Ekvator Haber

NATO ve Rusya arasındaki savaş Avrupa’da dengeleri sarsar

NATO ve Rusya arasındaki savaş Avrupa’da dengeleri sarsar
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
39
26 Mart 2019 - 20:09

Birçok düşünür, politikacı, devlet yöneticisi ve analistler sürekli bu konu üzerine kafa yordular. Yazdılar, çizdiler, bozdular… Tasarılarına göre taraflarını seçtiler. Soğuk savaşın iki kilit ülkesi arasında bir seçim yapmak zorunda kaldılar. Ya ABD ve NATO’dan taraf oldular ve kendi ülkelerinde ve dünyada ABD’nin çıkarlarına hizmet ettiler yada darbe ve ambargo altında ezildiler. Günümüzde Amerikancı olmayan, ve ABD’nin kapitalist ve emperyalist politikalarına hizmet etmeyen ve bunun karşısında durup direniş sergileyen ülkelerin durumu pek iç açıcı olmadı. ABD, İngiltere ve İsrail ile birlikte yanlarına AB’yi de alarak dünya genelinde söz sahibi olduğunu düşündü ve böyle hareket etti. Tıpkı kovboy filmlerindeki gibi, çeteci, hırsız ve saldırgan bir tutum ile ülkeyi ve arka bahçelerini yönetti. Günümüzde bilindik sömürgeler yok. ABD’nin kuklalarının birer yönetim biçimleri, anayasaları, cumhurbaşkanı, kral veya başkan, bayrak, marş ve orduları var.

Ragıp Kamil İlbeyi

Uzaktan bağımsız gibi görünen bu ülkeler birer karpuzdan farksız. Dışarıdan sulu ve lezzetli gibi görünse ve bu doğrultuda sesler çıkarsa da bazen içi geçmiş, kokuşmuş, tatsız veya hormonlu çıkabiliyor.

VAHŞİ BATI’NIN BENCİL VE ELİ KANLI KOVBOYLARI

Ülke güvenlikleri için teröristler, mafyalar, hırsızlar, yankesiciler, arsızlar, saldırgan ve şımarık ahlaksızlar gerçekten büyük bir sorun. Peki tüm bu zararlılar toplanıp bir kıtayı işgal etmişler, burada katliam ve sömürü yapmış, Amerikan yerlilerini katletmiş, Afrika’yı sömürmüş, katil zihniyetleri ile bir devlet kurmuşlarsa… Bu kovboylarla kim baş edecek?

Gazeteci ve ilahiyatçı Ragıp Kamil İlbeyi

ABD, eski gücünde değil. Amerikan rüyası sadece Hollywood’un süslü yalan senaryolarında ve kendilerini mandacı yönetimlerin paçalarında ezen halkların ve sözde aydın tabakasının zihninde kaldı. Trump, uzun vadede ABD’yi ekonomik olarak zor günlere sürüklüyor ve dünyanın nefretini kazanıyor.

AMERİKAN SİYASETİ: İYİ POLİS, KÖTÜ POLİS,

Dünya ülkeleri Amerikancı kapitalist sermayesinin ezip sülük gibi sömürdüğü işçi sınıfından ibaret değil. Trump ülke yönetmeyi şirket yönetmek ile mi karıştırıyor yoksa Siyonistler ve Evangelistler böyle mi istiyor bunu önümüzdeki başkanlık seçimlerinde göreceğiz. Belki de kötü polisin rolü bir süreliğine biter ve ABD güdümlü sosyal medya, internet arama motorları, çok uluslu boynundan zincirli medya Hillary Clinton’ı iyi polis olarak pazarlar…

Bilindiği üzere NATO, ABD demek ve NATO’nun ilk görevi ABD’nin çıkarlarını korumak, sağa sola savaş açmak veya iç piyonlarla terör organize etmek ve sonrasında yağmalamak ve kendileri bekaları için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) gibi kuvvetleri Kore’de kurban etmek. ABD’nin çıkarları doğrultusunda Irak ve Suriye’de kurban olmaya gönüllü razı olanlar ise Kürt silahlı örgütler ile Barzani hanedanı oldu.

RUSYA NATO’YA KAFA TUTARSA…

3. Dünya savaşı şu zaman, buradan, şöyle yaşanacak diye pek çok komplo teorisi yazıldı. Kimisi de olası bir savaşın sonuçlarını hesapladı. Bu hesaplama ve analizleri yapanlardan biri de ABD’nin başkenti Washington DC merkezli National Interest Dergisi (NI) oldu. National Interest Rusya ve NATO arasında yaşanacak olası bir savaşın Avrupa’ya yansımalarını simüle etti.

National Interest yazarı Michael Peck Rusya ve NATO’yu Avrupa gerçekleşen bir savaş içinde tasarladı ve sonuçlarını yayınladı. Bunu yaparken de ABD Strateji ve Bütçe Değerlendirme Merkezi’nin araştırmalarından yararlandı.

RUSYA AVRUPA’YA DOĞRU YAYILIR…

Bu tasarlanmış savaşa göre Rusya, ABD’nin müttefiklerinin müdahalesi olmadan Estonya, Letonya ve Litvanya’nın bir bölümünü Kırım’a yaptığı ve dünyanın izlemekle yetindiği gibi ilhak etti.

RUSYA’NIN GÜÇLENMESİ VE OLASI BİR SAVAŞTA İLERLEMESİ VEYA TOPRAK KAZANMASI NATO’YU ÇATIRDATIYOR

Uzmanların görüşlerini aktaran Peck, NATO ülkelerinin müttefiklerini korumakta başarısız olan ABD’ye güveninin ciddi şekilde zayıflayacağının ve bunun da Avrupa’da jeopolitik değişikliklere yol açacağının altını çizdi.
Peck, “Avrupa kıtasında Rusya’yla girişilecek sınırlı bir savaşta alınacak yenilgi bile, İttifak için ölümcül sonuçlar ortaya koyabilir” diye vurguladı.

ABD VE NATO POLONYA’YI RUSYA’YA YEM EDECEK

Böyle bir senaryonun önüne geçilmesi için bir koruma programı öneren uzmanlar, Doğu Avrupa’da savunma hattının kilit ülkesi olarak Polonya’yı işaret etti ve NATO’ya bu ülke topraklarına tam teşekküllü ABD savunma sistemleri konuşlandırma çağrısı yaptı.

Kaynak: National Interest / Sputnik / ekvatorhaber.com

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright ekvatorhaber.com 2015