Ekvator Haber

İran’ın ABD üssüne saldırısında yaralananların sayısı arttı

İran’ın ABD üssüne saldırısında yaralananların sayısı arttı
1.507
11 Şubat 2020 - 11:17

İran, ABD’nin general Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi kadrolarını suikast ile öldürmesinden sonra ABD’nin Irak’ta askeri üslerine misilleme yapmıştı.

Saldırı sonrası İran, 80’den fazla ölü olduğunu duyurmuş ABD ise bu iddiayı reddetmişti. Ancak üste görev yapan bazı askerlere ailelerinin ulaşamadığı, askerlerden haber alamadığı da ABD kamuoyunda konuşulan gündem maddelerinden.

İran’ın ABD üssüne saldırısında yaralananların sayısı arttı

Uzmanlara göre ABD ölü sayısını gizliyor. Yaralı sayısında ise çelişkili açıklamalar yapılmıştı. Saldırı sonrası bir kaç askerin yaralandığı duyurulmuş daha sonra bu rakam 64’e çıkmıştı.

Yeni açıklamaya göre İran’ın ABD üslerine düzenlediği misilleme saldırısında 109 asker travmatik beyin hasarına uğradı.

ABD’nin İranlı general Kasım Süleymani’yi öldürmesinin ardından 8 Ocak’ta İran’ın Irak’ta ABD önderliğindeki uluslararası güçlerin kullandığı iki üsse düzenlediği füze saldırısında yaralananların sayısı yükseldi. Pentagon, 109 askerin hafif travmatik beyin hasarına uğradığını açıkladı.

Bu rakam bir hafta kadar önce 64 olarak bildirilmişti.Pentagon yaralanan askerlerden 76’sının görevine döndüğünü, 26 askerin Almanya veya ABD’de tedavi görmeye devam ettiğini, 7 askerin ise Irak’tan tedavi için Almanya’ya gönderildiğini açıkladı.Saldırılarda El Esad hava üssü ve Erbil’deki bir üssün hedef alındığı bildirilmişti. ABD ordusundan yapılan açıklamada Irak’taki en az iki üsse İran topraklarından en az 12 adet balistik füze fırlatıldığı belirtilmişti.

Saldırı sonrası ABD Başkanı Donald Trump Twitter’dan yaptığı açıklamada yaralı olmadığını belirterek “Her şey yolunda!” demişti.ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley İran füze saldırısının neden olduğu travmatik beyin hasarının semptomlarının bir veya iki yıl sonra da görülmesinin mümkün olduğunu söyledi. Milley ordunun teşhis ve terapinin erken aşamalarında olduğunu kaydetti.Savunma Bakanı Mark Esper de hurdacı gazetecilere bir hafta önce yaptığı açıklamada savaş meydanında meydana gelen beyin hasarlarını tespit ve tedavi konusunda çalıştıklarını kaydetmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    © ekvatorhaber.com