erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Sınıra dayanan binlerce Suriyeli Türkiye’yi tehdit etti

Sınıra dayanan binlerce Suriyeli Türkiye’yi tehdit etti
114
31 Ağustos 2019 - 11:23

On binlerce Suriyeli Türkiye sınırında eylem yaptı. Sınırı geçmek isteyen göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale edildi. Suriyeliler Türk bayrakları ve Erdoğan posterlerini ateşe verdi. ‘Hain Türkiye hain Türkler’ sloganları atıldı. Türkiye gümrük kapılarına ve Türkiye’ya ait araçlara zarar verildi. Askerlerin nöbet kuleleri taşlandı, panzerlere taş ve sopalarla saldırıldı. Gerginliklerin Türkiye’ye sıçramasını engellemek için Esad ve Putin İdlib’de ateşkes ilan etti. Türkiye’ye ve Türk askerine saldıranların çoğunun AKP rejiminin desteklediği radikal vahhabi selefi inancına mensup örgütler ve ÖSO olduğu gözlemlendi.

Suriye’nin kuzeyindeki İdlib’de ateşkes ilan etme kararının ardından on binlerce Suriyeli, Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısında yer alan Bab el-Hava Sınır Kapısı’nda eylem yaptı. ÖSO üyeleri Türkiye’nin kendilerini Suriye ordusundan korumasını, ÖSO militanlarının ve İdlib halkının güvenliklerinin sağlamalarını talep etti. Ayrıca binlerce Suriyeli’de sınırı izinsiz geçmeye kalkıştı.

Demirören Haber Ajansı DHA ve Fransız haber ajansı AFP’nin verdiği habere göre; Reyhanlı bölgesindeki sınır hattına asker ve polis birliklerinden oluşan takviye ekipler gönderildiğini aktardı. Güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açtı. Suriyeli göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanıldı.

HATAY VALİLİĞİ YAŞANANLARI İNKAR ETTİ

Sınırda yaşanan gerginlikle ilgili Hatay Valiliği’nden de bir açıklama yapıldı. Valilik, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında “Sosyal medyada provakatif bazı paylaşımlar yapıldığı görülmektedir. Rejimin saldırılarını protesto amacıyla gösteriler Suriye tarafında düzenlenmiştir. Tahrik amaçlı paylaşımlara  itibar edilmemelidir” ifadelerine yer verdi.

Türk güvenlik güçlerinin gözyaşartıcı gaz kullandığı belirtiliyor

Türk güvenlik güçlerinin gözyaşartıcı gaz kullandığı belirtiliyor

SURİYELİLER TÜRKİYE’Yİ TEHDİT ETTİ: BİR ŞEY YAPMAZSANIZ ORAYA GELECEĞİZ

Suriyeli 53 yaşında Muhammed al Amouri, AFP’ye yaptığı açıklamada Türkiye’yi tehdit etti: “Bu Türkiye’ye bir uyarıdır. Bir şey yapmazsa, Türkiye’ye ve Avrupa’ya geliyoruz. Buradaki siviller buna daha fazla katlanamaz” diye konuştu.

MİLYONLARCA SURİYELİ TÜRKİYE’YE GELİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bugün yaptığı açıklamada Suriye’den yeni bir göç dalgasının kapıda olduğu uyarısında bulunmuştu. Erdoğan, “Kuzeyi zorluyorlar, bize doğru geliyorlar. Biz de bütün tedbirlerimizi şu anda almış durumdayız” demişti.

Dünya üzerinde en fazla sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke konumundaki Türkiye’de resmi rakamlara göre 3,6 milyon kayıtsız ve kaçaklarla birlikte 5 milyonun üzerinde sığınmacı bulunuyor. Ankara, İdlib’e yönelik topyekün bir kara harekatının en az 4 milyon vahhabi selefi inancına mensup Suriyeliyi Türkiye sınırına taşımasından endişe ediyor.

