Gündem

Macron’un gösterici döven koruması gözaltına alındı

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un 1 Mayıs gösterilerinde bir protestocuyu döven koruması gözaltına alındı. Yaklaşık 2,5 ay sonra ortaya çıkan olay üzerine korumanın işine de son verildi.

default

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un 1 Mayıs’ta protestocu dövdüğü ortaya çıkan koruması Alexandre Benalla gözaltına alındı.

Le Monde gazetesinin internet sitesinde önceki gün yayınlanan görüntülerde, sivil bir görevli olmasına karşın polis kaskı takan Alexandre Benalla’nın, genç bir göstericiyi dövdüğü görülüyordu.

Macron'un gözaltına alınan koruması Alexandre Benalla

Macron’un gözaltına alınan koruması Alexandre Benalla

Fransız kamuoyunda büyük tepki çeken ve Cumhurbaşkanı Macron’un görev süresi boyunca yaşanan en büyük krize yol açan görüntüler nedeniyle olay hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında Benalla gözaltına alındı. Savcılıktan Alman haber ajansı dpa’ya yapılan açıklamada, Benalla hakkında “şiddet uygulamak” ve polis memuru kimliğine bürünerek “yetki gasbında” bulunmak gibi suçlamalar bulunduğu belirtildi.

İşine de son verildi

Macron, tepkilerin artması nedeniyle Benalla’nın işine son verdi. Cumhurbaşkanlığı ofisinden kaynaklar, çıkan görüntüler sonrası kamuoyuna yansıyan olayın hemen ardından Benalla’nın 15 gün açığa alındığını ve ardından başka bir göreve kaydırıldığını söyledi. Ancak muhalefet, cumhurbaşkanlığı ofisini olayı örtbas etmekle suçluyor.

Benalla ve Macron

Benalla ve Macron

Benalla, Macron’un 2017 yılındaki cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası boyunca güvenlik görevlisi olarak çalıştı. Macron’un kazanmasının ardından da görevine Elysee Sarayı’nda devam etti. Benalla Fransa eski Cumhurbaşkanı François Hollande döneminde de görev yapmış ancak “yanlış tutumu” nedeniyle açığa alınmıştı.

soma yusuf yerkel ile ilgili görsel sonucu

Bu da Yusuf Yerkel… 

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma faciasının hemen ertesinde, faciayı protesto eden yakınlarını kaybeden acılı madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyen dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın müşaviri Yusuf Yerkel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir