erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Koronavirüs salgınının parlayan ülkesi Türkiye

Türkiye’nin pek çok ülkeye gönderdiği yardımların üzerinde Mevlana’nın “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var” sözü ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yazısı yer alıyor.

Koronavirüs salgınının parlayan ülkesi Türkiye
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yaptı. Kanal 12 Televizyonu için çeşitli televizyon programları hazırlamış ve sunmuştur. İlbeyi, bağımsız gazeteci ve teolog olarak görev yapmaya devam etmektedir.
201
29 Nisan 2020 - 0:02

Şu bir gerçek ki Türkiye koronavirüs salgınını çok iyi yönetmeyi başardı. Koronavirüs salgınının parlayan ülkesi Türkiye. Türkiye’nin yaptığı yardımlar hem ülkede hem de dünya basınında ses getirdi. Vatandaşlarını dünyanın neresinde olursa anayurdumuza getirdi ve tedavi ettirdi. Belki ekonomik olarak çok da elle tutulur yardımlar vermese de yaptıkları ABD’den Rusya’dan ve pek çok Avrupa ülkesinden daha iyi. Türkiye yaptığı yardımlarla da adından söz ettiriyor.

Ben eğriye eğri doğruya doğru derim. Kimsenin yandaşı taraftarı değilim ama Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 18 yıl sonra en başarılı icraatını yaptı. Elbette uyumlu ve işin ehli bir ekip olmasa bunu asla başaramaz.

Koronavirüs salgınının parlayan ülkesi Türkiye

Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türkiye Cumhuriyeti’nin bürokratlarını, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca beyi ve tüm sağlık çalışanlarını kutlarım.

Şu günlerde birlik içinde olalım. Tedbiri elden bırakmayalım. Ailemize, ülkemize, dünyamıza sahip çıkalım.

Kesinlikle hiçbir partinin taraftarı değilim. Siyasal sistemin ve partilerinin sorunlu olduğunu düşünüyorum. Başarının arkasında AKP’nin pek huyu olmasa da bilim insanlarına kulak vermesi ve onlarla uyumlu hareket etmesi ile dünyadaki gelişmeleri iyi takip etmesinden kaynaklandığını düşünüyorum.

Bazı tedbirler için geç kalınmış olsa da yine de pek çok önemli iş başarıldı. Türkiye yakın tarihinde böyle bir salgın yaşamadı. Bu ülkemiz için iyi bir deneyim oldu. Eminim ki bundan sonrası çok daha başarılı olacak.

Umarım gelecek Türk bilim insanlarının olur.

Teşekkürler Türkiye’m gurur duyduk 83 milyon yurttaştan.

Türkiye hangi ülkelere yardım gönderdi?

Savunma Bakanlığı 31 Mart’taki açıklamasında İtalya ve İspanya’ya birer askeri uçakla sağlık ekipmanı gönderildiğini belirtti.

NATO açıklamasına göre Türkiye, İspanya ve İtalya’ya toplam 450 bin maske yolladı.

İspanya’ya, ihracatı yasaklanmış 116 solunum cihazı da özel izinle satıldı.

İspanya’ya yapılan yardım, ülkenin NATO içinde Türkiye’ye verdiği destekle ilişkilendiriliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu 4 Nisan’daki konuşmasında “Tüm ülkeler Patriot hava savunma sistemlerini geri çekerken İspanya Patriotlarını Adana’da tuttu. Türkiye’ye NATO içindeki en güçlü desteği verdi” dedi.

Türkiye’nin yardım gönderdiği bir diğer Avrupa ülkesi de Birleşik Krallık oldu. Ülkeye 10 Nisan’da ilk yardım ulaştı. Sonra süreçte İngiltere, ücretini ödeyerek Türkiye’den ürün de satın aldı

Türkiye 28 Nisan’da da bir diğer NATO müttefiki ABD’ye bir askeri uçakla yardım malzemesi gönderdi.

ABD Ankara Büyükelçisi David Satterfield 28 Nisan’da yaptığı açıklamada, “ABD hükümeti adına, NATO müttefikimiz Türkiye’ye bugün gerçekleşen cömert medikal ekipman ve diğer elzem malzemelere ilişkin bağış için teşekkür ediyorum” dedi.

Türkiye Balkanlar’da da Sırbistan, Kosova, Bosna Hersek, Karadağ, Kuzey Makedonya ve Bulgaristan’a yardımda bulundu.

Türkiye koronavirüs salgınının Çin dışında ilk yayılmaya başladığı ülkelerden biri olan İran’a da koruyucu ekipman bağışında bulundu.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sağlık Bakanlığı “İran’a 1000 tanı kiti, 4 bin 715 tulum, 20 bin önlük, 2 bin 4 adet gözlük, 4 bin N95 maske ve 78 bin üç katlı maske hibe edildi” dedi.

Türkiye Irak’ın Erbil Valiliği’ne de 30 bin maske ve 475 koli gıda yardımında bulundu.

Türkiye’den Gürcistan ve Azerbaycan’a da yardım gönderildi.

Bu ülkelerin dışında Kolombiya, Afganistan ve Pakistan gibi çok sayıda ülkeye daha koruyucu ekipman gönderildi.

Türkiye’nin pek çok ülkeye gönderdiği yardımların üzerinde Mevlana’nın “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var” sözü ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı yazısı yer alıyor.

Yardım malzemeleri neler?

Türkiye’nin gönderdiği tıbbi malzemelerin içeriği ve miktarı ülkeden ülkeye değişiyor. Genellikle içlerinde N95 maske, cerrahi maske, tulum, koruyucu gözlük ve siperlik gibi koruyucu malzemeler ve test kitleri yer alıyor.

Avrupa Birliği hasta

AFP’ye konuşan Paris Siyasal Bilimler Enstitüsü’nden Türk Diplomasisi uzmanı Jana Jabbour “Türkiye hasta durumuna düşen Avrupa Birliği ülkelerine yardım sağlayabilecek güçlü bir ülke olduğunu göstermeye çalışıyor” diyor.

İktidar yanlısı Siyaset, Ekonomi ve Toplumsal Araştırmalar Vakfı’nın genel koordinatörü Burhanettin Duran ise Sabah gazetesindeki köşesinde “En son İtalya ve İspanya’ya gönderilen 1 uçak dolusu malzeme ‘müttefik dayanışmasının’ örneğiydi. Bu iki ülkenin Suriye iç savaşı sırasında Patriotların konuşlandırılması konusunda verdiği askeri desteği unutmayan bir vefakarlık misaliydi” dedi.

Duran, “Salgın öncesinde de Türkiye insani yardımda, milli gelirine kıyasla, dünyada birinci sırada” ifadelerini kullandı.

Alman Deutche Welle kanalına konuşan Galatasaray Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Faik Demir’e göre ise, “Tarihsel bağlamda, geçmişten beri Türkiye’nin Osmanlı’dan devraldığı, kriz ve zor zamanlarda insanlara el uzatma alışkanlığı var.”

Yapılan yardımların hem sembolik hem de hızlı sonuç verecek yanları olduğunu belirten Demir, aynı zamanda Türkiye dahil hiçbir devletin ulusal çıkarının sadece ülke sınırlarının güvenliğine bağlı olmadığını ve küresel sistemde dayanışmanın şart olduğunu belirtti. “Türkiye’de kamuoyu ‘Türkiye bunu politik bir nedenle mi yaptı, ben bile maskeye ulaşamıyorum’ diye düşünüyor olabilir, fakat bu doğru bir okuma değil” diyen Demir’e göre, Türkiye dayanışmanın önemini anlayan ülkelerden.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.