GündemYazarlar

Koronavirüs hakkında bazı komplo teorileri

Journalist Ragıp Kamil İlbeyi

Covid-19 Coronavirus Huanan pazarından değil de Wuhan Uluslararası Ticaret Fuarı’ndan mı yayıldı? Virüs neden hızla yayıldı? Dünya nüfusunu azaltmak mı amaçlanıyor? Hamaney haklı mı; iki korona virüs mu var? Koronavirüs biyolojik silah mı? Virüsü ABD mi Çin mi üretti? İnsanlar bir denek mi? İşte Koronavirüs hakkında bazı komplo teorileri ve bilimsel gerçekler

Ragıp Kâmil İlbeyi

2019 yılının Aralık ayında, Çin’de nedeni bilinmeyen zatürre olguları görülmeye başlandı. Araştırmalar bunun yeni tip coronavirüs olduğu sonucuna vardı. Hastalığa COVID-19 adı verildi. Bu virüs hayvanlarda çok sık görülse de bugüne kadar insanlarda rastlanılmamıştı.

Hastalığın, Wuhan kentinde bulunan Huanan et ve deniz ürünleri pazarından yayıldığı tahmin ediliyor.

Wuhan, Hubei eyaletinin yönetim merkezi, 3000 yıllık bir tarihi ve yaklaşık 11 milyonluk nüfusu ile Orta Çin’in en büyük şehri.

Wuhan dünyanın en zengin 45. bölgesi

2014 yılında yapılan bir araştırmaya göre; Wuhan, satın alma gücü paritesinde 231,55 milyar dolar gayri safi yurtiçi hâsıla elde etti. Dünyadaki ekonomik açıdan en güçlü metropol bölgeler sıralamasında Wuhan 45. sırada, dünyanın en büyük 50 ekonomisi arasında yer alıyor ve kişi başına düşen GSYİH 22.724 dolar.

Çin’in ortasında ve önemli şehirlerin kavşak noktasında yer alan Wuhan, sayılı endüstriyel merkezlerden biri. Çok çeşitli önemli fabrikalara, demir ve kömür madenlerine sahip olan şehirdeki Wuhan Üniversitesi Çin’in en iyi yüksek okullarından biri. Ayrıca, ABD, Fransa, Güney Kore, İngiltere, Japonya ve Rusya’nın bu şehirde konsoloslukları bulunuyor.

Wuhan Uluslararası Ticaret Fuarı yılın her ayı tüm dünyadan önemli firmaları ve iş insanlarını ağırlıyor. Dünyanın en zengin aileleri, şirketleri, CEO’ları mutlaka Wuhan Uluslararası Ticaret Fuarı’na katılıyor. Wuhan Fuar Merkezi ülkenin üçüncü ve Orta Çin’in en büyük sergi alanı. 6880 stant barındırabilen 190.000 metrekarelik kapalı sergi alanına sahip.

Covid-19 Wuhan Uluslararası Ticaret Fuarı’ndan mı yayıldı?

Hastalığın tüm dünyaya hızlıca yayılmasının nedeni benim çıkarımıma göre, et ve balık pazarı yâda yarasa çorbası değil, Wuhan Uluslararası Ticaret Fuarı. Virüs, fuara katılan firmalar ve ziyaretçiler, yerli ve yabancı gezginler aracılığıyla yayıldı. Wuhan’daki et balık pazarından yayılacak olan bir hastalığın böylesi yüksek bir hızla küresel bir salgına dönüşmesi pek mümkün gibi görünüyor. Evet, dünya artık küçük bir köy ama aslında o kadar da değil.

Ayrıca Wuhan’da 4. biyogüvenlik seviyesine sahip bir laboratuvar (BSL-4) bulunuyor. Ebola, Lassa ateşi ve Marburg virüslerinin tedavisi için çalışmalar yapılıyor. Bu Wuhan’ı daha da önemli yapıyor.

Virüs Vuhan’a dışarıdan mı getirildi?

Bu virüs Wuhan’a dışarıdan getirilmiş olabilir. Bu akla yatkın ve pek çok amaca hizmet ediyor. Bir taşla onlarca kuş vurmak için tasarlanmış usta bir satranç hamlesi olabilir. Ama dünya salgın tarihine bakınca Çin’in adını sık sık okuyorsunuz… Çin’den bu güne kadar pek çok salgın hastalık yayıldı.

