Ekvator Haber

İtalya zorunlu iklim değişikliği derslerini okullarda okutacak

İtalya zorunlu iklim değişikliği derslerini okullarda okutacak
24
06 Kasım 2019 - 10:40

İtalya yeni eğitim döneminde okullarda iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini zorunlu ders olarak okutacak ilk ülke olacak.

Bilim insanları eğer iklim değişikliği için önlem alınmazsa dünyanın 21’inci yüzyılın sonuna kadar 3.3 derece ısınacağını belirtiyor.

İtalya iklim değişikliğinden en çok etkilenecek ülkelerden biri. İklim değişikliği İtalya’nın tarım ve balıkçılığına büyük zarar verecek. Ayrıca daha fazla sıcak havalara alışık olmayan ve yaşlı İtalyanlar için iklim değişikliği zorlu geçecek.

Ekvator Haber Merkezi | 2019 yılı yaz mevsiminde İtalya’da aşırı sıcak nedeniyle 19 kentte “turuncu alarm” verildi. Turuncu alarm önemli risk demek. Ülkenin kuzeyindeki Marche bölgesinde 3 kişi hava koşullarından dolayı hayatı kaybetti. Ülkenin güneyindeki Lecco kentinde 12-15 yaş aralığındaki 10 çocuk güneş çarpması sonucu hastaneye kaldırıldı. Tüm bunlar aşırı ısınan havaların İtalya’yı daha fazla etkileyeceğinin ilk işaretleri.

Bu nedenle İtalya iklim değişikliği ile mücadele etme için bir dizi tasarı hazırladı. Bunlardan biri de iklim değişikliğinin zorunlu eğitim çizelgesine alınarak okutulması.

Böylelikle İtalya, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı başlangıcıyla iklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerini okullarda zorunlu ders olarak okutacak ilk ülke olacak.

İklim değişikliği ve sürdürülebilir kalkınma derslerinin eğitim programına alındığını ülkenin çevreci Eğitim Bakanı Lorenzo Fioramonti duyurdu.

Fioramonti pazartesi günü yaptığı açıklamada gelecek eylül ayından başlamak üzere yeni eğitim-öğretim yılı itibarıyla tüm devlet okullarında yılda 33 saatin, yani neredeyse haftada bir ders saatinin iklim değişikliği ile ilgili konulara ayrılacağını kaydetti.

İlginizi çekebilir

İklim değişikliği Türkiye’ye geri dönüşü olmayan zararlar verecek

İklim değişikliği ile ormanlar mücadele edebilir

Eğitim bakanı öğrencilere okulu asıp çevre gösterilerine katılmasını istemişti

Fioramonti geçen eylül ayında öğrencileri okulu asıp iklim protestolarına katılmaları için desteklediği gerekçesiyle muhalefetin ağır eleştirilerine maruz kalmıştı.

İklim değişimi Türkiye’ye 2017 yılında 1,9 milyar dolar zarar verdi

Aralık 2018’de yapılan Birleşmiş Milletler (BM) 24’üncü İklim Zirvesi’nde açıklanan Küresel İklim Riski Endeksi’nde iklim değişikliğinin 2017 yılında Türkiye’de 1.9 milyar dolarlık bir hasara yol açtığı kaydedilmişti.

Türkiye’nin kıyıları sular altında kalacak

Küresel ısınma sonucu deniz seviyesinin 2100 yılına kadar yaklaşık 62 santimetre yükseleceğinin tahmin edildiğini söyleyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü’nden Jeomorfolog Doç. Dr. Cengiz Yıldırım, “Türkiye’nin kıyılarında bulunan büyük tarım alanlarının önemli bir kısmı sular altında kalacak” şeklinde açıklamada bulunmuştu. Haberin devamını buradan okuyabilirsiniz

Ekvator Haber

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © Copyright ekvatorhaber.com 2015