erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Şili’deki zam protestosu ülkeyi cehenneme çevirdi: 3 ölü

Şili’deki zam protestosu ülkeyi cehenneme çevirdi: 3 ölü
86
20 Ekim 2019 - 17:51

Şili’nin başkenti Santiago’da metro bilet fiyatlarına getirilen zammın ardından başlayan protestolarda en az üç kişi yaşamını yitirdi.

Otobüs işletmeleri seferleri durdurma kararı aldı.

Şili makamlarından yapılan açıklamaya göre Cumartesi gecesi başkent Santiago’da yağmalanan bir süpermarketteki yangında en az üç kişi yaşamını yitirdi. Santiago Belediye Başkanı Karla Rubilar iki kişinin olay yerinde, ağır yaralı üçüncü şahsın ise hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Protestolar bir hafta kadar önce metro bileti fiyatının 800’den 830 Şili Pesosu’na yükseltilmesi nedeniyle başlamıştı. Protesto gösterileri barışçıl bir havada binlerce kişinin katılımıyla başlamış, ancak daha sonra Santiago’daki devlet başkanlığı sarayı dahil birçok farklı noktada şiddet olayları yaşanmıştı.

Birçok metro istasyonunun ateşe verilmesinin ardından başkentte olağanüstü hal ilan edildi. Cumartesi günü otobüslerin ateşe verilmesinin ardından otobüs işletmeleri de seferleri durdurma kararı aldı. Valparaiso kentinde ise göstericiler El Mercurio gazetesinin binasını ateşe verdi.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera Cumartesi günü metro bileti zammından vazgeçildiğini duyurdu.

Olağanüstü hal ilan edildi

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera Cuma akşamı devlet televizyonunda yayınlanan konuşmasında, Şili’nin başkenti Santiago’da olağanüstü hal ilan edildiğini duyurdu. Pinera karara gerekçe olarak başkent metrosuna yönelik “ciddi ve tekrar eden saldırıları” gösterdi.

İstasyonları polis koruyor

Son olarak Santiago İtfaiyesi, kundaklanan birçok metro istasyonunda çıkan yangınlara müdahale etmişti. Yangınların ağır maddi hasara neden olduğu belirtiliyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan bir videoda Santiago merkezinde bulunan Cumming metro istasyonundaki yürüyen merdivenlerin hasar gördüğü görülüyor. La Tercera gazetesinde yer alan bilgilere göre metro istasyonlarının güvenliğini sağlamak üzere çok sayıda polis memuru görevlendirildi.

Santiago Metrosu'ndaki protesto gösteri yaklaşık bir hafta önce başlamıştı

Santiago Metrosu’ndaki protesto gösteri yaklaşık bir hafta önce başlamıştı

Santiago Metro İşletmesi Cuma akşamı yaklaşık 120 kilometrelik metro ağında ulaşımı durdurdu. Kurumun Twitter hesabından atılan bir tweetle “altyapıda oluşan hasar nedeniyle” seferlerin hafta sonu boyunca durdurulduğu kaydedildi. Kurum, söz konusu koşullar altında çalışanların ve yolcuların güvenliğini sağlamanın mümkün olmadığına vurgu yaptı.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, Agricultura radyo kanalına verdiği demeçte, metronun tüm Santiagolular için vazgeçilmez olduğuna dikkat çekti. Herkesin fikrini söyleme hakkına sahip olduğunun altını çizen Pinera, ancak zarar vermenin bu hakka dahil olmadığını vurguladı.

Şili Güney Amerika’nın kişi başına düşen en yüksek milli gelire sahip ülkesi. Ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,5 oranında olacağı tahmin ediliyor. Ancak sağlık ve geçim masraflarının giderek artması, emekli maaşlarının düşüklüğü ve sosyal eşitsizlik; ülkede huzursuzluğa neden oluyor.

Kaynak: AFP, BW/EC

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.