erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Mülteciler siyaset ve şantaj kurbanı

Mülteciler siyaset ve şantaj kurbanı
2.939
04 Mart 2020 - 10:25

AB yetkilileri Türkiye ve Yunanistan’da temaslarda bulunuyor. Yunanistan-Türkiye sınırını ziyaret eden AB Komisyonu Başkanı, Türkiye’nin sınırını açması sonrası Yunanistan’ın geçişleri engellemesine destek verdi. Brüksel, Atina’ya 700 milyon euro yardımda bulunacak. Almanya ve Avrupa’daki kilise temsilcileri ile Alman Belediyeler ve Kentler Birliği, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacıların durumuna dikkat çekerek, soruna acil çözüm talep etti. Türkiye on binlerce sığınmacının sınırı geçtiği açıklaması yaparken Yunanistan sınırdan geçişlere izin vermiyor. Yunan makamları, dün gece 5 bin kişinin engellendiği, 45 kişinin de gözaltına alındığını bildirdi.

Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacıları durdurmayacağını açıklamasının ardından binlerce göçmenin Yunanistan sınırına toplanması üzerine Avrupa Birliği (AB) yetkilileri yoğun bir diplomasi yürütüyor.

ABD, Suriyeli mültecilerin kendi ülkelerinde veya bölgede temel ihtiyaçlarının karşılanması için 108 milyon dolar yardım yapacağını açıkladı. AB de Atina’ya 700 milyon euro yardım sözü verdi.

ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft, ülkesinin Suriyelilere ulaştırılmak üzere 108 milyon dolarlık ek fon ayırdığını açıkladı. Craft, fonun İdlib’den kaçan mültecilerin kendi ülkelerinde veya bölgede gıda, barınma, kışlık giyecek, battaniye, tıbbi malzeme ve içme suyu gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ayrıldığını söyledi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile birlikte Hatay’daki Cilvegözü sınır kapısında incelemelerde bulunan Craft, diğer ülkelere de yardımlarını artırma çağrısında bulundu.

AB’den Yunanistan’a 700 milyon euro yardım

Ankara’nın Avrupa’ya geçmek isteyenleri engellemeyeceğini açıklaması üzerine Türkiye’deki binlerce mültecinin hücum ettiği Yunanistan-Türkiye sınırını ziyaret eden Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’in Atina’ya 700 milyon euro yardımda bulunacağını duyurdu.

Mültecilerin yaşadığı insanlık dramına ilişkin de konuşan AB Komisyonu Başkanı von der Leyen Ankara’yı ise eleştirdi.

Ankara’yı hurdacı mültecileri yalan sözlerle güvensiz bir duruma sürüklemekle suçlayan Alman politikacı, Erdoğan’ı kastederek “Avrupa’nın birliğini test etmek isteyenler, yanılacaktır “diye konuştu. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, “Şimdi sukuneti muhafaza etmenin, konsantre olmanın ve temel değerler üzerinden hareket etmenin zamandır” şeklinde konuştu.

Bunun 350 milyonluk kısmının hemen, ikinci bölümün de talep olması halinde hazır tutulacağını söyledi. Söz konusu maddi yardımın göç koordinasyonu, alt yapının kurulması ve işletilmesi gibi alanlarda kullanılmasının öngörüldüğü bildiriliyor. AB Komisyonu Başkanı von der Leyen, Yunan hükümeti’ne doğrudan destek konusunda AB’nin kararlı olduğunu da vurguladı.

Yunanistan sınırı AB sınırıdır

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Yunanistan sınırının Avrupa Birliği’nin de sınırı olduğunu vurgulayarak, Yunan sınır ve sahil koruma güçlerine Avrupa’ya kalkan oldukları için teşekkür de etti.

AB’den diplomatik çözüm çabası

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kriz Yönetiminden Sorumlu Komisyon Üyesi Janez Lenarcic ile birlikte Türkiye’de temaslarda bulunacak. Borrell ve Lenarcic’in iki günlük temaslarının en önemli gündem maddesi “Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de gerilimin sivil halk üzerindeki etkileri ile Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin durumu.” AB Komisyonundan yapılan açıklamada, Lenarcic’in Gaziantep’teki mülteci kamplarını da ziyaret edeceği belirtildi.