Ancak coronavirüsün Çin’e pek çok zarar vereceği kesin. Birkaç örnek vermek gerekirse;

Çin ekonomisi zarar görecek; üretim duracak ve yabancı şirketler fabrikalarını ülkelerine yâda diğer sömürülmüş ucuz işçi gücünün olduğu ülkelere kaydırmayı tartışacak ve pek çoğu bunu gerçekleştirecek. Ve eğer kapitalist sermaye sizin ülkenize bir fabrika kurmak isterse size mutlaka bazı şartlar sunacaktır ve uzun vadede bundan zararlı çıkabilirsiniz. Bu nedenle dünya ülkeleri için ucuz işçi ve ham madde kaynağı olmak yerine milli emek politikalarını güçlendirerek halkçı fabrikalar kurulup istihdam arttırılıp sosyal güvenlik ve adalet korunabilir. Ülkede kurulan yabancı fabrikalar o ülke insanlarının iyi, kaliteli, sağlıklı, mutlu ve adil ücretle çalışacağı anlamına gelmiyor. Zira Bangladeş, Çin, Vietnam, Kamboçya, Hindistan, Sri Lanka ve bazı Afrika ülkeleri bunun en önemli örneği.

Kapitalizmde vicdan aramayın

Kapitalizmin ne kadar acımasız bir sistem olduğuna bir örnek vermek gerekirse; Fildişi Sahili’nde kakao bahçelerinde çalışan işçiler çikolatanın ham maddesi olan kakaoyu toplayıp işledikleri halde yaşamları boyunca hiç çikolata yememişlerdi. Çünkü Afrika’da bir paket çikolata 7 euro’ya satılırken, işçiler bin bir zorlukla yetiştirdikleri kakao çekirdekleri için günlüğü 7 euro’ya çalışıyor. Üstelik bu parayla ortalama 15 kişilik ailelerinin geçimini sağlıyorlar.

Çin’in en önemli ekonomi ve ticaret kenti Wuhan salgın hastalık ile anılacak ve eski ihtişamlı günlerine dönmesi çok uzun zaman alacak belki de bu hiçbir zaman olmayacak.

Çin bir diğer önemli gelir kaynağını kaybedecek; Ülkeye gelen yabancı turist sayısı çok azalacak ve bir süre böyle devam edecek. Virüs korkusu olduğu sürece insanlar Çin başta olmak üzere Uzak Doğu’ya gitmeyecek.

İnsanlarda Çinlilere karşı mesafe yaratıldı. Bu tüm dünyada kendisini hissettirecek. Zaten insanlar karantina yâda benzeri bir hayat yaşıyor ve insanlara göre her şeyin sorumlusu Çinliler.

Her dört kişiden biri Covid-19’un laboratuvarda yaratıldığını düşünüyor

Virüsün yayılması ile bu hastalığa yakalanan yaşlılar yaşamlarını yitirdiler. Sayı vermek çok güç. Çünkü oranlar sürekli artıyor. Ancak öyle öngörüyorum ki birkaç ay içinde normale dönüyor gibi olacağız ancak artık hepimiz diken üzerinde birbirimize karşı mesafeli, soğuk ve paranoyak bireyler olarak yaşayacağız. Kısa süre içinde virüs tekrarlayacak ama aynı yıkıcı etkiyi gösteremeyecek. Çünkü insanlar Covid-19’a karşı bağışıklık kazanacak yâda aşılara ulaşmak çok kolay olacak. Ancak bazı uzmanlara göre 5 ile 10 yıl içinde çok daha büyük bir virüs salgını gelecek. Çünkü doktorların virüsü tanıdığı kadar virüste tüm insanları tanıdı. İnsanlardan alınan örnekler virüsün bilgisine sunuldu. Virüs rakibini çok iyi tanıyor. İnsanların kendilerini böyle tanıması ve önlem alması imkânsız, pek çok insan bu virüsün laboratuarda üretildiğini düşünüyor ve kime güveneceğini şaşırmış bir durumda. Fransa’da yürütülen bir araştırmaya göre ülkedeki her dört kişiden biri, Covid-19 hastalığına neden olan koronavirüsün laboratuvarda oluşturulduğunu düşünüyor.

