erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Katalonya İspanya’dan bağımsızlık istiyor

Katalonya İspanya’dan bağımsızlık istiyor
97
20 Ekim 2019 - 18:05

Katalonya İspanya’dan bağımsızlık talebini sürdürüyor. Barcelona’da 525 bin kişinin katıldığı gösterilerde İspanya’dan bağımsızlık talep edildi. İspanyol polisinin müdahale ettiği gösterilerde polis ve halk arasında çatışmalar yaşandı.

İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri olan Katalonya‘da beş gündür süren gösteriler dün Barcelona’daki yürüyüşle tamamlandı. Barcelona’da İspanyol polisinin verdiği bilgilere göre yaklaşık 525 bin kişinin katıldığı gösterilere şiddet karıştı. Birkaç yüz ayrılıkçı gösterici barikat kurarak polise taş ve havai fişek attı. Polis de göstericilere su, göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve copla müdahale etti. Girona, Tarragona ve Lleida kentlerinde de çatışmalar yaşandı.

Katalonya’yı İspanyol ordusu kontrol edecek

İspanya İçişleri Bakanı Fernando Grande-Marlaska şiddete karışan göstericilerin 6 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabileceğini belirtti. Barcelona’da çatışmaların polis merkezinin çevresinde yoğunlaştığını belirten Grande-Marlaska şiddete karışan göstericilerin sayısını 4 bin olarak tahmin ettiklerini söyledi. Grande-Marlaska bunlardan 400’ünün ise organize hareket ettiğini kaydetti. İçişleri Bakanlığı’na bağlı askeri kolluk teşkilatı Guardia Civil’in kentin banliyölerinde güvenliği sağlamak için görev yapacağı açıklandı.

Katalanlar siyasi tutuklulara özgürlük istiyor

Yaklaşık yarım milyon kişinin katıldığı gösterinin geneli ise barışçıl bir biçimde tamamlandı. Barcelona’nın ünlü bulvarlarından Passeig de Gracia’da yürüyen göstericiler Katalan liderlerin serbest bırakılmasını talep etti ve Katalan milli marşını söyledi. Katalan bayraklarının taşındığı gösteride “Siyasi tutuklulara özgürlük” sloganı atıldı.

Katalonya’da gösterilere 9 Katalan ayrılıkçı lidere pazartesi günü 9 ila 13 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmesi neden olmuştu. “Özgürlük için yürüyüşler” adıyla Çarşamba günü başlatılan yürüyüşlerin özerk bölgenin başkenti Barcelona’da buluşması hedeflenmişti. Ayrıca genel grev kararı alınmış ve grev 1 milyon 600 bin kişinin yaşadığı Barcelona’da hayatı felç etmişti.

Gösterilerin bilançosu: 1,5 milyon euro maddi zarar 128 gözaltı 400 yaralı

Barcelona’da kent idaresine göre son birkaç günde yaşanan şiddet eylemlerinde ortaya çıkan zararın bilançosu 1,5 milyon euro değerinde. Olaylarda 700 çöp konteynerinin ateşe verildiği belirtiliyor. İspanya İçişleri Bakanı Grande-Marlaska’ya göre protestoların başlamasından bu yana toplamda 128 gösterici gözaltına alındı. Yetkili makamlara göre yarısı polis memuru olmak üzere 400 kişi de yaralandı. Gösteriler nedeniyle Barcelona’nın El Prat Havalimanı’nında 57 uçuş da iptal edildi.

Eylemler nedeniyle Barcelona-Real Madrid karşılaşması ertelendi. Gösteriler nedeniyle Sagrada Familia Katedrali ziyaretçilere açılmadı

“Yasayı çiğneyenler yaptıkları için er ya da geç hesap verir”

İspanya’nın geçici Başbakanı Pedro Sanchez, eylemlere ilişkin yaptığı açıklamada İspanya’da siyasi görüşlerin değil yasadışı eylemlerin cezalandırıldığını söyledi. Sanchez, “Yasayı çiğneyenler yaptıkları için er ya da geç hesap verir” diye konuştu. 

Katalanlar bağımsızlık istiyor AB ve İspanya Katalonya’nın bağımsız olmasını engelliyor

Katalonya’da ayrılıkçılar 2017’de yapılan referandum ile İspanya’dan ayrılma kararı almıştı. Bağımsızlık hamlesinin ardından İspanya’daki merkezi hükümet, Katalan hükümetini feshetmişti. Anketler 7.5 milyon nüfuslu Katalonya’da halkın yarısının bağımsızlık istediğini gösteriyor. 

Reuters, DPA, AP / EC, BW, HS, ÖA, DW, EHM

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.