Ekvator Haber

Suriye’de toplu mezar bulundu / IŞİD yeniden güçleniyor

Suriye’de toplu mezar bulundu / IŞİD yeniden güçleniyor
1
17 Temmuz 2019 - 6:35

Suriye ve Irak’ta IŞİD-DEAŞ terör örgütünün yenilgiye uğramasının ardından bölge illeri toparlanmaya çalışıyor. Kurtulan yerleşim birimlerde alt ve üst yapı çalışmalarının onarılmasına başlandığı gibi toplu mezar arama çalışmaları da devam ediyor. Çalışmaların yapıldığı bölgelerden biri olan Rakka’da yeni bir toplu mezar ortaya çıkarıldı. Irak ve Suriye’de güç kaybeden örgüt Afganistan’da yeniden toparlanmaya başladı. IŞİD ayrıca Türkiye’yi yeni çatışma bölgesi olarak ilan etti. Detaylar bültenimizde…

Ekvator Haber Merkezi | Suriye’nin Rakka şehrinde radikal Selefi Vahhabi terör örgütü IŞİD-DEAŞ tarafından katledilenlere ait bir toplu mezar bulundu. Rakka yakınlarındaki toplu mezarlarda katledilenler sivil halktan kadın, çocuk ve erkeklerden oluşuyor. Haziran ayında bulunan toplu mezarda kazı çalışmaları devam ediyor.

TOPLU MEZARDAN 313 SİVİL KURBAN ÇIKARILDI

Norveç basınından Verdens Gang‘ın haberine göre şimdiye kadar toplu mezardan 313 kurban çıkarıldı.

Rakka, IŞİD-DEAŞ tarafından başkent olarak ilan edilmişti. Dünyanın pek çok bölgesinden Suriye ve Irak’a toplanan radikal örgüt üyeleri kan donduran terör eylemleri gerçekleştirdi. Suriye ordusu 2018 yılının Ağustos ayında Rakka’yı terör örgütünden kurtardı.

Toplu mezarda çalışan yetkililer ortaya çıkan katliam delillerinin, IŞİD – DEAŞ aleyhine uluslararası bir mahkeme kullanılabileceğini söylediler.

RAKKA’DAKİ TOPLU MEZARLARDA 4760 KURBAN

Toplu mezarların ortaya çıkarılmasına yönelik çalışmalara başkanlık eden Yaser al-Khamees, 2018 Ocak ayından bu yana Rakka’daki çeşitli toplu mezarlardan 4760 kişinin çıkarıldığını açıkladı.

IŞİD ÜYELERİNİN ÇOCUKLARININ RUH VE AKIL SAĞLIĞI İVEDİLİKLE TEDAVİ EDİLMELİ

Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland, IŞİD’den kurtulan tüm bölgelerde kapsamlı çalışmalar yapılmasının çok önemli olduğunu söyledi. Egeland, Suriye’deki çalışmaların Irak’ta yapılması gerektiğini sözlerine ekledi. Ayrıca, IŞİD üyesi ailelerin çocuklarına yönelik rehabilitasyon tedavilerinin geciktirilmeden yapılmasının yeni trajedilerin önlenmesine yardımcı olacağını da söyledi.

Irak’ın Musul şehrindeki IŞİD varlığı dağıtıldıktan sonra örgüt üyelerinin çocuklarının olumsuz koşullarla karşılaştığını aktaran Egeland; çocukların anne ve babalarının eylemlerinden dolayı baskıya uğradığını, her hangi bir suça karışmamış olan bu çocukların ötekileştirilme ve baskıya uğraması ise çocuklarda bir travma yaratacağının ve toplumlar için tehlike oluşmasına neden olabileceklerini belirtti.

Norveç Mülteci Konseyi Genel Sekreteri Jan Egeland Fotoğraf: Terje Bringedal, VG

IŞİD AFGANİSTAN’DA GÜÇLENİYOR

ABD ve Afganistan güvenlik kaynakları ve uzmanları; Selefi Vahhabi terör örgütünün Suriye ve Irak’ta gücünü yitirmesinden sonra Selefi Vahhabi ideolojilere sahip başka bir bölge olan Afganistan’ı kendilerine yeni bir üs olarak seçtiklerini kaydediyor.

Terör örgütü daha önce Taliban’ın yönetiminde olan Nangarhar eyaletinde yeni bir sözde hilafet kurmak için çalışıyor. Bölge binlerce El Kaide militanın gizli üslerini de barındırıyor. Usame bin Ladin bu bölgede saklanıyordu. Örgüt, Kunar, Nuristan ve Laghman bölgelerinde varlık gösteriyor.

BAĞDADİ YAŞIYOR

Pek çok defa örgüt lideri Ebu Bekir El Bağdadi’nin öldüğüne yönelik basında haberler çıksa da bu yılın başlarında, Bağdadi’ye ait yeni bir video yayımlandı. 2019 yılının Nisan ayının sonlarında yayımlanan görüntülerde örgüt elebaşı Sri Lanka saldırıları gibi güncel konular üzerine konuşuyordu.

IŞİD’İN YENİ DÜŞMANI TÜRKİYE CUMHURİYETİ

Bağdadi bu videoda Türkiye’ye saldırı yapılacağının ve Anadolu’nun örgüt için yeni bir cephe olacağının işaretlerini verdi. Terör örgütü lideri yanındaki bir milisten bilgi aldığı halde elinde Türkiye vilayeti başlıklı bir kitapçık tutuyor ve bunu inceliyordu.

Bu videonun ardından terör örgütü 10 Temmuz tarihli Türkiye’yi tehdit ettiği yeni bir video yayımladı. 5 örgüt üyesinin örgüt lideri Bağdadi’ye bağlılıklarını tazeledikleri görüntü kaydında Türkçe konuşan IŞİD üyelerinden biri Türkiye ve ABD’yi tehdit ediyor.

SITE Intelligence Group’un konuyla ilgili haberine göre söz konusu görüntü kaydı IŞİD’in “Türkiye Vilayeti” tarafından yayınlanan ilk kayıt. Görüntüde biri Türkçe konuşan beş IŞİD üyesi bulunuyor. Türkçe konuşan IŞİD üyesinin adının Ebu Katada El Turki olduğu belirtiliyor.

Kaynaklar: Ekvator Haber / Verdens Gang / Euro News

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin