Ekvator Haber

İstanbul Buhara uçak bileti ve tatil paketleri 700 euro

İstanbul Buhara uçak bileti ve tatil paketleri ise 700 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak

İstanbul Buhara uçak bileti ve tatil paketleri 700 euro
1.823
14 Kasım 2019 - 10:17

Özbekistan’ın Türkiye’ye vize uygulamasını kaldırması ile birlikte iki ülke arasında turizmin gelişmesi noktasında önemli gelişmeler yaşanıyor. Özbekistan’a Türkiye’den havayolu uçuşları başlayacak. İstanbul Buhara uçak bileti ve tatil paketleri ise 700 eurodan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Ekvator Haber Merkezi | Ragıp Kamil İlbeyi

Türkiye’nin metropol şehri İstanbul’dan Türkistan’ın en tarihi şehirlerinden Özbekistan’ın Buhara şehrine havayolu uçuş yolculukları başladı.

İstanbul Buhara havayolu uçuşları iki Türk ülkesi arasındaki turizm çalışmalarına olumlu etkilerde bulunması bekleniyor.

Özbekistan 25 ülkeye vizeleri kaldırdı. Özbekistan’a Atlasglobal da ziyaretlerin artması adına seyahat acenteleri ile ortaklaşa ilk charter uçuşunu gerçekleştirdi. İstanbul Buhara uçak bileti Atlasglobal ile anlaşmalı yazıhanelerden yada internet bilet arama sitelerinden alınabilecek.

Buhara’ya ilk el gezgini kiralık özel havayolu taşımacılığı hat açılışına iki ülkeden üst düzey heyetler katıldı.

Atlasglobal, 2020 yılının Mart ayından başlayarak İstanbul’dan haftada üç uçuş Buhara’ya, üç uçuş da Semerkand’a olmak üzere Özbekistan’a tarifeli uçuşlar başlatacak.

Yaz dönemlerinde ise Taşkent – Antalya direkt uçuşlar gerçekleşecek.

İstanbul Buhara gezi paketleri her şey dahil 700 euro

Uçuşların Özbekistan Genel Koordinatörü İhsan Kurt Özbekistan Türkiye arasındaki uçuşlar ile ilgili “Bu bir kültür buluşması, bir kavuşma, hasret giderme olduğunu bugün hep beraber gördük. Sanki Özbekistan’a değil de komşu şehre gelmişiz gibi hissediyoruz. İnsanlar çok sıcakkanlı, dil aynı, kültür aynı misafirperverlikleri bizden aşağı değil. Böyle olunca insanlar burada kendini mutlu hissediyor. Vakit bulabilen herkesin buraya gelmesini tavsiye ediyorum. Hem artık maddi anlamda gelmek de çok kolaylaştı. Şuanda 700 Euro’ya her şey dahil bir paket sunduk. Özbekistan’a gelen turistler için bu tarihte olmamış bir şey. Dolayısıyla biz bu işin olacağın inanıyoruz. Çünkü altyapı çok müsait ve her iki taraf çok istekli. Devlet tarafından da ciddi katkılar var” dedi.

Özbekistan Buhara, Semerkant ve Tirmiz inanç turizmi için önemli şehirler

Özbekistan Ehli Sünnet mezhebine bağlı Sünni Müslümanlar için Mekke, Medine ve Kudüs kadar özel bir bölge.

Çünkü; Sahih-i Buhari yazarı İmam Buhari, Hanefi mezhebi kurucusu İmam Maturidi, Sahih-i Müslim yazarı Müslim bin Haccac, Tirmizi’yi yazan İmam Tirmizi, Sünen-i Nesai’nin derleyicisi, Ahmed ibnu Şuayb, Sünen-i İbn Mace derleyicisi olan İbn-i Mace el Kazvini, Nakşibendi Tarikatı Kurucusu Bahaeddin Buhari ve daha pek çok hadis alimi, mezhep fıkıh imamı, tarikat kurucusu Türkistanlı ve bugün onların izlerinin bulunduğu ülkeler Türkmenistan, Özbekistan, İran, Kazakistan gibi Türk ülkeleri.

Ehli Sünnet hadis kitaplarının yazarları Özbekistan ve Türkmenistanlı Türk hadis alimleri

Ehli Sünnet’in hadis kitaplarından biri olan Buhari’nin derleyicisi olan İmam Buhari Türkistanlı bir Türk ve Buhari adı da doğduğu şehir olan Buhara’dan geliyor.

Ehli Sünnet mezheplerinden Hanefi mezhebini şekillendiren İmam Maturidi olarak bilinen Mahmûd el-Mâtürîdî es-Semerkandî de Özbekistan Semerkantlı.

Sahih-i Müslim isimli hadis kitabının derleyeni Müslim bin Haccac da Nişabur Horasanlı bir Türktür.

Ehli Sünnet’in bir diğer önemli hadis kitabı Sünen-i Tirmizi’yi yazan hadis alimi İmam Tirmizi de Özbekistanlı bir Türktür.

Ehli Sünnet hadis kitaplarından Sünen-i Nesai’nin derleyicisi olan asıl adı Ahmed ibnu Şuayb Horasan‘da yetişen Türkmenistan Nesa’lı bir Türkmendir.

Nakşibendi Tarikatı’nın Kurucusu Bahaeddin Buhari ve sissilesi de Özbek ve Türkmen din adamlarından oluşuyor.

Sünen-i İbn Mace derleyicisi olan İbn-i Mace el Kazvini ise İranlı’dır. Tarihçiler onun da Türk olabileceğini düşünmektedir.

© ekvatorhaber.com