erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Rabia Naz Vatan olayını araştıran babası ve gazeteciler gözaltında

Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan ve Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kentte bulunan Canan Coşkun ve Kazım Kızıl gözaltına alındı.

Rabia Naz Vatan olayını araştıran babası ve gazeteciler gözaltında
131
14 Kasım 2019 - 19:06

Giresun’un Eynesil ilçesinde, evlerinin önünde yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede yaşamını yitiren Rabia Naz Vatan’ın babası Şaban Vatan ve Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kentte bulunan gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl gözaltına alındı.

Giresun Eynesil‘e bağlı Gümüşçay Mahallesi’ndeki evlerinin önünde 13 Nisan 2018 tarihinde yaralı bulunan ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden 11 yaşındaki Rabia Naz Vatan‘ın ölümü üzerindeki şüpheler henüz giderilmezken, konunun takipçisi olan ve ölümün aydınlatılması için çalışmalar yürüten baba Şaban Vatan bugün gözaltına alındı. 

Savcılık kararıyla evine gelen polis ekiplerince gözaltına alınan Vatan, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra emniyete götürüldü. Şaban Vatan’ın hangi suçlamayla gözaltına alındığı ise açıklanmadı.

Şaban Vatan, önceki gün Rabia Naz soruşturmasında gizlilik kararının kalkmasının ardından soruşturma dosyasındaki bazı bilgi, belge ve görüntüleri sosyal medya hesabından paylaşmıştı ve kızının ölümü üzerindeki şüphelere dikkat çekmişti.

Gazeteci Coşkun ve belgeselci Kızıl Eynesil’de gözaltına alındı

Gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl Eynesil’de gözaltına alındı. Coşkun ve Kızıl’ın Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kentte olduğu bildirildi.

Gazeteci Burcu Karakaş, Coşkun ve Kızıl’ın Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonunun çalışmalarını takip etmek üzere Giresun’da olduklarını belirtti. İki gazetecinin bugün savcılığa çıkarılması bekleniyor.

CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu iki gazetecinin gözaltına alınmasını eleştirerek konunun takipçisi olduğunu belirtti.

DİSK Basın-İş iki gazetecinin gözaltına alınmasını eleştirdi. Sendika twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Rabia Naz Vatan için kurulan komisyonun çalışmasını takip etmek için bir süredir Giresun’da olan üyemiz gazeteci Canan Coşkun ve belgeselci Kazım Kızıl gözaltına alındı. Arkadaşlarımızı derhal serbest bırakın” ifadesine yer verdi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu twitter paylaşımında, “Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştıran TBMM Komisyonu’na Giresun Eynesil’de eşlik ederken gözaltına alınan meslektaşlarımız Canan Coskun ve belgeselci Kazım Kızıl’ın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Gazetecilere yönelik usandıran tacize son!” dedi. 

Rabia Naz Vatan olayı nedir?

Rabia Naz Vatan 12 Nisan 2018 tarihinde Eynesil ilçesindeki evlerinin önünde yaralı halde bulunmuş, kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Rabia Naz’ın ölümü kayıtlara intihar olarak geçmişti. Rabia Naz’ın babası Şaban Vatan ise kızının intihar sonucu değil, bir aracın çarpması nedeniyle öldüğünü savunmuştu. Rabia Naz’ın ölümünün üzerinden bir buçuk yıl sonra TBMM Araştırma Komisyonu çalışmalarına başlamış ve geçen hafta olay yerinde incelemelerde bulunmak, tanık ve görgü tanıklarını dinlemek amacıyla Eynesil ve Giresun’a gitmişti.

DW, Sputnik

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.