Ekvator Haber

Pendikli Süpermen Zihni Başsaray: Diren Fikirtepe

Pendikli Süpermen Zihni Başsaray: Diren Fikirtepe
1.760
01 Aralık 2019 - 9:50
‘Kadıköy’de icra ettiğim Süpermenlik görevi…’ diye yazmışsınız yazıda. Kadıköylü müsünüz? Yahut şöyle sorayım; Süpermen Kadıköylü mü?Süpermen aslında Pendikli. Derginin ilk sayısında Kadıköy’de olduğumuz için Fikirtepe yazısında da o şekilde devam ettim.

Türkiye’yi ‘süper kahramana ihtiyaç duyanlar’ ve ‘ondan bile umudu kesenler’ olarak tanımlayabiliriz

Dergiye ‘Süpermen’ karakteri yaratıldı ve bu karakter zor durumda olan kişilere, yerlere gidiyor/yazıyor. Öyle mi?

Süpermen’in gittiği kişiler elbette süper kahramana daha çok ihtiyaç duyulan yerler ancak süreçte fark ettiğim çok ilginç bir durum var; Kadıköy rıhtımdaki şaşkınlık, Fikirtepe’dekinden çok daha fazlaydı. Aralık sayısı için gittiğim Karaköy/Zürafa Sokak’ta ise kimse şaşırmadı. Türkiye’yi ‘süper kahramana ihtiyaç duyanlar ve duymayanlar’ diye değil de, ‘süper kahramana ihtiyaç duyanlar’ ve ‘ondan bile umudu kesenler’ olarak ayırabiliriz. İnanın bana umudu kesenlerin hikayeleri de, tepkileri de çok daha gerçek.

Kadıköy Fikirtepeli Süpermen Zihni Başsaray

Kadıköy Fikirtepeli Süpermen Zihni Başsaray – Fotoğraf Umut Yiğit

‘Halkın çocuğu Süpermen’i biraz tanıtır mısınız?

Bir faydası olsun isteyen ancak bu konuda da memleketin mevcut şartlarını pek zorlayamayan biri. Amacım ‘ufak tatsızlıkları çözmek’ diyebiliriz. Mesela Fikirtepe’de, birilerinin rantı için mahallelerinden sürülen çocukların derdine ne yazık ki derman olamam ama en azından birlikte bolca muhabbet edip biraz gülebildik.

Süpermen neden Fikirtepe’de?

Fikirtepe’yi neden ve nasıl seçtiniz?

Fikirtepe, Türkiye’nin en havalı yerlerinden birinin yaklaşık beş dakika uzağında ve o havalı yerde yaşayan insanların umrunda değil. 75 yaşındaki bir insanın “Benim tek neşem arkadaşlarımla içtiğim kahveydi, hepimizi başka yere gönderdiler. Ben nasıl yaşarım şimdi?” cümlesinin sertliği ve gerçekliği ancak böyle yerlerde duyulabilir.

Sokaklar bitmiş halde. Türkçe yazıları silip savaş meydanı olarak insanlara göstersek kimse yadırgamaz. Çok az ev kalmış. Kalanlar da gitmek üzere. Ortada bir kentsel kıyım var. Belki de Fikirtepe’nin gayrı meşru namından dolayı “oh olsun” çekenler vardır ama “oh olsun” demek yerine bu gayrı meşruyu yaratan koşulları deşmedikçe bu kıyım orta sınıfın da mahallerine gelip dayanacak.

Süpermen: Uçamadığım için özür dileyeceğim aklıma gelmezdi

Fikirtepe’nin çocukları Süpermen görünce şaşırdı mı?

Hayatımda birçok şeyi düşünebilirdim ama uçamadığım için özür dileyeceğim aklıma gelmezdi. Fikirtepe’de çocuklar uçabildiğimi düşünerek sürekli benimle birlikte dolaştı. Murat isminde bir arkadaş yanımıza gelip işten kaçtığını söyledi. Arkadaşları “Süpermen geldi, uçuyor” demişler. 13 yaşında bir çocuğun Süpermen geliyor diye işten kaçtığı ve uçamadığını öğrendiğinde dünyasının yıkıldığı bir mahalleden söz ediyoruz. Murat’tan özür diledim. Biraz muhabbet ettikten sonra “Süpermen de olsan gece gelme abi, yüzüne tiner atarlar” dedi. Ben hayatımda bu kadar keskin bir cümle duymamıştım.

Fikirtepe’nin sorunlarını Süpermen bile çözemez!

Yazıyı okuyunca ‘Fikirtepe’nin sorunları öyle büyük ki, ancak Süpermen gelse çözebilir…’ diye düşündüm. Siz ne dersiniz?

Fikirtepe’nin sorunları o kadar büyük ki, ancak halk çözebilir.

“Diren Fikirtepe’’

“Diren Fikirtepe’’ diyorsunuz yazının sonunda. Süpermen, Fikirtepe’nin geleceğini nasıl öngörüyor?

Fikirtepe bitmiş görünüyor. Yeni yapılan yerlere çok zengin insanlar gelip yerleşecek ve 10 yıl sonra da onlar şimdiki yerleşik Kadıköy halkından rahatsız olmaya başlayacak. Sonra da Kadıköy’ü kentsel dönüşüme sokup evlerini başlarına yıkacaklar. Yıktıkları yerlere de oteller ve siteler inşa edip gül gibi yaşayacaklar. Benim şahsi fikrim bu yönde. Orta sınıf, söylem gücünü kullanarak bu tip durumlara karşı kendini siper etmeden konforlu alanlarda yaşamaya devam ettikçe, kendisi zamanla aynı şeyle yüzleşmek zorunda kalacaktır.

Fikirtepe bankalar hoş geldiniz kankalar

Kadıköy Fikirtepeli Süpermen Zihni Başsaray

Pendikli Süpermen Zihni Başsaray: Diren Fikirtepe – Fotoğraf Umut Yiğit

Abi sen uçuyor musun?

Metrobüsle Fikirtepe’ye giden halkın kahramanı Süpermen’in yazısından bir bölüm:

‘’Gelene nereye geldiğini hatırlatsın diye bütün duvarlarda yazılar var. ‘Burası Fikirtepe’,’Fikirtepe bankalar hoş geldiniz kankalar’ gibi yazıların yanından geçerken o yazıyı yazanların muhtemelen artık buralarda olamadığını hissediyor insan. Fikirtepe’de duvarların arkasını görmek için gözlerde ışın olmasına gerek yok. Pencereler kırılmış, duvarları bir bölümü yıkılmış, her binanın içi görünüyor zaten. Tek tük kalan evlerin çocukları, mahallerinde oynuyor. Yanıma 2 çocuk geldi; ‘Abi sen uçuyor musun?’. Uçmamı istiyorlar. Uçmak istiyorum. Bir şey yapacağımdan değil ama Şehmuz’un gönlü olsun diye uçmak istiyorum. Çünkü belli ki bu çocukların bir süperkahramana ihtiyaçları var. (..)

Fotoğraflar: Umut Yiğit

Gökçe Uygun Kültür Mafyası – Gazete Kadıköy – Ekvator Haber – Bavul Dergisi

© ekvatorhaber.com