İnsanlık geliştikçe virüslerde gelişiyor. İlaç ve aşı bulundukça virüsler evrimleşiyor ve yeni bir açık kapı keşfediyor. Doğal dengenin alt üst edilmesi virüsleri daha da güçlendiriyor. İnsanlar isteyerek yada istemeden yeni virüslerin gelişmesini sağlıyor.

Aslında çeşitli coronavirüsler her zaman vardı. Farklı rahatsızlıklara neden olabiliyorlar. Şimdi saldıranı ise insanların akciğerlerine yapışıyor, kalbiyle savaşıyor ve boğarak öldürüyor.

2003 yılında yine Çin’de ortaya çıkan SARS ve 2012 senesinde, Suudi Arabistan’da görülen MERS de birer coronavirüstür.

2019 Yeni Coronavirüsü nasıl yayılır?

Coronavirüs diğer solunum yolları nasıl bulaşırsa öyle bulaşır. Hasta birinin öksürmesi, tıksırması, hapşırması ve buna maruz kalmak yâda hasta birinden çıkan mikrobun yapıştığı yüzey ile temas etmek hastalığa yakalanmamıza neden oluyor. Son araştırmalara göre coronavirüs yüzeylerde tam 17 gün yaşayabiliyor. Yani hasta ölse de ortalığa saçtığı mikropları başka insanları hasta etmeye devam ediyor.

Coronavirüsünün belirtiler nelerdir?

Eğer hasta olduğunu hissediyorsanız mutlaka doktora muayene olun ve bilmeden ilaç yâda vitamin takviyesi almayın. En önemlisi televizyonlardaki doktor ve hoca kılıklı tüccarlara, şarlatanlara ve dolandırıcılara inanmayın. Ne inancınızla ne sağlığınızla oynatmayın. Bunların bir pazarlama taktiği olduğunu, tüm yayının kurmaca olduğunu, onların satıcı sizin müşteri olduğunuzu, sizi etkilemek için dini fon müzik eşliğinde dini lakırtılar ve beş karış sakal, yada içinde Allah lafzı yer alan kelimeleri bol bol kullandıklarını unutmayın.

Corona virüste en çok gözlenen belirtiler; ateş, öksürük ve solunum güçlüğüdür. Ciddi coronavirüsü vakalarında ise zatürre, böbrek yetmezliği ve ölüm meydana gelir.

Coronavirüs nasıl tedavi edilir?

Coronavirüs bir bakteri olmadığı için antibiyotikler işe yaramaz. Zaten siz kafanıza göre antibiyotik almıyorsunuz öyle değil mi? Şu anda coronavirüse özgü bir tedavi yok. Coronavirüs aşısı ve tedavisi geliştirme çalışmaları sürüyor. Virüse karşı bağışıklık sistemini güçlü tutmak için yeterli ve kaliteli uyku, dengeli beslenme ve fiziksel etkinlik, mutlu olmak, stresten uzak durmak, kendi kendine doktorluk yapmamak ve evde kalmak, teması azaltmak çok önemli.

Koronavirüs 199 ülke ve bölgede görüldü. Hastalığa yakalananların sayıları hızla artıyor. Buna bağlı olarak iyileşen ve ölenlerin de oranları da değişiyor. Dünya genelinde ölü sayısı şu an ortalama 40 bin. Ancak bunlar sadece test yapıldıktan sonra tedavi edilenler. Test yapılmadan ölenlerin ölüm nedeni koronavirüs olarak kaydedilmiyor. Bu şu demek ne kadar az test yaparsanız ülkenizde koronavirüsten ölen sayısı da o kadar az olur.

Korona virüs aşı çalışmaları ise tüm dünyada devam ediyor. Ancak aşının insanlar üzerinde tedavi amaçlı kullanılması yaklaşık 1 yıl sürebilir. Buna göre korona virüs salgını 2021 yılı içinde tehdit olmaya devam edecek. Aşı üzerine en önemli araştırmalar Çin, İran, Fransa, Almanya, ABD, Rusya gibi ülkelerde yapılıyor ve Türkiye bu işin çok gerisinde geliyor.

Coronavirüs laboratuar ürünü mü? Virüs salgınları bir biyolojik savaş yâda biyolojik tatbikat mı?

Bazı Amerikalı araştırmacılar ve yazarlar yeni tip koronavirüsün Çin’de üretildiğini düşünüyor. Bazı Çinlilere göre ise virüs ABD tarafından üretildi ve Çin’de serbest bırakıldı.

