erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

Jackie Chan’in sevişme sahnesi İran’ı karıştırdı

Jackie Chan’in sevişme sahnesi İran’ı karıştırdı
90
04 Ocak 2019 - 8:54

İran’da devlet tarafından yönetilen bir televizyon kanalında Jackie Chan’in başrollerini oynadığı bir filmde sansürlenmesi unutulan bir sevişme sahnesinin yayınlanması İran’ı karıştırdı. Şii inancı ile yönetilen İran’da bu ve benzer yayınların yayınlanması yasak. Hatta el ele tutuşmak bile sorun oluşturabiliyor. İran Devlet Televizyonu IRIB yapılan hataya sert tepki gösterdi ve filmin kurgu ve yayımından sorumlu olan emekçileri işten çıkardı. Konu hakkında sosyal medyada birçok yorum yapılırken, çalışanların işlerine son verilmesine ise sert tepki gösterildi.

IRIB Televizyonu’nun sabah programı sunucusu Reza Raşidpur da, IRIB Chan’in filmde fahişeyi oynayan aktörle evli olduğunu söyleyen bir altyazı koymuş olsaydı, tüm bu tartışmanın yaşanmayabileceğini söyleyerek olayı ti’ye aldı.

İran’ın güneyinde, Basra Körfezi’nde bulunan Kiş Adası’ndaki izleyiciler, dovüş sanatları uzmanı, ünlü oyuncu Jackie Chan’i bir fahişeyle cinsel ilişkiye girerken gösteren sahne, IRIB’in yerel kanalında yayınlanınca şoke oldular. Bir Jackie Chan filmindeki cinsel ilişki sahnesinin yanlışlıkla gösterilmesi, İran Radyo Televizyon Kurumu’nun (IRIB) Kiş bölgesi çalışanlarını kovulmasına neden oldu.

İran’da kadın ve erkeklerin el ele tutuşmasına sansür uygulanıyor

İran’da normalde kadın ve erkeklerin el sıkışması bile televizyonda gösterilmiyor. Bir izleyicinin televizyonda yayınlanan seks sahnesini internette paylaşmasının ardından, yetkililerden hemen harekete geçerek, devlet televizyonunun Kiş bölgesindeki çalışanlarını işten çıkardı.

Yarı resmi ISNA Haber Ajansı’na göre, “Kiş İRİB’in gösterdiği Jackie Chan’in filmindeki ahlaksız sahnelerin klipleri sosyal medyada görülüyor” denildi.

Haberde ayrıca, “Bu sahneler IRIB’in prensiplerine tamamen aykırı ve IRIB’in Kiş’teki bazı çalışanlarının işten kovulmasına neden oldu. Kovulanlara IRIB’ın Kiş’teki Genel Müdürü de dahil” ifadeleri yer aldı.

Halk tepkili: Onlarca öğrenci can verdi kimse kovulmadı

Sosyal medyada ise bazı İranlı kullanıcılar karara sert tepki gösterdi ve geçen hafta Tahran’daki Azad Üniversitesi’nde okuyan 10 öğrencinin öldüğü trafik kazası nedeniyle hiç kimsenin kovulmadığına dikkat çekildi.

‘OTOBÜSLER DEVRİLİYOR, KİMSE KOVULMUYOR ANCAK CHAN’IN BİRKAÇ SANİYELİK SEVİŞME SAHNESi SONRASI TELEVİZYON ÇALIŞANLARI KOVULUYOR’

Bir Twitter kullanıcısı da, “Otobüsler devriliyor, uçaklar düşüyor, gemiler batıyor, kimse kovulmuyor…Jackie Chan’ın birkaç saniyelik sevişme sahnesi IRIB’de gösterilince o bölümdeki herkes işten kovuluyor” sözleriyle olaya tepkisini dile getirdi.

‘CHAN FİLMDE HAYAT KADININI OYNAYAN AKTRİSLE EVLİ OLSA BU TEPKİ GÖSTERİLMEZDİ’

IRIB Televizyonu’nun sabah programı sunucusu Reza Raşidpur da, IRIB Chan’in filmde fahişeyi oynayan aktörle evli olduğunu söyleyen bir altyazı koymuş olsaydı, tüm bu tartışmanın yaşanmayabileceğini söyleyerek olayı ti’ye aldı.

Raşidpur geçen hafta IRIB’ın ekranda el ele tutuşan bir çiftin evli olduğunu söyleyen bir altyazı koymasına atıfta bulundu.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.