Ekvator Haber

Soma ve Ermenek maden işçileri direndiler-kazandılar

Bağımsız Maden İş Sendikası, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kendilerine Soma ve Ermenek maden işçilerine tazminatlarının ödeneceği sözünü verdiğini duyurdu.

Soma ve Ermenek maden işçileri direndiler-kazandılar
26
06 Kasım 2019 - 9:59

Zafer Direnen Maden İşçilerinin Oldu | Bakanlık ile yaptığımız görüşme sona erdi. Görüşme olumlu geçti, çok mutluyuz…

Birlikten kuvvet doğar, Bağımsız Maden İş Sendikası’na üye olun hak mücadelesini birlikte kazanın. Yalnız değilsiniz! Siz emek ve Türkiye’nin alınterisiniz. Örgütlü mücadele kazanacaktır. Emekçilerin yanında olan sendikalara üye olun! Ekvator Haber

Bağımsız Maden İş Sendikası, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın kendilerine Soma ve Ermenek maden işçilerine tazminatlarının ödeneceği sözünü verdiğini duyurdu.

Ekvator Haber Merkezi | Bağımsız Maden İşçileri Sendikası, 06.11.2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda gerçekleştirdikleri görüşmenin olumlu geçtiğini belirterek, bakanlığın Soma ve Ermenek maden işçilerinin tazminatlarının ödeneceğine dair söz verdiğini açıkladı. 

Sendika, bakanlık ile yaptığı görüşmenin sonucunu Twitter’dan duyurdu.

Zafer Direnen Maden İşçilerinin Oldu | Bakanlık ile yaptığımız görüşme sona erdi. Görüşme olumlu geçti, çok mutluyuz…
Sadece Soma degil, Ermenek maden işçilerinin tazminatlarının ödeneceğine dair de söz aldık. Tüm maden işçisi kardeşlerimize hayırlı olsun!
#MadenİşçileriKazandı

https://twitter.com/i/status/1139900712006168576

Toplantı sonucu çıkan karar Kırkağaç Çam’da yapılacak bir basın toplantısı ile duyurulacak.

Birlik, beraberlik ve mücadele hakların kazanılmasında çok önemli

İşçiler adına açıklama yapan Çetin Erkalkan da, sorunların meclise Ocak ayında sunulacak bir torba yasa ile çözüme kavuşturulması yönünde bakanlıktan söz aldıklarını duyurdu. Erkalkan, “Ermenek’i de işin içine kattık. Onlara da hayırlı olsun. Birleşe birleşe büyüyeceğiz. Birlik ve beraberliğin ne kadar önemli olduğunu burada bir kez daha dile getirmiş olalım” dedi.

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası’nı sosyal medyada takip edin ve destekleyin

Facebook: Bağımsız Maden İşçileri Sendikası

Twitter: Bağımsız Maden İşçileri Sendikası

Kısaca Soma Maden Faciası nedir?

Soma Faciası, 13 Mayıs 2014’te Türkiye’nin Manisa ilinin Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin ölümüyle sonuçlan madencilik kazası.

Facia, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en çok can kaybı ile sonuçlanan iş ve madencilik kazası olarak kayıtlara geçti.

Soma Holding şirketlerinden Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. tarafından işletilen maden ocağında, patlamaya elektrikli ekipmanların sebep olduğundan şüphelenildi. Yangın, vardiya değişimi sırasında meydana geldi ve 787 işçi patlama sırasında yer altında kaldı.

17 Mayıs 2014’te, toplamda 301 kişinin hayatını kaybettiği ve içeride kimse kalmaması sebebiyle kurtarma çalışmalarının sona erdiği açıklandı.

