Gündem

Rize’de 5 bölgede Covid-19 karantina uygulanacak

Koronavirüs dünyaya yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Toplam ölü sayısı ise 24 bini geride bıraktı. Şu ana kadar 75 kişinin öldüğü Türkiye ilk karantinayı Rize ilinde uygulayacak.

533 bin 416 covid-19 vakasının görüldüğü dünya genelinde toplam ölü sayısı ise 24 bini geride bıraktı. Virüsten en fazla etkilenen ülkelerden olan İtalya’da ise ölü sayısı 8 bin 215’e ulaştı. İtalya’yı 4 bin 365 ile İspanya, 3 bin 291 ile Çin ve 2 bin 234 ile İran takip ediyor.

Türkiye Sağlık Bakanı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği son bilgilere göre Türkiye’de doğrulanmış vaka sayısı 3 bin 629 oldu. 26 kişinin tedavi edilerek taburcu olduğu ölümcül virüste ülke genelinde can kaybı sayısı ise 75’a ulaştı. Ayrıca Karadeniz Bölgesi illerinden Rize’de 5 bölgede Covid-19 karantina uygulanacak.

Rize’de 5 bölgede Covid-19 karantina uygulanacak

Rize’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında merkeze bağlı Kendirli beldesi ile 4 köyün karantina altına alındığı bildirildi.

İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, koronavirüs tedbirlerinin artırıldığı belirtilerek, “İlimiz Kendirli beldesi ve bununla yakın temasta olan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri potansiyel vakaların önüne geçebilmek için karantina altına alınmıştır” ifadesine yer verildi.

Erkin Ses Youtube kanalımıza abone olunErkin Ses Youtube kanalımıza abone olun

Anılan yerleşim yerlerine giriş çıkışların denetime tabi tutulacağına dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Giriş çıkışlara izin verilmeyecektir. Yine muhtarlar üzerinden bu bölgedeki evlerde ateş, öksürük gibi semptomu bulunan tüm vatandaşlarımızın isimleri alınacak, akabinde sağlık ekipleri ev ev gezerek tek tek bu isimleri sağlık kontrolünden geçirecektir. Semptomu olan her kişi ya evde mutlak izolasyona alınacak ya da gerekirse hastaneye kaldırılacaktır. Yine vatandaşlarımızın ihtiyacını gideren ve satış yapan fırın, market gibi yerler çok daha sıkı denetlenecektir.”

Açıklamada, çok acil ihtiyaçların karşılanması haricinde ve izin verilenler dışında sokağa çıkışların da ikinci karara kadar sınırlandırıldığı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir