erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Salda Gölü’nde kazılan kum değil ateşe dayanıklı maden

Salda Gölü’nde kazılan kum değil ateşe dayanıklı maden
636
25 Nisan 2020 - 9:49

Salda Gölü Türkiye’nin bakir kalan ender doğal güzelliklerinden birisi. Ancak bölge turizme açılmak isteniyor. Bu kapsamda yapılaşma çalışmaları da başladı. Salda Gölü beyaz kumları ile ünlendi. Ancak Salda Gölü’nün beyaz kumları aslında sıradan kum değilmiş. Meğer Salda Gölü’nde kazılan kum değil ateşe dayanıklı maden imiş ve İngilizlere ihraç ediliyormuş.

Hemde öyle bir cevher ki; ateşe dayanıklı, yanmayan kıyafetlerin üretiminde kullanılan çok değerli bir maden. Bir diğer konu ise şu; Salda gölüne millet bahçesi yapacağız diye bilim insanlarına ve yurtsever aydınlara çevrecilere danışmadan alınan bu karar ile aslında halkın çok önemli bir hastalığa yakalanabileceği ortaya çıktı. Salda Gölü kazı çalışmaları KOAH, silikozis hastalığına neden olacak çünkü o beyaz kumlar kum değil!

Salda Gölü’nde kazılan kum değil huntit minerali

Ekvator Haber | Eğer, Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Salda Gölü’nde yapılan çalışmalarla ilgili olarak açıklama yapmasaydı biz Salda Gölü ve beyaz kumlar deyip geçmeye devam edecektik. Belki de az önceye kadar Salda Gölü sizin için Instagram hikayeleri fotoğrafı çekmek için doğal bir güzellikten ibaretti. Ancak şimdi daha iyi anlıyoruz ki Salda Gölü çok daha önemli.

Salda Gölü’nde kazılan kum değil ateşe dayanıklı maden

Prof. Dr. Doğan Kantarcı, Salda Gölü‘nde yapılan çalışmalarla ilgili olarak “O gün kazıdıkları şey beyaz kum değil, canlı organizma da değil, göl tabanına çökelmiş fosillerden huntit mineralidir. Hani şu İngilizlere ihraç ettiğimiz, yanmayan kıyafetler, ateşe yangına dayanıklı yalıtım malzemeleri üretiminde kullanılan, çok değerli maden” dedi.

Salda Gölü kıyılarına “Ayak dahi basmayın

Oluşumu 2.5 milyon yıl önceye dayanan Salda Gölü için “Ayak dahi basmayın” diyen Prof. Dr. Doğan Kantarcı, eski göl tabanında kepçe ve kamyonlarla yapılan kazının sonuçları üzerine yeni bir çalışma yaptı.

Millet bahçesi yapımı işini üstlenen Güngör Tarım firmasının, eski göl tabanını kepçeyle kazıp, 30-35 kamyonla kum değil huntit taşıdığını vurgulayan Kantarcı, şunları söyledi:

Salda Gölü kazı çalışmaları KOAH, silikozis hastalığına neden olacak

“O gün kazıdıkları şey beyaz kum değil, canlı organizma da değil, göl tabanına çökelmiş fosillerden huntit mineralidir. Hani şu İngilizlere ihraç ettiğimiz, yanmayan kıyafetler, ateşe yangına dayanıklı yalıtım malzemeleri üretiminde kullanılan, çok değerli maden. Kamyon ve kepçeler, çalışan işçiler o gün huntitin üzerine bastıkça ezdiler. Bu kadar ince toz haline gelebilen huntit mineralini kepçe ile kazımak, yığmak, yüklemek ve de üstünde kamyon dolaştırmak önemli miktarda çok ince toz oluşumuna ve tozumaya sebep olur. Huntit mineralini yol yapımı veya kaplaması olarak kullanmak oradan geçen insanlar için tehlikelidir. Götürdükleri yer de plaja inen yol. Yola dökmeyi düşünüyorlar. Ama bunun üzerine kamyonlar, arabalar ya da insanlar bastığında iyice ezilecek. Çok ince toza dönüşen huntit minerali solunum yollarında, akciğerde alveollerde birikip zarar verebilir. Kuru havada rüzgarla birlikte tozduğunda hem yörede yaşayan köylülerin ve hayvanların hem de gelen turistlerin akciğerlerine sıvanacak, yapışacak. Sonra da KOAHsilikozis gibi hastalıklara neden olur.”

‘Türkiye’nin Maldivleri’

Burdur Yeşilova sınırlarında bulunan ve turkuaz suyu, beyaz kumsalı ile ‘Türkiye’nin Maldivleri’ olarak anılan Salda Gölü’ne yapılması planlanan millet bahçesi projesini yürüten yüklenici firmaya ait iş makinesi ve kamyonlar ile alandaki kumsal tahrip edilmişti.

Kumların kepçeyle kazılıp kamyonlarla sahilden alınarak 5 kilometre uzağa gölün başka noktasındaki kıyıya götürülmesi üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı inceleme emri vermişti. Yaşananların ardından kumların yeniden eski yerlerine konulması için çalışma başlatıldı. Yüklenici firma görevlileri, bu kez küreklerle kamyona yükledikleri kumları, alındıkları yerlere götürmeye başladı.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.