erkinses reklam
erkinses reklam

Ekvator Haber

İran’dan ABD’ye misilleme AB’den tepki Haşdi Şabi’den tehdit

Ekvator Haber Merkezi’nin hazırladığı haber bültenini okuyorsunuz. Bu bültende İran, Irak, AB, ABD, Türkiye hakkındaki gelişmeleri bulacaksınız.

İran’dan ABD’ye misilleme AB’den tepki Haşdi Şabi’den tehdit
871
08 Ocak 2020 - 14:32

2020 yılının en sıcak ikinci gelişmesi 08.01.2020 Çarşamba günü yaşandı.

İran, Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından Bağdat’ta öldürülmesinden sonra Irak’taki iki ABD üssüne balistik füze saldırısı düzenledi. Fransa, Almanya ve İngiltere İran’ı şiddeti tırmandırmakla itham etti. İngiltere ve Türkiye İran’ın nükleer çalışmalarının engellenmesi hakkında anlaşmaya vardı. Avrupa Birliği, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’i Brüksel’e davet etti. NATO toplantı kararı aldı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cevad Zarif ile görüştü ardından Irak’ta temaslarda bulunmak üzere Bağdat’ta gitti. Fransa ve Polonya askerleri Irak’ta kalmaya devam edecek. İspanya askerlerini Irak’tan çekiyor. Haşdi Şabi’den de intikam tehdidi geldi. Kasım Süleymani, Kirman’da toprağa verildi. Tahran’da yolcu uçağı düştü 176 ölü var…

Ekvator Haber Merkezi

İran’dan ABD’ye misilleme

Dünyanın merakla beklediği misilleme gerçekleşti.

İran, ABD’nin Kuzey Irak Kürt Yönetimi’nde bulunan askeri üslerine füze saldırısı düzenledi.

Irak Parlamentosu, ABD askerlerinin Irak’ı terk etmesini istemiş ancak Barzani yönetimi buna karşı çıkmıştı.

İran’ın ABD üslerine yapmış olduğu saldırı hem ABD’ye hem de IKBY’ye bir yanıt olarak algılandı.

Zira İran, IKBY’nin ABD ve İsrail ile yakınlaşmasından, bölgedeki ABD askerlerinin varlığından ve IKBY’nin Irak’tan ayrılarak bağımsız bir devlet kurma fikrinden rahatsızlık duyuyor.

Süleymani’nin, Bağdat Havalimanında ABD’nin hava saldırısı sonucu öldürülmesi sonra İran 3 günlük yas ilan etmiş ve ABD’den intikam alacağını duyurmuştu.

İran’ın Kum şehrindeki Cemkeran Mescidine de savaş ilanı olarak bilinen kırmızı direniş bayrağı asılmıştı.

İran, 08.01.2020 tarihinde gece yarısı Irak’ta ABD önderliğindeki uluslararası güçlerin kullandığı iki üsse füze saldırısı düzenleyerek misillemede bulundu.

İran, El Esad hava üssü ve Erbil’deki koalisyon ordusu üssünü hedef aldı. Bu üslerin seçilmesinin bir diğer özelliği Süleymani ve el Mühendis’e yapılan saldırıyı tasarlayıp eyleme geçiren kışlaların buralar olması. Bununla ilgili bir açıklama yapan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İran vatandaşları ile üst düzey yetkililerine saldırı düzenlenen üslerin hedef alındığını belirtti.

Saldırı hakkında açıklama yapan ABD ordusu koalisyon ordusu askerilerinin bulunduğu iki üsse 12 adet balistik füze fırlatıldığını doğruladı. Üslerde hasar tespit çalışmaları yapılıyor.

Trump: “Her şey yolunda!”

Twitter üzerinden bir açıklama yapan ABD başkanı Donald Trump, daha sonra kapsamlı bir açıklama yapacağını belirtip “Her şey yolunda!” dedi.

Birbirine zıt ve tehditkâr açıklamaları ile ünlenen Trump bu sefer dikkatli ve ölçülü bir yol izlemeyi tercih etti.

Zarif: Savaş istemiyoruz

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise bu saldırıların savunma amaçlı ve meşru olduğunu açıklayarak; “İran’ın Birleşmiş Milletler (BM) Şartı’nın 51. maddesi kapsamında kendini savunmak için orantılı önlem” aldığını söyledi. Zarif savaşı tırmandırmak istemediklerini ancak saldırılara karşı kendilerini savunacaklarını da söyledi.

