erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Spotlight: Dini kurumlarda çocuk istismarı taciz ve tecavüz

Kimi paramızı ve emeğimizi, kimi dini inanç ve değerlerimizi sömürüyor. Basit gibi görünmesin sizlere bu en büyük vurgun hatta bir terör. Geleceğimizi çalıyor, aydınlık geleceğimizi karartıyorlar.

Spotlight: Dini kurumlarda çocuk istismarı taciz ve tecavüz olaylarını beyaz perdeye yansıtıyor

Spotlight: Dini kurumlarda çocuk istismarı taciz ve tecavüz
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
261
13 Aralık 2019 - 8:58

Spotlight din sömürüsünü daha iyi anlamamıza, dini kurumlardaki çocuk istismarı denilerek basit gibi gösterilen taciz, tecavüz, fiziksel ya da sözlü şiddetin kaynağını anlamamızı sağlıyor. Spotlight: Dini kurumlarda çocuk istismarı taciz ve tecavüz olaylarının kaynağını ve etkilerini beyaz perdeye taşıyor.

Dünyanın her yerinde ya bir çocuk, savunmasız bir insan ya da bir kadın, bana göre insanlığın annesi taciz, tecavüz, sözlü yada fiziksel şiddete maruz kalıyor. Dini kurumlarda, kiliselere, camilere, cemaat ve tarikatlara bağlı yapılarda, dergah ve medreseler ile yatılı kurslarda çocuklarımız yani geleceğimiz taciz ediliyor, dövülüyor, toplumdan soyutlanıyor. Dini kurumlar o dine bağlı olan insanların en çok güvenmesi gereken kurumların başında geliyor. Ancak tarih kendisini tekrar ediyor. Ahlaksız ve dünya menfaati uman din adamları eliyle çok korkunç olaylar yaşanıyor.

Kimi paramızı ve emeğimizi, kimi dini inanç ve değerlerimizi sömürüyor. Basit gibi görünmesin sizlere bu en büyük vurgun hatta bir terör. Geleceğimizi çalıyor, aydınlık geleceğimizi karartıyorlar.

Spotlight: Dini kurumlarda çocuk istismarı taciz ve tecavüz olaylarını beyaz perdeye yansıtıyor

Sizlere bir film tavsiyesinde bulunmak istiyorum. Spotlight gerçek öykülerden yola çıkarak kilise ve Katolik kilisesine bağlı kurumlarda çocuk tacizi ve tecavüzünü konu alıyor.

Çocuk istismarı, şiddet, taciz, tecavüz, dini duygu ve değerlerin sömürülmesi, insanları aptal yerine koymak sadece kiliseye özgü değil.

Müslümanların camilerinde, tarikat ve cemaatlerin kurslarında, sübyan mekteplerinde, medreselerinde, Kuran kurslarında pek çok çocuk taciz ediliyor, tecavüz ediliyor, sözlü yada fiziksel şiddete uğruyor, gelişimleri aksıyor, toplumdan soyutlanmış kuklalar oluyorlar. Ya tarikatları, cemaatleri, papazları, hocaları, hahamlarına kul oluyor, onun her istediğini yerine getiriyor ve bunu gizlemeye çalıyor ya da içine kapanarak Tanrı’ya ve değerlerine küsüyor.

Sanırım bu her inanç toplumunun sorunu. Bazılarından haberimiz yok. Müslümanlar ve Hristiyanların nüfusları kalabalık bundan dolayı dikkatimizi çekiyor. Hindu felsefesinin hakim olduğu ülkelerde de benzer haberler duyuyor. Hatta tecavüz oranları çok yüksek ama yeteri kadar haber olmuyor.

Türkiye’de bile on binlerce insan bu olaylardan utanç duyuyor ve bazı nedenlerden ötürü saklıyor.

Demek ki bu taciz sadece bedene karşı değil, ruh, akıl, inanç, maneviyat ve geleceğe yönelik geniş çaplı bir saldırı.

Çocuk istismarcıları, gücünü kadınlara, çocuklara, güçsüzlere karşı şiddet uygulayarak kanıtlamaya çalışan canavarlar her toplumda var.

Dikkat edin. Çocuklarınıza din öğretmek adına onları kendi ellerinizle aç kurtlara hain çakallara emanet etmeyin.

Önce ahlâklı, dürüst, iyi çocuklar yetiştirin ve siz de iyi ve erdemli olun. Böyle yaparsanız o zaman gerçeği bulacaktır.

Spotlight filminin konusu nedir?

2001 yılında The Boston Globe, Marty Baron (Liev Schreiber) adında yeni bir editör kiralar. Walter “Robby” Robinson (Michael Keaton) ile tanışan Baron, Walter’in küçük gazeteci topluluğu takımı ”Spotlight”ın başkanı olduğunu anlar. Baron gazetede sübyancı papaz John Geoghan ve Boston Başpiskoposu Cardinal Bernard Law hakkında küçük bir yazı okur ve Spotlight Takımı’nı hikâyeyi kovalamaya zorlar.

Hikâyeyi takip eden Spotlight Takımı, Massachusetts’de Roma Katolik rahiplerinin çocuklara yönelik olan cinsel tacizlerini ve bunun Boston Başpiskoposluğu tarafından gizlendiğini ortaya çıkarır. Çalışmalarını genişleten takım sübyancı papazları iyileştirmeye çalışan eski bir rahip sayesinde Boston’da yaklaşık 90 tane tacizci papaz olduğunu öğrenir. Araştırmaları yoluyla listeyi 87 isimle şekillendirirler ve kurbanları aramaya başlarlar. Takımın araştırmalarına 11 Eylül olayı engel olunca hikâyeden biraz çekinmeye başlarlar. Sonra hikâye tekrar kendini toplamaya başlar ve Michael Rezendes (Mark Ruffalo) bazı belgeler keşfeder. Sorunun farkında olan Kardinal Law bunları görmezden gelir.

Daha sonrasında ise The Boston Globe davayı kazanır ve Spotlight Takımı ilk hikâyelerini yazmaya başlar.

SpotlightTom McCarthy tarafından yönetilen ve McCarthy ve Josh Singer tarafından yazılan 2015 yapımı Amerikan drama filmi.[4][5] Film ABD’de halen etkin olan en eski araştırmacı gazete birimi The Boston Globe‘un “Spotlight” ekibini konu edinmektedir.[6] Filme konu olan olay gazeteye 2003 Halka Hizmet için Pulitzer Ödülü‘nü kazandırmıştı.[7] Filmde Mark RuffaloMichael KeatonRachel McAdams, John Slattery, Stanley Tucci, Brian d’Arcy James, Liev Schreiber ve Billy Crudup oynamaktadır.[8]

Spotlight Yarışma Dışı olarak 72. Venedik Uluslararası Film Festivali‘nde gösterildi.[9] Ayrıca Telluride Film Festivali’nde ve Özel Gösterimle 2015 Toronto Uluslararası Film Festivali‘nde de yer aldı.[10] Film 6 Kasım 2015’te gösterime girdi.

88. Akademi Ödülleri‘nde 6 dalda adaylık elde eden film, bu adaylıklardan En İyi Film ve En İyi Özgün Senaryo ödüllerini kazandı. 73. Altın Küre Ödülleri‘ndeki 3 adaylığından ödül kazanamazken 69. BAFTA Ödülleri‘nde En İyi Özgün Senaryo ödülünü kazandı.

Ragıp Kamil İlbeyi / Ekvator Haber – Wikipedia

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.