Borrell’in Türkiye ziyaretinin 5-6 Mart tarihlerinde Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de AB dışişleri bakanlarının olağanüstü toplantısı öncesinde gerçekleşmesi dikkati çekti. AB içişleri bakanları ise Brüksel’de Çarşamba günü olağanüstü toplantıda bir araya gelecek. Her iki toplantının da en önemli gündem maddesi mülteci krizi olacak. İçişleri bakanları toplantısında Yunanistan’a yapılacak yardımlar da görüşülecek.

“Yasa dışı yollardan gelmeyin”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de, göçmenlere yönelik sert çizgiyi sürdürecekleri mesajını verdi. Miçotakis, “Dayanışma içindeyiz, yüz binlercesine barınma imkânı sağladık. Ancak verdiğimiz mesaj da çok açık. Yunanistan’a yasa dışı yollardan gelmeyin. Bunu denemeyin” dedi.

Türkiye’nin sınır kapılarını açtığını duyurmasından bu yana binlerce göçmen Yunanistan sınırında karşı tarafa geçebilmek için bekliyor. Sınırdan geçmeyi çalışanları ise Yunan güvenlik güçleri engelliyor. Yunanistan’ı ziyaret eden AB heyetinde  yer alan Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, AB ülkelerine çağrıda bulunarak en azından bir yetişkinin refakat etmediği daha reşit olmamış göçmenler için bir çözüm bulunmasını istedi. “Avrupa hükümetleri acil yardıma ihtiyaç duyan çocuklara daha fazla cömertlik ve dayanışma gösterebilir” diyen Sassoli, AB’nin mülteci siyasetinde reforma ihtiyaç olduğunu vurguladı.

AB içinde ortak bir mülteci siyaseti konusunda uzun süredir görüş birliği sağlanamıyor. Yunanistan Başbakanı Miçotakis de 2015 yılındaki mülteci akınından sonra geçen sürenin bu konuda bir reform yapılması için kullanılmadığına dikkat çekti.

AB mülteci mutabakatını savunuyor

AB’nin mülteci krizine çözümü Türkiye ile 2016’da imzaladığı mutabakat olmuştu. Bu mutabakat, Türkiye’nin yasa dışı yollardan Avrupa’ya geçişi engellemesini, bunun karşılığında da Avrupa ülkelerinin Türkiye’den Suriyeli sığınmacı kabul etmesini ve Türkiye’nin mali destek sağlayarak yükünün hafifletilmesini öngörüyordu. Suriye’de iç savaşın  başladığı 2011 yılından bu yana Türkiye yaklaşık 3 milyon 600 bin Suriyeli’yi kabul etti. Ancak AB’nin taahhütlerini yerine getirmediğini savunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB’yi yeni bir mülteci akını ile tehdit ediyor. AB ise mülteci mutabakatındaki taahhütlerini yerine getirdiğini savunuyor.

Yunanistan-Türkiye sınırını ziyareti sırasında AB Konseyi Başkanı Michel, mutabakatın uygulanmasının sürdürülmesinin önemini vurguladı.

Atina sınırdan geçişlere izin vermiyor

Türkiye on binlerce sığınmacının sınırı geçtiği açıklaması yaparken Yunanistan sınırdan geçişlere izin vermiyor. Yunan makamları, dün gece 5 bin kişinin engellendiği, 45 kişinin de gözaltına alındığını bildirdi.

Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu sabah itibarıyla “Türkiye topraklarından ayrılıp Edirne’den Yunanistan’a geçen” göçmen sayısının 130 bin 469 olduğunu duyurdu.

Ancak Soylu’nun bu açıklaması Yunan makamları tarafından teyit edilmedi. Yunanistan’dan göçmenlerin sınırdan geçmesine izin verilmediği yönünde açıklamalar geliyor. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Türkiye’den hiç kimsenin sınırı geçmeyeceğini söyledi. Miçotakis, Salı günü Dedeağaç’ta yaptığı açıklamada, Yunan güvenlik güçlerinin sınırı yasa dışı yollardan geçmeye çalışan 24 binden fazla kişiyi engellediğini vurguladı.

