Ekvator Haber

NASA Artemis Ay Programı’nın detaylarını açıkladı

NASA Artemis Ay Programı’nın detaylarını açıkladı
1.464
01 Kasım 2019 - 14:58

Amerikan Havacılık Ve Uzay Ajansı NASA’dan iki uzay bilimcisi ajansın planlanan Ay misyonu hakkında bilgi verdi. Artemis Ay Programı kapsamında önümüzdeki 10 yıl boyunca Ay görevleri düzenlenecek. Gerçekleşecek görevleri insanlar yerine getirecek.

NASA bilim adamları John Connolly ve Niki Werkheiser, Çar Ayı Araştırma Grubu’nun yıllık toplantısında Çarşamba günü konuştu ve kurumun 2020’lerde insan misyonları için planı hakkında daha fazla bilgi verdiler.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Artemis Ay Programı kapsamında 2024 yılında insanlı bir Ay görevi gerçekleştirecek. Önümüzdeki 10 yıl boyunca Ay görevleri gerçekleştirmeyi hedefleyen NASA, bu sayede Apollo programı ile başardıklarının çok daha fazlasını yapmak istiyor.

İki kişilik mürettebattan oluşacak insanlı Ay görevi kapsamında astronotlar, ilk görev için yaklaşık 6.5 gün boyunca Ay yüzeyinde kalacak.

İlk görev ile Apollo arasındaki en büyük fark ise NASA’nın, uzay yürüyüşleri sırasında kullanılması planlanan gezici robot da dâhil olmak üzere yüzeydeki ekipmanı önceden konumlandırması olacak. Uzay ajansı, görev tarihine kadar bu gezicinin uzaktan kontrol edilebilmesini umuyor.

İnişin yapılabileceği muhtemel bölgelerden de bahseden Connoly, Ay’ın güney kutbu yakınlarındaki birkaç bölgeyi işaret etti. Bu bölgelere, gezici robotla ulaşılabileceğini belirten Connoly, milyarlarca yıl boyunca kraterler yüzünden Güneş ışığı görmeyen bu karanlık bölgelerde buz olabileceğini belirtiyor.

Diğer Ay görevlerinden de bahseden bilim insanları, 2024’teki Ay görevinin ardından 2025’te başka bir Artemis görevinin daha geleceğini belirttiler. Ayrıca bunu takiben 2026’nın başlarında başka bir gezici aracı içeren Ay görevinin daha yapılması planlanıyor.

Son olarak NASA, 14 günlük görevler için mürettebat büyüklüğünü 10 yıl bitmeden 4 kişiye çıkarabileceğini, su buzu madenciliği ve oksijen üretimi için tesisler kurmaya başlandığını açıkladı.

Yaklaşık bir hafta

İki mürettebat üyesinden oluşan Ay’ın yüzeyine olan ilk görev 6.5 gün boyunca yüzeyde kalacak. Bu herhangi bir yüzeyde harcanan Apollo misyonlarının en uzun süresinin iki katı. İki astronot Ayın yüzeyinde dört taneye kadar uzay yürüyüşü yapacak ve su buzunu örnekleme de dahil olmak üzere çeşitli bilimsel gözlemler yapacak. Connolly, “En başından beri çok sağlam bir bilim programına sahip olacağız” dedi.

Bu ilk görev ve Apollo arasındaki en büyük fark, NASA’nın, uzay yürüyüşleri sırasında kullanması için basınçsız bir gezici de dahil olmak üzere yüzeydeki ekipmanı önceden konumlandırma niyetinde olmasıdır. Ajans, bu gezicinin uzaktan kontrol edilebilme özelliğine sahip olmayı amaçlıyor; Tesla’nın “Akıllı Summon” özelliği gibi, yalnızca Ay’da olacak.

Connolly, Güney’in Kutbu’na yakın bölgedeki Artemis iniş alanlarını tartıştı ve birkaç “kalıcı gölgeli bölgeye”, yukarıda sözü edilen gezici menzili dahilinde, 5 km ila 15 km arasındaki kısa basımlarla ulaşılabileceğini belirtti. Bilim adamları, milyarlarca yıl boyunca krater duvarlarının güneş ışığının parlamasını önlediği bu karanlık alanlarda buzun sıkışmış olduğuna inanıyorlar.

Kongre görev için bütçeyi henüz onaylamadı

Bilim adamları, Ay Keşif Analiz Grubuna, NASA’nın, 2030’dan önceki 14 günlük görevler için ay yüzeyine dört astronottan oluşan bir ekip göndermeyi planlayan bir sonraki Ay’ın misyonunun ötesinde göründüğünü söylediler.

Ancak Amerika Kongresi, 2024 görevi için NASA’nın finansman ihtiyacını henüz onaylamadı. Bu yüzden bu hedeflerden herhangi birine ulaşıp ulaşamayacağı hala belirsiz.

© ekvatorhaber.com