Komplo teorisyenlerine göre Covid-19, Çin’i çökertmek amacıyla biyolojik silah olarak ABD’nin bölgesel laboratuarlarında üretildi. ABD’nin üslerinin olduğu yâda üsleri olmayıp Amerikancı yönetimlerin olduğu bazı ülkelerde ABD’nin gizli laboratuarları bulunuyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Bilgi Departmanı Sözcüsü Zhao Lijian, 12 Mart’ta attığı tweetlerde virüsün ABD menşeili olabileceğini iddia ederek, “Salgını Vuhan’a getiren ABD ordusu olabilir” demişti. Kimilerine göre ise coronavirüsü Çin üretti. Virüs bir hata sonucu ülkeye yayıldı ancak durumu kontrol altına aldı. Silah ve savunma sanayi değişiyor. Virüsler ve salgın hastalıklar bir ülkeye savaş açmaktan daha mantıklı gibi görünüyor.

Uzmanlara göre bazı ülkeler biyolojik silahlar üretiyor ve virüsler de bu silahlardan biri.

Koronavirüs hakkında bazı komplo teorileri

İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in de bir komplo teorisi var.

Hamaney, Covid-19’un ABD tarafından üretildiğini, ABD’nin vereceği ilaçların hastalığın etkisini arttırabileceğine yada hastalığı kalıcı hale getirebileceğine inanıyor.  Hameney’e göre, iki farklı coronavirüs var ve virüsün bir bölümü İranlıların genlerine uygun olarak üretildi. Ancak İran Sağlık Bakan Yardımcısı Ali Rıza Reisi, Hamaney’in “İranlıların genetiğine uygun olarak virüsün bir bölümü İranlılar için üretilmiş” iddiasını yalanladı. İran’daki Covid-19’la diğer ülkelerdeki Covid-19 arasında fark olmadığını söyledi.

Terör Uzmanı ve Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, SARS, H1N1 ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi gibi birçok hastalığın biyolojik savaş kapsamında laboratuarlarda üretildiği covid-19’unda laboratuarda üretildiğini, korona virüsün biyolojik silah olduğunu söyledi.

5 yıl önce Ebola salgını hakkındaki bir programda konuşan Microsoft’un kurucusu Bill Gates “Savaşa hazırlanmak için çok para harcıyoruz, ama bir salgına karşı bu kadar hazırlık yapmıyoruz. Hızlı tanı koyup, aşı üretebilecek sistemlere yatırım yapılması gerekiyor.” Demişti. 28 Mart akşamı katıldığı bir TV programında Trump’ı eleştiren Gates önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek vakaların hızla artacağını söyledi.

Koronavirüs laboratuvarda mı üretildi?

Aslında korona yeni keşfedilmiş bir virüs değil. Günümüzden 70-80 yıl önce tanımlandı. Daha çok hayvanlarda görülüyordu. Ancak virüs mutasyona uğradı.

A) Var olan virüs laboratuarda geliştirildi, bir hayvana enjekte edildi ve insana bulaşması için gerekli zemin hazırlandı,

B) Virüs normal yollarla evrimleşti ve hayvandan insana bulaştı,

C) Virüs insan etkisi dolaylı olarak evrimleşti; iklimin bozulması, bitkilerin genetiğinin değiştirilmesi, et ve süt ürünlerde antibiyotik ve diğer katkılar, hormonal etkiler, gereksiz ilaç kullanımı, kalitesiz beslenme ve kalitesiz uyku, tembellik, yeryüzünün ısınması, doğanın kirlenmesi, sık yapılan seyahatler, karbon salımının artması gibi nedenlerle bir zincir etkileşimi oluşturdu ve doğa intikam aldı.

26 Şubat 2020’de New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir makalede; Koronavirüs RNA dizilerinin yarasalarda sessizce yayılan virüslere çok benzediğini yazıldı.

Buna göre bu bir yarasanın hayvan pazarında satılan bir hayvanı ısırması, salyasının yutulması, artığının yenilmesi ile o hayvanın bedenine oradan da insana geçmiş olabilir. Yarasalar yakın geçmişte yaşanan ve hayvandan insana bulaşan pek çok hastalığın başlıca sorumlusu kabul ediliyor. Yeni koronavirüs şüphesinin yanı sıra Ebola, SARS, Marburg, Nipah gibi virüslerin yarasa kaynaklı olduğu düşünülüyor. 18 yıl önce SARS salgınının patlak vermesinden bu yana yapılan araştırmalar, yarasalarda SARS’la ilişkili birçok koronavirüs tespit etmişti. Kovid-19 virüsünün de SARS’la aynı aileden geldiği biliniyor.