Böylece Avrupa Birliği’nin dış sınırlarının da korunduğunu belirten Miçotakis, “Artık mülteci sorunu yok. Bu Türkiye’nin çaresiz insanları kendi jeopolitik gündemi için açıkça kullanma ve Suriye’deki korkunç durum yerine dikkatleri başka bir tarafa yönlendirme çabası” diye konuştu. Miçotakis, bu stratejinin işe yaramadığını ve yaramayacağını ifade ederek Türkiye’nin mülteci konusunda AB’ye şantaj yapmasına izin vermeyeceklerini de dile getirdi.

Mülteciler Yüksek Komiserinden uyarı

Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacıların durumu Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da endişeyle izleniyor. BM verilerine göre, hafta sonunda bu yana sınırda bekleyen sığınmacıların sayısının 13 bin olduğu tahmin ediliyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi, Salı günü Cenevre’de yaptığı açıklamada, tarafların şiddete başvurmaması konusunda uyarıda bulundu.

Mülteciler üzerinden kavga edilmemesi konusunda uyarıda bulunan Grandi, ülkelerin göçün nedenlerine odaklanması gerektiğini belirtti. Avrupa Birliği’ne de çağrıda bulunan Grandi, Birlik üyesi olan Yunanistan’a desteğin artırılmasını istedi.

Kiliselerden sığınmacılara yardım çağrısı

Almanya ve Avrupa’daki kilise temsilcileri ile Alman Belediyeler ve Kentler Birliği, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacıların durumuna dikkat çekerek, soruna acil çözüm talep etti.

Protestan Kilisesi Konseyi’nin Almanya ve AB sorumlusu Martin Dutzmann, Alman Yazıişleri Ağı’na yaptığı açıklamada, Türkiye-Yunanistan sınırındaki sığınmacıların durumu bağlamında Almanya ve Avrupa’nın mülteci politikasını eleştirdi. Dutzmann Almanya’nın yeni mülteci kabul edecek kapasiteye sahip olduğunu belirtirken, Yunanistan’ın mültecilere muamelesini ise  “Zor durumda olan ve sınıra giden insanların tazyikli su ve göz yaşartıcı gazla engellenmek istenmesi rezalet” sözleriyle eleştirdi.

Almanya’nın mülteci politikasına da değinen ve “Siyasetçilerin sığınmacıların toplumumuza nasıl entegre edilebileceğini dikkate almak zorunda olmaları anlaşılır” diyen Dutzmann, ancak Alman toplumunun  2015’deki sığınmacı akınında çok önemli başarılara imza attığını belirtti. Dutzmann, Almanya’nın yeni mülteci alamayacağı şeklindeki açıklamalara dikkat çekerek, “Daha fazla insanı alabilecek durumda olmadığımızı düşünmüyorum” dedi.

Kardinal Hollerich: Utanıyorum

AB Piskoposlar Komisyonu (COMEVE) Lüksemburg Kardinali Jean-Claude Hollerich ise domradio.de sitesine yaptığı açıklamada, “Mültecilerin sorun olarak damgalanmalarını okudukça utanıyorum” dedi. Hollerich mülteci alınmasını ve Yunanistan’a yardım edilmesini talep etti.

Alman Katolik Piskoposları Konferansı’nın eski Başkanı Kardinal Reinhard Marx da mülteci sorunuyla ilgili olarak, “Bu konunun dışında kalalım, bizi ilgilendirmiyor dememiz kabul edilemez” dedi.

Marx kiliselerin olanakları çerçevesinde insanlara yardım etmek ve siyasi sorumlululara da Suriye savaşına çözüm bulmada destek sunmak zorunda olduğunu kaydetti.

Belediyeler Birliği: Türkiye ve AB müzakere etmek zorunda

Alman Kentler ve Belediyeler Birliği de mülteciler konusunda Türkiye ve Avrupa Birliği’nden görüşmeler yapmasını istedi. Birlik Genel Müdürü Helmut Dedy Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, “AB’nin dış sınırı Yunanistan’da sıkıntı büyük. Çok kısa süre içinde insan onuruna yakışır çözümler bulunmak zorunda” dedi.

