Ekvator Haber

Kız çocukları ya cennetiniz ya da cehenneminizdir!

Kız çocukları ya cennetiniz ya da cehenneminizdir!
Ragıp Kamil İlbeyi
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Bağımsız gazeteci ve teolog olan Ragıp Kamil İlbeyi çeşitli haber sitelerinde yayın yönetmenliği ve editörlük yapmış, Kanal 12 televizyonu için programlar hazırlamış ve sunmuştur.
14
24 Mayıs 2016 - 15:37

Geçmişten günümüze değişen hiç birşey yok. Bir çoğumuz hayvan kadar olamadık, nedense İslam diye Emevi, Abbasi ve cahiliye Arap yarımadasının örtüsü üzerine sakladık kendimizi.

Araştırmadan dini kaynağından öğrenmekten uzak olduk. Dağda kalan bir yaban hayvanı gibi hurafelere sığındık. Anlamadığımız bir dilden sevap makinesine çok büyük ihtiram göstererek tecvid ve kaidesine uyup okuduk.

Şapır şupur damlayan sular ile şov yaptık ‘bak ben abdest aldım şimdi de namaz kılmaya gidiyorum hadi gel hacı’ der gibi ancak lezzetsiz sevapsız ve hatta günah kazanarak selam verdik fakat farkında olamadık.

Çünkü bizler yaşayan Maun Suresiydik.

Kendisini Mümin sanan müşriklerdik.

Çünkü cahildik.

Elçiler cehalet için savaşmıştı ancak biz bunu kavrayamadık. Son elçi Muhammed Mustafa s.a.a saçından sakalından bir tel için, hırkası için bir birimizi ezdik, ancak kendisini ve evlatlarını ve gerçek emanetleri olan Kuran ve Ehlibeyt’i tanımadık, anlamadık böyle bir çabamız olmadı.

Teravihlerde yarıştık farzları unuttuk, türbelere sirke ile ekmek bandık, hırka-i şerifte bir birimizi ezdik sonra eve geldik karımızı kızımızı ezdik.

Böyle yetiştik.

‘Solcuların düşünce suçundan girdikleri hapse İslamcılar cinsel iğrençliklerden giriyor?’

Bugünler de sosyal medya organlarında şu haklı soru ortaya çıkıyor; ‘Solcuların düşünce suçundan girdikleri hapse sözde İslamcılar neden cinsel iğrençliklerden giriyor?’

Çünkü biz kız çocuğuna da kadına da değer vermiyoruz.

Dolayısıyla şunu rahatça söyleyebilirim ki bizler Muhammed ümmeti olmaktan çok uzağız. Yaptığımız amellerle her hangi bir elçinin ümmeti olmaktan çok iblisin ümmetine benziyoruz.

Bu nedenle ben belki bu yazıyı okuyanlardan tebliğ eden veya adam olacak biri çıkar diye kaleme aldım ve aşağıdaki hadisleri sizlere ulaştırmak istedim.

Umarım bu yazı bazılarının kalplerine işler ve önce İNSAN sonra MÜMİN olurlar inşallah.

Bu yazımızda aşağıdaki ayet ve hadisler ışığında kız çocuğunun İslamiyette ki değerini öğrenelim.

İdrak ve tatbik etmek ümidiyle…

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla….

Kur’an-ı kerimde:

 “Allah dilediğine kız dilediğine erkek çocuk bahşeder. Kimine hem erkek hem de kız çocuğu verir. Dilediğini de kısır bırakır. Her şeyi hakkı ile bilen ve her şeye gücü yeten ancak Allah’tır.” buyuruldu. (Şûra 49 50) .

Peygamber efendimiz (Sav):

 “Kız çocuklarını hor görmeyin.” buyurdu. Hor görmek dini bilmemekten ileri gelir. Hayırlı evlad istemelidir. Hayırlı olmadıktan sonra kız veya erkek olmuş ne fark eder?

Dinimizde kadının ve kız çocuklarının fazileti büyüktür.

Hadis-i şeriflerde buyruldu ki:

Erkek çocuk nimet,kız çocuk ise hasenedir; yüce Allah nimetin hesabını sorar , haseneye ise mükâfat verir. [İmam Cafer-i Sadık (a.s)]

“Kızlarınızı altın ve gümüş ile süsleyin! Elbiseleri güzel olsun! İtibar kazanmaları için en güzel hediyelerle ihsanda bulunun !” [Hakim]

“Kız çocuğunu güzelce terbiye edip Allah’u teâlânın verdiği nimetlerle bolluk içinde yedirir giydirirse o kız çocuğu onun için bir bereket olur Cehennemden kurtulup kolayca Cennete girmesine vesile olur. ” [Taberânî]

“İki kız evladına güzel muamele eden mutlaka Cennete girer. ” [İbni Mace]

“İki kızı veya iki kız kardeşi olup da maişetlerini güzelce sağlayanla Cennette beraber oluruz. ” [Tirmizî]

“Çarşıdan aldığı şeyleri erkek çocuklardan önce kız çocuklarına verene Allah rahmetle nazar eder. Allah rahmetle nazar ettiğine de azab etmez.” [Haraiti]

“Çarşıdan turfanda meyva alıp evine getiren sadaka sevabı alır. Getirdiği meyvayı erkek çocuklarından önce kız çocuklarına versin! Kadınları kızları sevindiren Allah korkusundan ağlayanlar gibi sevab kazanır. Allah korkusundan ağlayanın bedeni de Cehenneme haram olur.” [İbni Adiy]

”Üç kızına ihtiyaçtan kurtulana kadar iyi bakan yedirip giydiren elbette cenneti kazanır” [Ebu Davut]

”Üç kız veya kızkardeşinin geçim veya başka sıkıntılarına katlananı Allahü teala cennete koyar. Ashabi kiramdan biri iki tane olursa yine aynımıdır diye sual edince peygamber efendimiz evet iki tane olursa yine aynıdır buyurdu. Başka birisi ya bir tane olursa diye sual etti. Cevabında buyurdu ki bir tanede olsa  yine aynıdır. [Hakim Haraiti]

Arapça’da çoğullar Türkçe’den farklı olarak Müfret-Tesniye-Cemi’dir. Yani tekil farklı iki ye eşit olan farklı üç ve üzeri farklı bir çoğul idafe alır. Ancak burada ne kadar kız çocuğun olursa olsun ona hayır şefkat ve sevgiyle muamele etmelisin hükmü çıkmaktadır.

Ragıp Kamil İlbeyi

 

# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

© Copyright ekvatorhaber.com 2015