erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Sperminizde koronavirüs olabilir: Covid-19 cinsel ilişki ile bulaşır mı?

Spermlerde görülen ilk hastalık elbette koronavirüsü değil. Ebola ve Zika da sperm ile çoğalıyor. Hatta hastaler iyileştikten aylar sonra bile spermlerde virüsler yaşamaya ve çoğalmaya devam ediyor.

Sperminizde koronavirüs olabilir: Covid-19 cinsel ilişki ile bulaşır mı?
3.290
18 Haziran 2020 - 14:27

Çinli araştırmacılar insan spermindeki korona virüsünü keşfettiler. Sars-CoV-2, korona virüsünü kesin tedavi eden ilaçlar ve aşılar henüz bulunamadı. Hastalık ilerlemeye ve devam etmeye ediyor. Peki sperminizde koronavirüsü varsa nasıl cinsel ilişkiye gireceksiniz? Covid-19 salgını sürecinde güvenli seks mümkün mü?

Ekvator Haber’in RND‘den Daniel Killy haberinden aktardığına göre; koronavirüs olan birisi iyileşse de sperminde korona virüs yaşamaya devam edebilir. Çinli bilim insanları tarafından yapılan bulunan bu önemli gelişmeye göre, Sars-CoV-2 Covid-19 koronavirüsü cinsel ilişki ile bulaşabilir.

Shangqiu Belediye Hastanesi’nden bir ekip, Kovid-19’un yüksek orandan görüldüğü Ocak ve Şubat aylarında tedavi edilen 38 erkek hastayı inceledi. Hastaların spermlerinde koronavirüs saptandı. Hastaların dörtte biri enfeksiyonun akut evresindeydi ve yaklaşık yüzde 9’u iyileşti.

Pekin’deki Çin Halk Kurtuluş Ordusu hastanesinden Diangeng Li, “Sars-CoV-2 virüsünün Covid-19 hastalarının sperminde mevcut olabileceğini gördük – ve zaten iyi olan hastalarda da tespit edilebilir,” dedi.

Erkek üreme sisteminde birçok virüs yaşayabilir

Virüs erkek üreme sisteminde çoğalmıyor. Ancak spermlerde, testislerde barınmaya devam ediyor. Erkek yumurtalıkları erkek bedenindeki özel bir alan gibi korunuyor. Üreme organı ayrıcalıklı bağışıklığa sahip. Ayrıcalıklı bağışıklık, bağışıklık sisteminin viral istilacılara saldırmak için bir bölgeye tam olarak ulaşamadığı anlamına gelir.

Spermlerde görülen ilk hastalık elbette koronavirüsü değil. Ebola ve Zika da sperm ile çoğalıyor. Hatta hastaler iyileştikten aylar sonra bile spermlerde virüsler yaşamaya ve çoğalmaya devam ediyor.

Korona virüsünün seks ile bulaşıp bulaşmayacağı hala belirsiz. Bir virüsün varlığı genellikle bulaşıcı olduğu anlamına gelmiyor. 

Araştırmacılar, “Gelecekte yapılacak araştırmalar Sars-CoV-2’nin cinsel yolla bulaştığını gösteriyorsa, bu bulaşma yolu Covid-19’un yayılmasını sınırlayan kritik bir faktör olabilir. Dünya çapındaki araştırmacılar yeni virüsdeki mutasyonları inceliyorlar. Güvenilir sonuçlar için hala çok erken. Prezervatif kullanımı bu hastalarda makul bir önleyici tedbir olabilir.”

Hastanın tükürüğü ve kanıyla temastan kaçınmak yeterli olmayabilir, çünkü iyileşen bir hastanın spermindeki koronavirüsün hayatta kalması bulaşıcı olabilir.

Daha Fazla haber için tıklayın

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.