İki yıl önce Rusya ve Türkiye arasında varılan İdlib mutabakatı çerçevesinde Türkiye’nin bölgede 12 adet askeri gözlem noktası bulunuyor. Mutabakatı bölgede yaşayan üç milyon kişiyi korumayı hedefliyordu. Ancak anlaşma sağlıklı bir şekilde uygulamaya geçirilemedi.

Suriye’nin resmi ve tek yöneticisi olan Şam yönetimi Nisan ayından bu yana El Kaide terör örgütünün uzantısı olan Hayat Tahrir el-Şam’a bağlı teröristlerin kontrolü altında olan İdlib’e yönelik operasyon düzenliyor.

SURİYE ORDUSU TERÖRİSTLERE SON BİR FIRSAT VERDİ

Dört aydır hava bombardımanı altında olan Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib vilayetinde ateşkes yürürlüğe girdi. Sabahın erken saatlerinde başlayan ateşkesin ardından bölgeye yönelik hava saldırılarının durduğu belirtiliyor. 

Suriye’deki savaşı yakından izleyen kuruluşlar arasında yer alan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden Rami Abdul Rahman, “Gökyüzünde uçaklar yok, saldırılar durdu” diye konuştu. Abdul Rahman, Şam güçleri ile bölgedeki gruplar arasındaki çatışmaların da durduğunu aktardı. Sadece top ve roket atışlarının devam ettiği belirtiliyor.

Rusya, Suriye Ordusu’na bağlı güçlerin İdlib’de ateşkese gideceğini açıkladı. Rusya’dan yapılan açıklamada Suriye hükümet güçlerinin İdlib’deki Gerginliği Azaltma Bölgesinde 31 Ağustos saat 06.00’dan itibaren geçerli olmak üzere tek taraflı ateşkes konusunda anlaştığını açıkladı.

Ateşkese ilişkin dün Rusya tarafından yapılan açıklamada amacının bölgede istikrarı sağlamak olduğu belirtilmiş ve bölgedeki gruplara silahlı provokasyondan uzak durarak barış sürecine katkıda bulunma çağrısı yapılmıştı.

Syrien Türkei Grenzübergang Bab al-Hawa Proteste

İdlib’de Ağustos başında da benzer bir ateşkes ilan edilmiş, ancak üç gün sürmüştü. Şam yönetimi, muhalifler ve cihatçı grupların Rusya’ya ait bir üsse saldırdıkları gerekçesiyle operasyona tekrar başlamıştı.

ERDOĞAN GELİŞMELER İSTEDİĞİM GİBİ DEĞİL

Hafta içerisinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le yüz yüze, ABD Başkanı Donald Trump’la telefonda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan İdlib’deki duruma ilişkin bir değerlendirme geldi. Erdoğan “İdlib’le ilgili gelişmeler ‘Bizim istediğimiz noktadadır’ dersek bu yalan olur. Şu anda bizim istediğimiz noktada değil” dedi.

Türkiye’nin bölgedeki gözlem noktalarının durumuna yönelik ise Erdoğan, “İdlib’de 9 ve 10 nolu gözlem kulelerimize bazı tacizler olmuştu. Sayın Putin’le yaptığımız görüşme sonrası gerekli uyarılar yapıldı” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye başta Özgür Suriye Ordusu ÖSO olmak üzere El Kaide uzantılarına ve daha önce DEAŞ IŞİD örgütü bünyesinde savaşan örgütlere destek oluyor. Türkiye Esad rejiminin devrilmesini, yönetimin ÖSO’ya geçmesini talep ediyor.

Suriye’de 2011’den bu yana devam eden savaş nedeniyle 370 binden fazla kişi öldü ve milyonlarca kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

AFP-DHA-ÖA-JD-DW- ekvatorhaber.com

Değerli okurlarımız, Türkiye ve Dünya gündemini ekvatorhaber.com üzerinden okuyabilir ve bizleri Youtube, Twitter, Instagram ve Facebook’da takip edebilirsiniz.

https://www.youtube.com/c/EKVATORHABER-TV

https://twitter.com/ekvatorhaber

https://www.facebook.com/ekvator.turk/

https://www.instagram.com/ekvatorhaber/

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.