Ekvator Haber

İspanya boğa güreşleri: Şenlik değil tam bir katliam

İspanya boğa güreşleri: Şenlik değil tam bir katliam
Avatar
Ragıp Kamil İlbeyi( ilbeyi@ekvatorhaber.com )
Bağımsız gazeteci ve İslam teoloğu
1
17 Temmuz 2019 - 9:44

İspanya’nın Navarra Özerk Bölgesinin başkenti Pamplona’da düzenlenen boğa koşusu yine kanlı ve insanlık dışı görüntülere sahne oldu. Geleneksel boğa güreşleri boyunca onlarca boğa ve at öldü. Boğa koşusuna katılan turistlerden de yaralananlar oldu.

Haber: Ragıp Kamil İlbeyi

Ekvator Haber Merkezi | Geleneksel olarak 6-14 Temmuz günleri arasında düzenlenen boğa koşusu ve güreşlerinde pek çok boğaya işkenceler yapıldı. Gösterilerde hem boğalar hem insanlar yaralandı. Güreşlerde pek çok boğa da kan kaybı, yaraların iltihap kapması gibi nedenlerden dolayı öldü.

Uluslararası sivil toplum örgütleri, boğalara yapılan bu işkencenin sona erdirilmesi için çeşitli kampanyalar ve protesto gösterileri düzenliyor. Ancak İspanya devleti ve Navarra Eyaleti boğa koşusu ve boğa güreşlerini durdurmak için her hangi bir çalışma yapmıyor. İspanya bu kanlı etkinliğin yabancı gezginleri ülkeye çektiğini, İspanyolların da boğa koşularına katılmak için Pamplona’da toplandığını ve tüm bunların ülke ekonomisine katkı sağladığını, bu nedenle gösterilerin engellenemeyeceğini düşünüyor ve somut bir adım atmıyorlar.

KAN VE ACI FESTİVALİ

Pamplona'daki San Fermin festivalinde her yıl düzinelerce boğa öldürüldü, eylemcilere işkence yapmak isteyen aktivistlerin gösterileri yapıldı.

Pamplona’daki San Fermin festivalinde her yıl onlarca boğa öldürülüyor.

Boğa güreşleri, vücut zırhı ile bağlanmış gözü kapalı atların üzerine monte edilmiş pikaderler ile yıldızdır. Boğalar atları şarj etmek için teşvik edilirken, pikaderler onları mızraklar (resimde)

Boğa güreşlerinde atlar da zarar görüyor. Gözleri bir bez ile bağlanan atların üzerine zırh giydiriliyor. Boğalar matador tarafından kışkırtılıyor. Boğa ata saldırıyor. Matador boğayı bıçaklıyor / mızraklıyor.

Pamplona'daki bir boğa tarafından suçlandıktan sonra bir picador atından atılır. Atların yaralanması veya öldürülmesi nadir değildir.

GÖZLERİ BAĞLANAN ATLAR ÖLÜME YÜRÜTÜLÜYOR

Gösterilerde atların ayakları kırılıyor. Bir çok at ise aldığı ölümcül yaralar nedeniyle yaşamını kaybediyor.

Boğa güreşlerine katılan gezginler yaşanılacak olan trajediyi bilerek bu etkinliklere katılıyorlar. Boğa koşusunda boğaların önüne atlayan ve hayvanları kızdıranların bir kısmını da yabancı gezginler oluşturuyor.

Mücadelenin ikinci aşamasında, boğalar zıpkınlarla örtüldü - boyun kaslarını zayıflatmak için omuzlara yerleştirilen iki dikenli çubuk

MATADORLARIN AMACI BOĞAYI KIZDIRMAK DEĞİL ÖLDÜRMEK

Matadorlar sıkıştırdıkları boğaya mızraklarını sapladı. Boğa hem yorumdu hem kan kaybetti. Etkinliklere getirilen boğalar günlerce ağır şartlar altında çalıştırıldılar ve yeterli oranda yem yemeler engellendi.

Matadors, boğanın omuzlarına bir kılıcı sokması ve kalbini delmeyi amaçlamasıyla sona eren bir dizi pasoda şarj etmelerini sağlayarak boğaları daha fazla tüketir.

Matador, boğanın omuzlarına kılıcını soktu. Matadorun amacı boğanın kalbini delmek.

Kılıç bir kez baskı yaptıktan sonra boğa genellikle ölümcül şekilde yaralanır, ancak ölmesi birkaç dakika alabilir. Genellikle, boğanın spinal akorunu bir hançerle kesmek için bir puntillero getirilir.

Kılıç bir kez baskı yaptıktan sonra boğa genellikle ölümcül şekilde yaralanır, ancak ölmesi biraz süre alabilir. Genellikle, boğanın damarını kesmek için Puntillero adı verilen geleneksel İspanyol bıçağı kullanılır.

Sivil Toplum Örgütleri İspanya’ya gelen el gezginlerin boğalara uygulanan insanlık dışı uygulamanın bilincinde olarak geldiklerini, gözleri önünde ölen boğaların onların eğlencesine gölge düşürmediğini bunun ise ‘korkunç’ olduğunu söylüyorlar.

BOĞALARIN ANATOMİSİ KOŞMAK İÇİN UYGUN DEĞİL

Veteriner çalışmalarına göre, boğaların koşması yeterince acımasız. Boğaların anatomisi koşmak için uygun değil ve bu durum vücutlarına zarar veriyor. Boğalar zevk ve mutluluk çığlıkları eşliğinde katlediliyor. Yaralı olarak kurtulan boğalar ve atlar ise kaygı ve korku kaynaklı sağlık sorunları yaşıyor.

Çok az sayıda turist boğa güreşlerine katılırken, çoğu kampanyanın hayvanların korkunç ölümlerine katkıda bulunduğunu söylediği günün erken saatlerinde koşuya katılıyor

Boğa koşuları ve boğa güreşleri İspanya’ya para getirmek adına her yıl düzenli olarak yapılan bir acı ve kan festivali.

Bir puntillero, daha önce banderillalarla sıkışıp kaldıktan ve bir kılıçla geçtikten sonra bitirmek için boğayı boğar.

La Tortura No Es Cultura’dan Carmen Ibarlucea şunları söyledi: ”Dünyanın dört bir yanından gelen gezginlerin ve vatandaşların koşuya katılmaları yerine bu hayvanlara yardım etmek için harekete geçmelerini istiyoruz” dedi. 

Turistlerin, aktivistlerin hayvanlara zalim olduğunu söyleyen boğaların koşusu da dahil olmak üzere gösterinin hiçbirinde yer almamaları isteniyor

Kaynak: dailymail.co.uk / Ekvator Haber

POPÜLER VIDEO GALERİLER

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Ekvator Haber ve diğer haber ajanslarına aittir, kaynak belirtilerek yayımlayabilirsiniz.