Sağ kalan emekçilerin hakları gasp edilerek işten çıkarıldılar

Faciadan sonra 3 bin 500 işçi Uyar Madencilik ve Soma Maden İşletmeleri AŞ tarafından gerekçe gösterilmeksizin işten çıkartılmış, tazminatları ödenmemişti. Beş yıldır kıdem tazminatları ve emeklilik hakları için mücadele eden işçiler 5 Ekim’de, Bağımsız Maden İşçiler Sendikası öncülüğünde, seslerini duyurmak için Ankara’ya yürüyüş başlatmıştı. Yürüyüşün engellenmesi üzerine oturma eylemi başlatan maden işçilerin haklarını alana kadar eylemi sürdürmekte kararlı olduklarını açıklamıştı.

Türkiye’de 3000’den fazla insan madenlerde yaşamını yitirdi

Düşük güvenlik seviyesi sebebiyle maden kazalarının yoğun olduğu Türkiye’de, resmi istatistiklere göre 1941’den bu yana kazalarda 3000’den fazla madenci hayatını kaybetti. 2012 yılında 78, 2013 yılında ise 95 madenci maden ile ilgili kazalarda öldü. Bu kazaya kadar, Türkiye madencilik tarihinde en çok ölüm olan kaza ise 1992 yılında 263 madencinin öldüğü 1992 Kozlu kömür madeni faciası olmuştu.

Kasım 2013’te Zonguldak’ta yüzlerce madenci, çalıştıkları madenin içine barikat kurarak çalışma koşullarını protesto ettiler.

AKP Soma Maden Faciasının araştırılmasını ve emekçilere haklarının verilmesini engelledi

Ekim 2013’te Cumhuriyet Halk Partisi milletvekillerinin hazırladığı ve Milliyetçi Hareket Partisi ile Barış ve Demokrasi Partisi milletvekilleri tarafından desteklenen, 60 vekilin imzaladığı Soma’daki maden ocaklarına meydana gelen iş kazalarını araştırma amacıyla bir meclis araştırma Komisyonu kurulmasını öneren soru önergesi, 29 Nisan’da Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirilmiş ancak Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekillerinin oylarıyla reddedilmişti.

İlgili Haber: Soma davası ne oldu?

Karaman Ermenek Maden kazası nedir?

Karaman’ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında, su baskını yaşanmış ve 18 işçi hayatını kaybetmişti. Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı, kazanın eski imalat bölgesine yıllar içerisinde biriken suların basınç değerini aşarak işçilerin çalıştığı alana taştığını facianın bu şekilde yaşandığını duyurmuştu.

İlgili Haber: Maden işçileri, toprak altında açlık grevine başladı

28 Ekim 2014’te öğle saatlerinde 34 işçinin bulunduğu Ermenek’teki özel bir linyit kömürü madeninde su baskını meydana geldiği ihbarı alındı. 16 işçinin sağ kurtulmayı başardığı ocakta mahsur kalan 18 işçiye ulaşmak için AFAD koordinasyonunda acil durum müdahale çalışmaları başlatıldı.

“Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?”

İşçilerden Tezcan Gökçe’nin annesi Ayşe Gökçe’nin, facianın 3. gününde verdiği röportajda, “Oğlum yüzme de bilmezdi, suyun içinde ne yaptı?” ifadesi adeta facianın simge sözü haline geldi.

Madende mahsur kalan 18 işçinin, Osman Çoksöyler, Hüsnü Çolak, Ali Haznedar, Kerim Haznedar, Mehmet Tokat, Hüseyin Çolak, İsa Gözbaşı, Bahri Üzer, Kamil Yaman, Ömer Cansu, Tezcan Gökçe, Uğur İlhan, Hüseyin Gültekin, İsmail Gürses, Mehmet Baha, Mehmet Özcan, Hasan Tuncer ve Recep Çiloğlu olduğu bildirildi.

Yapılan DNA testi sonrasında ailelerine teslim edilen maden işçilerinin cenazeleri köylerinde düzenlenen törenlerle toprağa verildi.

Ocağın sahibi Saffet Uyar, 9 Kasım’da Ermenek’e gelerek teslim oldu. Olayla ilgili 8 kişi gözaltına alındı.

Haber Merkezi

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright ekvatorhaber.com 2015