ABD üslerine düzelenen füze saldırısını İran Devrim Muhafızları üstlendi.

Hamaney: ABD’nin yüzüne tokat attık!

İran İslam Devrimi’nin dini lideri ve Şia Mezhebi taklit mercilerinden Ayetullah Seyyid Ali Hamaney, bu misillemenin ABD’nin “suratında bir tokat” gibi patladığını söyledi. “Askeri eylem yeterli değil. Daha önemli olan Amerika’nın bölgedeki yozlaşmış varlığının sona erdirilmesidir” dedi.

Türk televizyonları Hamaney’in konuşmasını sansürledi

Hamaney’in konuşması yaklaşık 50 dakika sürdü ve İran devlet televizyonunda canlı yayınlandı. Konuşma pek çok ülke televizyonu tarafından da son dakika haberi olarak verildi.

Ancak, özellikle Hüzbullah’ın Lübnan ve İsrail’e karşı etkileri üzerine konuşurken, bu açıklamayı canlı yayınlayan bazı Türkiyeli TV kanalları önce Hamaney’in sesini kıstılar sonra yayını kestiler.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de yaptığı açıklamada ABD’nin general Kasım Süleymani’yi öldürerek belki bir “kol kestiğini” ancak bunun neticesi olarak ABD’nin bölgedeki “bacağının kesileceğini” söyledi.

Erdoğan ve Johnson İran’ın nükleer çalışmalarını engellemekte anlaştı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Jonhson ve Erdoğan, Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmesinden sonra yaşananları ele aldı. İran’ın nükleer silah sahibi olmasına izin verilmemesi konusunda anlaştıklarını açıkladılar.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre iki lider Suriye, Libya, Akdeniz ve bölgeye ait diğer konuları da görüştüler.

AB’den İran’a kınama

Almanya, Fransa, İngiltere’nin dışişleri bakanları bölgede gerilimin azaltılmasını görüşmek üzere Salı günü Brüksel’de bir araya geldi.

Avrupa Birliği, İran’ı şiddet yanlısı olmakla itham ederek “şiddete son ver” çağrısında bulundu.

ABD’nin İran’a yapmış olduğu saldırı hakkında bir açıklama yapmayan Avrupa Birliği bölgedeki kargaşanın faturasını İran’a kesit.

AB, İran şiddeti tırmandırıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, İran’ın saldırısının ardından bölgede şiddetin tırmanmaması konusunda uyarıda bulundu. Von der Leyen Brüksel’de yaptığı açıklamada, “Diyaloğa yer açmak için silahların kullanılmasına artık son verilmeli” dedi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ise konuyla ilgili açıklamasında, İran’ın saldırısının “gerilimin tırmanmasının başka bir örneği” olduğunu söyledi. Irak’ta IŞİD ile mücadele için oluşturulan uluslararası koalisyona işaret eden Borrell, “Şu andaki durum geçen yıllarda gösterilen çabaları tehlikeye atıyor” ifadesini kullandı. Borrell, bölgede şiddetin artmasının hiç kimsenin çıkarına olmadığını vurguladı.

Almanya, Fransa ve İngiltere, ABD saldırısı sonrası misilleme yapan İran’ı kınadı

Almanya, Fransa ve İngiltere Körfez’de itidal çağrısı yaptı. Ülkeler İran’ı herhangi bir şiddet eyleminden kaçınmaya ve 2015’te imzalanan nükleer anlaşmadaki sınırlamalara uymaya çağırdı.

Almanya İran’ı gerilimi arttırmak ile suçladı

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Koalisyon güçlerinin de konuşlandırıldığı Irak’taki askeri üslere İran’ın füze saldırılarını kınıyoruz. İran’ın gerilimi tırmandıracak her türlü adımdan vazgeçmesini talep ediyoruz” dedi. “Günlerdir durumun sakinleşmesi için bütün taraflarla temas halinde” olduklarını belirten Maas, bütün taraflara “ihtiyatlı ve itidalli” olma çağrısında bulundu.

Fransa’da İran’ı kınayarak eylemsiz kalmasını istedi

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, saldırıyı kınayarak, artık “önceliğin gerilimin azaltılmasında” olması gerektiğini vurguladı. Fransız Bakan, “Şiddet sarmalına son verilmesi” gerektiğini belirterek, “itidal ve sorumluluğu desteklemek için” tüm taraflarla temas halinde olduklarını kaydetti.

İngiltere ise ABD’ye yapılan saldırıların IŞİD ve diğer terör örgütlerinin işine yaracağını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab İran’ın ABD üslerine düzenlediği misillemeyi kınadı. Yazılı açıklama yaptı. Raab, saldırıyı “ihtiyatsız ve tehlikeli” olarak nitelendirerek, İran’ı böyle bir saldırının tekrarlanmaması konusunda uyardı. Tahran’a “gerilimi acilen azaltma” çağrısında  bulunan İngiliz Bakan, “Ortadoğu’daki bir savaşın sadece IŞİD’e ve diğer terör gruplarına faydası olacağını” belirtti.

Avrupa Birliği dışişleri bakanları Cuma günü Brüksel’de İran gündemi ile bir araya gelecek.

Cevat Zarif Brüksel’e davet edildi

AB, İran Dışişleri Bakanı Zarif’i de Brüksel’e davet etti.

Avrupa Birliği tarafından yapılan bir açıklamada AB’nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile hafta sonunda bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiği belirtildi. Bu görüşmede Borrell’in “tansiyonun düşürülmesi” çağrısı yaptığı ve Zarif’i Brüksel’e davet ettiği kaydedildi.

Fransa ve Polonya Irak’ta kalacak, İspanya askerlerini çekiyor

Fransa ve Polonya Irak’ta bulunan birliklerini çekmeyi düşünmediklerini açıkladı. İspanya’dan yapılan açıklamada ise İspanya’nın güvenlik endişeleri nedeniyle Irak’taki bazı askerlerini geri çektiği belirtildi.

NATO toplanıyor

NATO ülkelerinin temsilcilerinin bugün Ortadoğu’daki durumu görüşmek üzere Brüksel’de acil olarak biraraya gelecekleri bildirildi.

Bir NATO yetkilisinin verdiği bilgiye göre NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in üye ülkelerle yürüttüğü istişareler sonucunda toplantı kararı alındı.

Türkiye’den ABD ve İran’a sağduyu çağrısı

İranlı komutan Süleymani’nin öldürülmesi üzerine Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, saldırının “bölgede yeni gerilim ve çatışmaları tetikleyeceğini” belirtti ve taraflara sağduyu çağrısında bulundu.

İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin, ABD’nin Irak’ta düzenlediği saldırıda öldürülmesinin ardından Türkiye’den yapılan açıklamalarda, bölgede artan gerilimden duyulan endişe dile getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Irak’ın bir gerilim, istikrarsızlık ve nüfuz elde etme alanı haline gelmesinden büyük endişe duyuyoruz” denildi.

Kalın, Süleymani’ye yönelik saldırının “bölgede yeni gerilim ve çatışmaları tetikleyeceğine” dikkat çekerek, taraflara “sağduyu içinde hareket etme ve gerilimi daha da artıracak adımlardan kaçınma” çağrısı yaptı.

Dışişleri Bakanlığından itidal çağrısı

Türkiye’den de bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bölgede tırmanan ABD-İran gerginliğinden derin endişe” duyulduğu belirtildi.

Açıklamada, “Özellikle Irak’ın çatışma alanı haline getirilmesinin hem Irak’ın, hem de bölgemizin barış ve istikrarına zarar vereceği uyarısını kuvvetle tekrar vurguluyoruz” ifadesi kullanıldı. Açıklamada, “Tüm tarafları sağduyu ve itidal içinde hareket etmeye, bölgemizin barış ve istikrarını tehlikeye atacak tek taraflı adımlardan kaçınmaya ve diplomasiye öncelik vermeye davet ediyoruz” denildi.

Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve beraberindekilere yönelik “ABD hava operasyonunun bölgedeki güvensizlik ve istikrarsızlığı artıracağı aşikardır” denilen açıklamada, bölgede istikrarı “Tehdit eden bu gibi tırmandırıcı adımların şiddet sarmalını artıracağı ve bu durumdan tüm tarafların zarar göreceği” vurgulandı.

Öte yandan, bölgede yaşanan son gelişmeler dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisinde üç saat süren bir güvenlik toplantısı gerçekleştirildi.

Çavuşoğlu Irak’a gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’nin İranlı general Kasım Süleymani’yi öldürmesi ile artan gerginliğin azaltılması amacıyla yarın Irak’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirecek.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada “Bölgemizde son dönemde yaşanan gelişmeler neticesinde artan gerginliğin azaltılması amacıyla sürdürülen yoğun diplomatik girişimlerimiz kapsamında Sayın Bakanımızın 9 Ocak 2020 tarihinde Irak’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirmesi öngörülmektedir” denildi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan ayrı bir açıklamada bugün Çavuşoğlu’nun İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile görüştüğü de belirtildi. Görüşme içeriği ise bölgede yaşanan gelişmeler olarak nitelendirildi.

Haşdi Şabi’den tehdit

Diğer taraftan Süleymani’ye düzenlenen saldırıda hayatını kaybeden Irak milis gücü Haşdi Şabi’nin Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis için Haşdi Şabi’den intikam tehdidi geldi.

Haşdi Şabi Komutanlarından Kais el Khazali Twitter’dan yaptığı açıklamda İran’ın füze saldırısı ile Süleymani’nin öldürülmesine ilk tepkisini verdiğini söyledi. “Şimdi Ebu Mehdi el Mühendis’in katline Irak’ın ilk cevabını verme vakti gelmiştir” dedi ve bu saldırının İran’ın füze saldırısından aşağı kalmayacağını da sözlerine ekledi.

Trump, İran’ın kültürel varlıklarını vurmaktan vazgeçti

ABD’nin Bağdat’a düzenlediği hava saldırısında İranlı komutan Kasım Süleymani’nin öldürmesinin ardından Twitter hesabından İran’ı ülkedeki kültürel varlıkların da dahil olduğu 52 hedefi vurmakla tehdit eden ABD Başkanı Donald Trump geri adım attı.

Başkan Trump Süleymani’nin öldürülmesinden bir gün sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Süleymani’nin ABD vatandaşı ve İranlı binlerce kişinin ölümünden sorumlu olduğunu söyleyerek, İran’ın saldırması halinde aralarında kültürel varlıkların da yer aldığı 52 İran hedefini vurmakla tehdit etmişti.

Kasım Süleymani, Kirman’da toprağa verildi

ABD’nin Irak’ın başkenti Bağdat’ta düzenlediği hava saldırısıyla öldürülen İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin cenazesi, memleketi Kirman’da toprağa verildi.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin cenazesi, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun, Irak’ın Anbar ve Erbil şehirlerindeki ABD askerlerinin de konuşlu olduğu hava üslerine balistik füzelerle düzenlenen saldırıların ardından toprağa verildi.

Cenaze törenine katılan binlerce kişinin defin işlemi sırasında ağladıkları görüldü.

Kirman’da dün düzenlenen cenaze töreninde çıkan izdihamda 56 kişi hayatını kaybetmiş, 213 kişi de yaralanmıştı. Yaşanan bu olaydan sonra defin işleminin ertelendiği açıklanmıştı. Ancak açıklamaya rağmen cenaze İran’ın, ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak’taki üslere füze saldırılarının ardından toprağa verildi.

İran’da yolcu uçağı düştü 176 ölü var

İran’ın başkenti Tahran yakınlarında düşen yolcu uçağında bulunan 176 hurdacı kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. İran haber ajansları, uçağın teknik arıza nedeniyle düştüğünü duyurdu.

İran’ın başkenti Tahran yakınlarında düşen Ukrayna Havayollarına ait yolcu uçağında bulunan 176 kişiden kurtulan olmadığı bildirildi. Ukrayna Başbakanı Oleksey Honçaruk, uçakta 167 yolcu ve dokuz mürettebat bulunduğunu açıkladı.

Tahran’dan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e gitmek üzere havalanan Ukrayna Havayollarına ait Boeing 737 tipi yolcu uçağı İmam Humeyni Havalimanı’ndan yerel saatler 05.00’teki kalkışından kısa bir süre sonra düştü.

İran’daki Ukrayna Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, uçağın motorundaki teknik arıza nedeniyle düştüğü belirtildi. Açıklamada, uçağın düşüş nedeninin “terörizm” kaynaklı olmadığı kaydedildi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, uçakta 82 İran, 63 Kanada, 11 Ukrayna, 10 İsveç, dört Afgan, üç İngiliz ve üç Alman vatandaşı bulunduğu belirtildi.

İlk gelen haberlerde, hayatını kaybedenlerin sayısına ilişkin çelişkili bilgiler gelmiş, İran Kızılayı uçakta 173, İran haber ajansı ISNA ise 180 yolcu ve mürettebatın bulunduğunu duyurmuştu.

 

© ekvatorhaber.com Lütfen haber ve içerikleri kaynak belirterek kullanınız ve bağlantı linki veriniz.