erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

“Şamlıya kalırsa işimiz tuzsuz kalır aşımız”

“Şamlıya kalırsa işimiz tuzsuz kalır aşımız”
102
24 Ağustos 2019 - 12:57

Ragıp Kâmil İlbeyi

Bu söz deneyimlerim sonrası yazdığım yaşanmışlık dolu önemli bir cümledir. İleride atasözü bile olabilir ama diğer atalarla karıştırmasınlar diye altına imzamı attım. Peki “Şamlıya kalırsa işimiz tuzsuz kalır aşımız” sözü ne anlatıyor?

Bu söz, size verip tutmayanları, vefasızlığın kitabını yazanları, yüz üstü bırakanları, yarı yolda bırakanları, demagoji ile yaşamını devam ettirenleri anlatıyor.

Nedir demagoji? Bir kimsenin ya da topluluğun duygularını kamçılayarak, okşayarak, ona ya da onlara gerçek dışı şeyler söyleyerek onu ya da onları kendine çekmeye çalışma. Türkçesi halkavcılığı.

Bir değil iki değil defalarca tecrübe edildi. Milli bir karakter olmuş, DNA’larına işlemiş vefasızlık.

Bunun üzerine çok düşündüm neden böyleler diye… öyle ki kendi toplumları, geri kalan 22 Arap devleti bile kapılarını kapatmıştı onlara. Onları iyi tanıyor olmalıydılar.

MUAVİYE NEDEN ŞAM’I SEÇTİ

Tüm bunları düşünürken kendimi yanıtladım. “Muaviye boş yere seçmedi bu toprakları. O Arap Yarımadasını iyi biliyor, ailesi uluslararası ticaret yapıyor kendisi de bu işi devam ettiriyordu. O ne Yemen’i ne Irak’ı ne Filistin’i ne Mısır’ı ne de bir başkasını seçti. O Şam’ı (Suriye) seçti, iktidarını burada kurdu. İslam dünyasına fitneyi buradan saçtı. Oğlu ve torunları ise onun izini sürdü. Onun destekçileri günümüzde de onun izinde. Belki de birilerin Emevi Camisinde namaz kılma arzusu da bundandır. Kimi kendisine Muhammed’i, Kimi Ali’yi, kimi Che’yi, kimi Lenin’i, kimi insan Atatürk’ü, kimi insan da Muaviye’yi örnek alır kendine ve onun peşi sıra yürüdüğünü sanır.

Şimdi Suriye’de ayrılıkçı, yobaz, etnik ayrım yapan, en ufak tehditte vatanını, dostlarını, ailesini, akrabalarını satıp arkasına bile bakmadan kaçan tiplerden neredeyse kalmadı. En yoğun olarak yaşadıkları son yer İdlib. Muaviye karakterliler ülkelerini çoktan terk etti. Şimdi Yezit ve avanesi babalarının hükümetine sığınıyor. Yenileri yolda geliyorlar…

Sanırım Esad’da Suriyeliler de bu ayrık otlarının yurtlarını terk etmelerinden memnundur. Hafız Esad’a nasip olmayan Beşar Esad’a nasip oldu ve Suriye’de radikal Sünni Vahhabi din inanışına sahip Müslüman Kardeşler terör örgütü üyesi yada sempatizanı çok az militan ve insan kaldı. Kendilerini gizleyenler olsa bile çoğunluk olarak AKP hükümetinin destekleri ile Kuzey Suriye’de ayrılık ve fitne ekmeye devam ediyorlar. Ancak çok yakında Suriye ordusunun yiğit askerleri vatanlarını yobazlardan, radikal teröristlerden, emperyalist ve siyonist kuklalardan kurtaracaktır.

TRT VE İKİYÜZLÜLÜK

Türkiye devlet televizyonu TRT’de bir haber, ‘Esad güçleri sivillerin üzerine bomba yağdırdı’ Sivil dediği örgüt üyeleri, belki içinde sivillerde olabilir ama sizlere şunu hatırlatmak istiyorum, hani bir dönem Diyarbakır, Şırnak, Mardin ve daha pek çoğunu Filistin’e çeviren, insanların evlerini yıkan, mahalleleri savaş alanına çeviren, kendi halkına silah doğrultan, sivilleri öldüren, kendi halkının üzerine askeri uçaklarla ateş açan, sivil yerleşim yerlerini bombalayan bir ülke rejimi vardı onun kim olduğunu hatırladınız mı?

Yada bir örnek daha vereyim, yabancı bir televizyon kanalında, ‘Erdoğan rejimine bağlı TSK güçleri Kürt muhaliflere saldırdı. Erdoğan rejiminin bombardımanında 3 Kürdistanlı PKK’li halk savaşçısı şehit oldu. Şehitlere Allah’tan rahmet…’ işte TRT ve AKP destekli havuz medyasının yam olarak yatığı budur.

PKK-YPG MİNNET BORÇLU AKP-MHP’YE

Onlar Suriye’yi bir terör devleti, Esad ve Suriye yönetimini katil, muhalif görünümlü selefi vahhabi teröristleri de vatansever kurtarıcılar olarak gösteriyor. Bunlar yaşananların zerresi sadece. AKP hükümetinin Suriye ve Libya’da terör örgütlerine vermiş olduğu destek zaten dünyaca biliniyor. Hatta Kürdistan Ordusu Silahlı Güçleri Peşmerge’nin de eğitimini yine TSK veriyor, TSK ayrıca Suriye’de Suriye ordusuna ve halkına karşı savaşacak selefi vahhabi silahlı örgütlere de silahlı eğitim veriyor, Mehmetçiklere de silahlı eğitim veriyor. Türkiye ayrıca elleriyle kebap yedirip, 800 kilometre botunca güvenliklerini sağlayıp Suriye’ye yerleştiriyor PKK YPG militanlarını, yine gözleri önünde, hatta kendi hava sahası, gümrükleri ve limanları kullanarak ABD silah ve teçhizatlarının ulaşmasını sağlıyor Suriye’deki yeni Amerikan ordusu YPG’ye.

ABD İÇİN ÖLDÜR ABD İÇİN ÖL!

İçlerinde zerre vatan sevgisi olmayanlar kendi ülkelerini ve komşu ülkeleri nasıl birer cehenneme çeviriyor acı bir kanıttır bu. Ama maksat emperyalizme hizmet olunca ta Korelere kadar giderler de ABD için ölür ve öldürürler!

Emperyalizmin Suriye işgali bir elek gibi eledi; yurtsever, vatanperver mücadeleci Suriyeliler vatanlarında direndiler savaştılar. Ve hala Batı emperyalizmine İsrail siyonizmine Emevi Sünniliğine karşı direniyorlar.

Umarım Suriye en kısa sürede içindeki hainlerden sıyrılarak yeniden eski güzel günlerine döner.

Buradan Suriye’nin tüm şehitlerini saygı ile anıyorum.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.