erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

İtalya’da göçmenlerle ilgilenen başkan fazla iyi olduğu için tutuklandı

İtalya’da göçmenlerle ilgilenen başkan fazla iyi olduğu için tutuklandı
58
02 Ekim 2018 - 16:34

İtalya’nın güneyindeki Reggio Calabria kentine bağlı Riace ilçesinin Belediye Başkanı Domenico Lucano, düzensiz göçe kolaylık sağladığı gerekçesiyle tutuklandı.

İtalyan ANSA ajansının haberine göre, ‘düzensiz göçe kolaylık sağlamak ve çöp toplama hizmetiyle ilgili yasa dışı eylemlerde bulunmakla’ suçlanan Lucano, maliye polisi tarafından tutuklanarak ev hapsine kondu.

Riace Belediye Başkanı Domenico Lucano

Tutuklama, Locri Cumhuriyet Savcılığı’nın isteği üzerine hazırlık soruşturması hakiminin tedbiren aldığı kararla yapıldı.

‘ÖRNEK BELEDİYE OLARAK GÖSTERİLİYOR’

İtalya’da göçmenleri koruyan ve entegrasyonlarını sağlayan belediye olarak dikkati çeken Riace, aşırı sağ görüşlü mevcut hükümetin göçmen karşıtı politikalarının tersine aldığı kararlarla, sol görüşlü sivil toplum kuruluşları ve aydınlar tarafından ‘örnek belediye’ olarak gösteriliyor.

Öte yandan göçmen karşıtı tutumuyla bilinen ve konuya ilişkin sosyal medyadaki Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini de “Hay aksi, şimdi (hükümete yönelik sert eleştirileriyle bilinen yazar Roberto) Saviano ve İtalya’yı göçmenlerle doldurmak isteyen tüm ‘iyi’ insanlar ne diyecek kim bilir” şeklinde ifadeler kullandı.

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.