erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Şeyh Said’in torunu Kürtleri 4 ülkeye karşı direnişe çağırdı

Şeyh Said’in torunu Kürtleri 4 ülkeye karşı direnişe çağırdı
69
20 Ekim 2019 - 0:29

Şeyh Said’in torunu Bedri Fırat Kürtleri Türkiye, Suriye, Irak ve İran’a karşı birleşerek silahlı ve siyasi mücadeleye davet etti.

Şeyh Said’in torunu Fırat “Bir Kürt bir hak talep ettiğinde ya öldürülüyor ya da hapse atılıyor. Yapılabilecek en büyük ibadet bu zulme karşı başkaldırmak olmalıdır.  Bu ibadet 4 parça Kürdistan’da yaşayan Kürtler için farzdır.” 

Mezopotamya Ajansı’ndan Dindar Karataş, Türkiye’nin Suriye’de yürüttüğü Barış Pınarı Hareketi hakkında Kürt isyancı Şeyh Sait’in torunu Bedri Fırat’ın görüşlerini haberleştirdi. Türkiye’nin YPG/PKK’ya düzenlediği sınır güvenliği ve güvenli bölge operasyonlarını tepki gösteren Fırat; “Irak’ta Saddam Hüseyin rejimi tarafından 1986 yılında başlatılan ve adını Kur’an’daki Enfal suresinden alan Enfal Harekâtında Kürtlere karşı bir soykırım gerçekleşmişti ve yüz binlerce Kürt katledilmişti. Şimdi de Kur-an Kerim’deki sureler tekrar Kürtlere karşı yapılan saldırılara alet ediliyor” dedi.  

Erdoğan’ın gittiği yol Saddam’ın gittiği yoldur

Fırat, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan saldırılarda asıl hedefin Kürt halkının kazanımları olduğunu ve bu savaş politikalarına dinin alet edilmesinin DAİŞ kadar İslam’a zarar verdiğini de söyledi.  Fırat, “Saddam Hüseyin rejimi tarafından yürütülen ve esas olarak Kürtleri hedef alan Enfal Harekâtı 1986 yılında başlamıştı. Operasyon ismini Kur’an’daki Enfal suresinden almaktaydı. Enfal, Arapçada ‘savaş ganimetleri’ anlamına gelir. Bu harekât, Kürt halkına karşı gerçekleştirilen soykırım harekâtıydı. Harekât, 1989’a kadar sürdü ve yüz binlerce insan öldü. Yine 4 bin köy yerle bir edildi ve en az 1 milyon insan göç etmek zorunda kaldı. Erdoğan’ın bugün gittiği yol daha önce Saddam’ın gittiği yoldur. Erdoğan, İslam inancını kendi kirli politikalarına alet ediyor. İslam’ın yeri sorunları barışçıl ve adalet çerçevesinde çözülme yeridir. İnsanlara karşı savaş başlatarak, katliamlar yaparak bir sorun çözülemez. Bunun sadece İslam dininde değil hiçbir dinde yeri yoktur” dedi.  

İslam siyasi çıkarlara alet ediliyor

Fırat: 4 parça Kürdistan’da yaşayanlar başkaldırmalı

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılanların Moğolların tarihinde de olduğunu hatırlatan Fırat, şunları kaydetti: “Bir Kürt bir hak talep ettiğinde ya öldürülüyor ya da hapse atılıyor. İslam inancının bu şekilde siyasi menfaat ve çıkarlara alet edilmesi toplumda, özellikle gençlerde İslam inancına yönelik kırılmalara neden oluyor. Yapılabilecek en büyük ibadet bu zulme karşı başkaldırmak olmalıdır.  Bu ibadet 4 parça Kürdistan’da yaşayan Kürtler için farzdır.” 

Kürt ulusal birliği sağlanmalı Türkiye, Suriye, Irak ve İran’a karşı Kürtler direniş başlatmalı

Şu an en büyük ihtiyacın “Kürt ulusal birliğinin” sağlanması olduğunu vurgulayan Fırat, “Yapılacak ulusal kongreyle 4 parça Kürdistan’da yaşayan Kürtlerin sorunlarını kapsayacak çözümler geliştirilmelidir. Kürt halkı yapılan saldırılara karşı statü sahibi olması gerekiyor. Güney Kürdistan’da referandum olduğu zaman da Türkiye tanımayacağını söylemiş, Kürt halkına karşı olan düşmanlığını da alenen göstermişti. Kürdistanlı tüm siyasi parti ve sivil girişimler, bireysel menfaatlerini bir kenara bırakıp ulusal kongrenin biran önce toplanması için çaba sarf etmeliler” dedi.  

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.