’in ‘hilafetine’ benzetti. Ukaz gazetesi yazarlarından Hani ez-Zahiri’nin kaleme aldığı ‘IŞİD’in ilk devleti 1299-1923’ başlıklı bir makaleyi yayımlayarak, Osmanlı’yı sömürgecilikle suçladı.

ZAHİRİ: IŞİD-DEAŞ OSMANLI DEVLETİ’DİR

Dünyanın, ABD’nin Golan Tepeleri kararına verilen tepkilere odaklandığı bugünlerde dikkati terör örgütü DEAŞ’a çekmek isteyen Zahiri’nin makalesinde, Osmanlı Devleti’ne yönelik iddialar şöyle sıralandı: “Daha önceki makalelerimde sürekli Ebubekir el-Bağdadi’nin devletinden, IŞİD’in ikinci devleti diye bahsettim. Çünkü IŞİD’den önce kuruluşu, suçları, katliamları ve hatta yıkılışından sonra askerlerini tıpkı fareler gibi Arap dünyasından çekme aşamalarından geçen bir devlet vardı.. O da kendini sahte bir şekilde Osmanlı Devleti olarak tanıtan ancak gerçekte IŞİD’in birinci devleti idi.”

SELEFİ VAHHABİ SUUDİ UKAZ GAZETESİ: TÜRKLER MÜSLÜMAN DEĞİL PUTPEREST

Gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Halid Abbas Taşkendi’nin “Yeni Osmanlı, atalarının imparatorluğunda ne arıyor?” başlığıyla yazdığı diğer bir makalede de Osmanlı tarihine dair iddialarda bulundu. Osmanlı Devleti’nin ismine dair iddialarla başlayan makalede, Osmanlı Hanedanı’ndan birtakım isimler aktararak İslami isimlerle uyuşmadığı dolayısıyla devletin kurucusu Osman Gazi’nin adını da ‘Utman’ olarak tanıttı. Osmanlı Devleti ve Hanedanı’na dair çok sayıda Avrupalı tarihçiden aktarma yapılan makalede, ‘Türk milletlerinin İslam’ı gerçek anlamda benimsemediklerini ve eski putperest inançlarının kalıntılarıyla karışık bir inançla tarihlerini sürdürdükleri’ni savundu.

OSMANLI, İSLAM DİNİNE ZARAR VERDİ: İSLAM’I YAYMAK İÇİN DEĞİL GASP İÇİN SAVAŞTI

‘Osmanlı Devleti’nin toplumlarda oluşturduğu kutuplaşmaların İslam dinini olumsuz etkilediği’ ifade edilen makalede, ‘Osmanlı’nın Balkanlardaki savaşlarının İslam’ı yaymak için değil, ganimetleri elde etmek amacıyla yapıldığı’ şeklinde iddialar yer aldı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright ekvatorhaber.com 2015