erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Rusya salgınlara karşı Ebola virüsü aşısı üretecek

Rusya salgınlara karşı Ebola virüsü aşısı üretecek
Tülin Acır
Tülin Acır( alone_1975@windowslive.com )
Bağımsız gazeteci, doğa ve barış aktivisti Tülin Acır, Ekvator Haber ve diğer basın-yayın kuruluşlarında haber editör olarak görev almanın yanı sıra köşe yazarlığı da yapmaktadır.
8.935
12 Kasım 2019 - 11:57

Ebola virüsü Afrika’yı tehdit ediyor. Kongo’da şimdiye kadar 2 bin 157 kişi hayatını kaybetti. Rusya ise Kongo için harekete geçti. Rusya Başbakanı Medvedev’in talimatı ile Rusya salgınlara karşı Ebola virüsü aşısı üretecek

Rusya salgınlara karşı Ebola virüsü aşısı üretecek

Rusya salgınlara karşı Ebola virüsü aşısı üretecek

Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitry Medvedev, Sibirya Novosibirsk bölgesindeki Biyoteknoloji Araştırma Merkezinde incelemelerde bulundu. Bu ziyarette Kongo Cumhuriyeti için Ebola virüsü aşısı üretimine başlanması talimatını verdi.

Ebola virüsü Kongo’da 2 bin 157 kişi can aldı

2018 yılının Temmuz ayından bugüne kadar Kongo Demokratik Cumhuriyet’inde 3 bin 228 Ebola virüsü vakasına rastlandı 18 Ekim 2019 yılına kadar 2 bin 157 kişi hayatını kaybetti.

Ebola virüsü aşısı için 6.250 milyon dolar fon

Medvedev, Ekim ayında virüsün yayılmasını önlemek için Kongo’ya destek vermek ve aşı üretmek için 2019-2020’de 400 milyon ruble yaklaşık 6.250 milyon dolar fon ayrılmasını istedi.

İlaç üretim süreci, Scientific Production Center ile düzenlenen bir video konferans sırasında başlatıldı. Hükümetin direktifine göre yapay peptit aşısı üretilecek. Şirketin 5.000 dozluk bir aşı üretmeye hazır olduğu söylendi.

Rusya laboratuvarları Batı’dan hızlı

Modern laboratuvarlarda, şimdiye kadar en son teknoloji ekipmanlar ve modern teknikler kullanılarak grip aşısı suşlarının elde edilmesi 6 ila 7 gün sürüyor. Batı’da benzer eylemlerde bulunmak 14 güne kadar zaman alıyor.

Rus bilim adamlarına göre, dördüncü nesil çiçek aşısı da bu laboratuvarda geliştiriliyor. Klinik çalışmaların ilk aşaması yakında tamamlanacak ve yeni dozaj formu bir yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Rusya Genetik Analiz Bölümüne ülkenin çeşitli bölgelerinden biyolojik örnekler geliyor. Genetikleri değişen virüsler burada inceleniyor. Ebola ve Marburg gibi hastalıklar da dahil olmak üzere altı aşı oluşturuldu. Ayrıca meme ve cilt kanserine karşı aşıların geliştirilmesi üzerinde de çalışmalar yapılıyor.

Ebola virüsü nedir?

Ebola nedir sorusunun kısaca cevabı yüksek ateşe yol açabilen, iç ve dış kanamalarla seyreden ve hayatı tehdit eden bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık ebola virüsü adı verilen bir mikroorganizma nedeniyle ortaya çıkar. Ebola virüsü, 1970’lerin ortalarında Orta Afrika’da ortaya çıkan salgınlardan beri dünya çapında tanınmaktadır. Hastalığın önemli olmasının nedeni tedavisi için etkili bir ilaç veya aşısının olmayışı ve birçok vakanın ölümle sonuçlanmasıdır.

Ekvator Haber

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.