Türkiye’nin sığınmacılar konusundaki tavrını sorunlu bulan Dedy buna rağmen Türkiye ile AB arasındaki mülteci anlaşmasının korunması gerektiğini söyledi. Dedy, “AB ve Türkiye mümkün olduğunca kısa süre içinde masaya oturmak ve müzakere etmek zorundadır” diye konuştu. Dedy mültecilerin AB üyesi ülkelere adil dağılımı konusundaki anlaşmanın da çok geciktiğine dikkat çekti.

BM’nin tahminlerine göre Türkiye-Yunanistan sınırında yaklaşık 13 bin göçmen bulunuyor. Avrupa Birliği sınırlarında yaşanan gelişmeler nedeniyle Avrupa Birliği Komisyonu’nundan üst düzey yetkililer bugün Türkiye-Yunanistan sınırına gidiyor. Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli Yunanistan’ın Türkiye sınırındaki Kumçiftliği (Orestiada) kentine  giderek, durumu yerinde inceleyecek.

İnsan hakları örgütlerinden mültecilere şiddete tepki

Uluslararası Af Örgütü, Türkiye-Yunanistan sınırında yaşananlardan dolayı büyük endişe içinde olduğunu açıkladı. İnsan hakları örgütü, iki ülke sınırında yaşanan insanlık dramına dikkat çekerek “Avrupa Birliği-Türkiye sınırındaki gelişmeler, AB-Türkiye mülteci mutabakatının beklenen sonuçlarıdır. Mülteciler, ölümcül siyasi çatışmaların oyun topu haline getiriliyor” şeklinde açıklama yaptı.

Af Örgütü ayrıca Yunanistan ve Bulgaristan’a seslenerek mültecilere sınır kapılarını açmasını, belgeleri olmayan sığınmacılar da dahil olmak üzere resmi yollardan Avrupa’ya geçmelerine izin vermesini talep etti. Örgüt, güvenlik birimlerinin sığınmacılara şiddet uygulamaya derhal son vermesini de talep etti. Yunan hükümetinin, bir ay boyunca yeni hurdacı başvurusu kabul etmeyeceğine dair kararının bugün mültecilerin girişinin redddilmesi sonucunu doğuramayacağını da vurgulayan Af Örgütü, Yunanistan’ın uluslararası anlaşmalar gereği gelen insanlara adil ve hızlı şekilde iltica hakkı tanıması gerektiğini de vurguladı.

Göçmenler siyasete malzeme yapılıyor

Alman devletler hukuku uzmanı Daniel Thym de Yunanistan’ın mültecilere yönelik şiddet politikasını eleştirdi ve “Atina istediği gibi şiddet uygulayarak ve sığınmacıların iltica hakkını işlevsiz kılarak sonuç alacağını sanıyorsa, yanılıyor” diye konuştu. Thmy, göçmenlerin, mültecilerin ve mülteci hukukunun uluslarası siyasete malzeme yapıldığına dikkat çekerek bunun kabul edilemez olduğunu belirtti.

Alman yardım kuruluşlarından Yunanistan’a protesto

Alman yardım kuruluşları da Yunanistan’ın kapısına gelen sığınmacılara uyguladığı şiddeti protesto etti. Protestan kiliselerinin yardım örgütü Diakonie’nin Başkanı Ulrich Lilie, Yunanistan ve Avrupa Birliği’den korunacak yer arayan sığınmacılara biber gazi ve tazyikli suyla karşılık vermeyi derhal bırakmasını talep ettiklerini söyledi.

Lilie, Avrupa Birliği sınırlarının askeri yöntemlere benzer uygulamalarla güvence altına almayı hedefleyen bu tür şiddet dolu uygulamaların Avrupa’nın değerleriyle bağdaşmadığını vurguladı. Özellikle savaş travması yaşamış insanlara şiddet ile karşılık vermeninin sorumsuzluk olduğunu da söyledi. Mülteciler için çalışan Almanya yardım örgütü Pro Asyl de, federal hükümete Yunanistan’dan mülteci alması çağrısı yaptı.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.