İran ve İtalya coronavirüsten neden daha fazla etkilendi?

Hastalık Çin’de yayıldı ancak Pekin yönetimi hastalığı kontrol altına aldığını duyurdu. Wuhan’da ise karantina kaldırıldı. Çin’de yaklaşık 4 bine yakın insan yaşamını yitirdi.

İran’da hastalık hala kontrol altına alınamadı. Ülkede hastalığın yayılmasında, İran’ın özel hava yolu şirketi Mahan Air’in, coronavirüs salgının arttığı Şubat ayında Tahran-Çin hattında en az 55 sefer yapmasının önemli bir etken olduğu düşünülüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tahran’ın İranlı doktorların uyarılarına aldırış etmediğini, ilk koronavirüs ölümlerini 9 gün boyunca inkâr ettiğini bu nedenle hastalığın tüm İran’a hızla yayıldığını söyledi.

Türkiye’de ise sosyal medyada il yâda ilçelerinde koronavirüs hastası olduğuna dair paylaşım yapan kullanıcılar gözaltına alınmıştı. Türkiye’de koronavirüs olmadığının, bu haberlerin yalan olduğu ve bunları yayanların art niyet taşıdıkları açıklanmıştı.

Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye’de ilk koronavirüs vakasını açıklamasından sonra ülkede bir anda hem hastalığa yakalananların hem de koronavirüs nedeniyle ölenlerin sayısı arttı. Oysa birkaç saat öncesine kadar Türkiye’de korona yoktu ve korona var diyen art niyetliydi. Eğer bakan açıklama yapmasaydı koronavirüs hastası olduğunu söyleyenler gözaltına alınmaya, hastalıktan ölenler başka bir hastalık adı altında kaydedilip defnedilmeye devam edecekti. Mart ayının sonu itibariyle Türkiye’de şu ana kadar vaka sayısı 11 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 200’e yaklaştı.

Amaç dünya nüfusunu azaltmak mı?

İtalya ise Covid-19’dan en büyük zararı gören ülkelerin başında geliyor. Kimi komplo teorisyenlerine göre ülkenin yaşlı, hasta ve emekli nüfusundan kurtulmak için özellikle geç müdahale edildi.

Ancak hangi gaddar ülke böyle bir şey ister ki?

İtalya genelindeki koronavirüs ölümlerinin yaklaşık 3’te 2’si, ülkenin 20 bölgesinden biri olan ve 10 milyon nüfusa sahip Lombardia’da meydana geldi. Bölgede 65 yaş üstü nüfus da 2 milyon 270 insan yaşıyor.

Lombardia İtalya’nın en zengin ikinci bölgesi ve sağlık sistemi ülkenin en iyisi. Ancak salgın nedeniyle sağlık sistemi çökmek üzere ve bu diğer bölgelerde kaygıyla izleniyor.

Lombardia, İtalya’da Çin ile ticari bağları en fazla olan bölge. Çin’deki fuarlar yakından takip ediliyor. Milano’da Lombardia’nın başkenti ve İtalya’ya gelen her gezgin bu şehre mutlaka uğruyor.

Ama bazı komplo teorisyenlerine göre dünyanın nüfusunun aşağı çekilmesi amaçlanıyor. Bunun için küresel derin devletlerin ve gizli güçlerin kurtulmak isteyecekleri ilk topluluklar, hasta, yaşlı, emekliler, evsizler, işsiz olduğu için iyi beslenemeyen bağışıklık sistemi düşük olan insanlar. Onları tek tek bir tetikçi ile öldürmek imkânsız ise bir virüs salgını en iyi silah olabilir. Tetiği çeken devlet olsa da halkın gözünde kahramanda yine devlet olacaktır…

Sizlerle bu yayında coronavirüsü, bazı komploları ve bilimsel görüşleri konuştuk. Konuşulmasını istediğiniz konuları yorum bölümüne yazın bir sonraki yayında sizler için seslendirelim.

Bir sonraki yayında görüşmek dileğiyle sağlıklı, mutlu ve umutlu bir yaşam dilerim. Esen kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir