erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Koronavirüs: Ölü sayısı artıyor ekonomi krizin eşiğinde

Koronavirüs: Ölü sayısı artıyor ekonomi krizin eşiğinde
3.314
04 Mart 2020 - 11:04

Koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı 3 bin 198’e, virüs bulaşmış hasta sayısı ise 93 bin 158’e yükseldi salgın dünya ekonomisini tehdit ediyor

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’ndan (OECD) yapılan açıklamada, durum iyileşmediği ve salgının yayıldığı ülkelerin sayısı arttığı takdirde küresel ekonomik büyümenin yüzde 1,5’a gerilemesinin söz konusu olabileceğine dikkat çekildi. Bu, virüs ortaya çıkmadan önce dile getirilen öngörülerin yaklaşık yarı yarıya gerilemesi anlamına geliyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 198, virüs bulaşmış hasta sayısı ise 93 bin 158’e yükselirken, 50 bin 690 kişi de tedavi edildi. Bu sayılara göre son 24 saatte, virüs nedeniyle 81 kişi hayatını kaybetti, vaka sayısı da 2 bin 222 arttı.

Koronavirüs, Çin dışında dünya genelinde de yayılmaya devam ediyor. İtalya’da hız yayılan virüs, Avrupa’yı tehdit ediyor. İtalya’da virüs nedeniyle hayatını kaybeden kişi sayısı 79’a yükselirken; vaka sayısı da 2 bin 502’ye çıktı.

Öte yandan, İran’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 77’ye, vaka sayısı ise 2 bin 336’ya çıktı. Bu sayılara göre, İran’da 24 saatte vaka sayısı 835 artarken; 11 kişi de yaşamını yitirdi.

Orta Avrupa’da artış

Virüsün hızla yayılmasının ardından Orta Avrupa’daki vaka sayılarında da yükseliş gözlemlendi. Almanya’da dün 165 olarak duyurulan vaka sayısı bugün 203’e yükseldi. Öte yandan Fransa’da 212 kişide virüs tespit edildiği ve 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. İspanya’da ise 165 kişide virüs tespit edildiği; bir kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Almanya’da henüz koronavirüs nedeniyle can kaybı yaşanmadı. Polonya’da bir kişiye koronavirüs teşhisi koyuldu.

Koronavirüs salgını dünya ekonomisini tehdit ediyor

Koronavirüsün “küresel finans krizinden bu yana dünya ekonomisi için en büyük risk” olarak nitelendirildiği OECD raporunda, durum yakında istikrara kavuştuğu takdirde ise 2019’da yüzde 2,9 büyüyen dünya ekonomisinin 2020’de yüzde 2,4 büyüme kaydedeceği öngörüsü dile getirildi. Virüsün ilk ortaya çıktığı ülke olan Çin’in, salgının ekonomik etkilerinin en ağır hissedileceği ülke olacağına, ardından da tedarik zinciri ile dünya çapında şirketler, seyahat acentaları ve hammadde tüccarlarına yansıyacağına dikkat çekiliyor.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) de salgının küresel konjonktüre olumsuz yansıyacağı tahmininde bulunuyor. DTÖ Genel Direktörü Roberto Azevedo, salgının “Dünya ekonomisine etkileri muhtemelen hayli büyük olacak ve önümüzdeki haftalarda ticari istatistiklere yansıyacak” şeklinde konuştu.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin’de baş gösteren ve onlarca ülkeyi etkisi altında alan koronavirüs salgını, küresel ticarete dair endişelerin artmasına neden oluyor. Başta ABD ve Avrupa Birliği (AB) ülkeleri olmak üzere, dünya ticaretine yön veren ülkeler, Çin ile ticareti azaltıyor.

Çin ile yaklaşık 22 milyar dolarlık ticaret hacmi bulunan Türkiye’de de salgın tehdidi, kırılgan olan ekonomi üzerindeki etkisini artırıyor. Ancak Türkiye’nin coğrafi konumu nedeniyle, koronavirüs tehlikesi ekonomide hem ‘tehdit’ hem de ‘fırsat’ yaratmış durumda.

Bir yandan İran ve Irak sınırının kapatılması ile yaklaşık 17 milyar dolarlık ticaret tehlikeye girerken, diğer yandan AB’nin bazı ürünlerde Çin’den yaptığı ithalatı Türkiye’ye kaydırması Türk şirketlerinin üretim ve ihracat performansını olumlu etkiliyor.

DHA, DW / TY,HT

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.