İnsansız gemi ile dünyanın ilk uluslararası nakliyatı yapıldı

İngiltere’den yola çıkan, alüminyum gövdeli, kaptanı ve denizcisi olmayan bir gemi 7 Mayıs’ta Belçika’nın Ostend kentine ulaştı. Gümrük memurları, İngiltere’den gelen bir kutu istiridyenin kabul işlemlerini yaptı. Bu dünyanın ilk insansız ticari nakliye operasyonuydu.

Ekvator Haber Merkezi | BBC News’ın iş teknolojisi muhabiri Stav Dimitropoulos insansız gemi ile yapılan ilk ticari operasyonun ve gelişen insansız deniz nakliyatı çalışmalarının detaylarını yazdı. Ekvator Haber’in Türkçe olarak yayınladığı haberin ayrıntıları şöyle;

Mürettebatsız tekne, geminin tasarım ve geliştirmesinin arkasındaki şirket olan Hushcraft’ın merkezi olan Tollesbury, Essex’deki bir kontrol merkezinde dört kişi tarafından dikkatlice izlendi.

İngiltere ve Belçika sahil güvenlikçileri de istiridyelerin taşınmasına nezaret etti.

İSTİRİDYELER
Teknenin minimalist yerel istiridye kutusuydu.

Hushcraft’ın genel müdürü Ben Simpson “Tekneye vuran dalgaları gerçekten dinleyebilirsiniz” diyor.

Bir hibrid dizel motor, elektrik jeneratörleri, uydu bağlantıları, CCTV ve termal kameralar, yaklaşmakta olan gemilerini ve daha fazlasını yaklaştıracakları uyarmak için otomatik bir tanımlama sistemine sahiptir.

Ödül kazandı

İnsansız gemi Sea-Kit tarafından yapıldı. Aynı gemi, kar amacı gütmeyen Japon Nippon Vakfı tarafından finanse edilen uluslararası bir hidrograf ekibine yardımcı oldu. Denizlerin keşfedilmesi ve haritalama için küresel araştırma yarışması Shell Ocean Discovery Xprize’i kazandı ve 4 milyon dolarlık (3.2 milyon £) ödülün sahibi oldu.

Hushcraft şimdi Sea-Kit’in kargo taşımak için kullanılmasını istiyor.

kontrol merkezi
Yerleşik kameralar ve mikrofonlar kontrol merkezine bilgi ulaştırıyor.

Simpson insansız gemilerin yararını şöyle anlatıyor: “Onları dünyanın dört bir yanına farklı işler yapmak için önemli ölçüde düşürülmüş maliyetle gönderebilirsiniz. O zaman bir mutfak ve tuvaletleriniz olması gerekmez. Tüm alandan yararlanabilirsiniz.”

Elektrikli insansız gemilerin çevre için daha iyi olduklarını ve daha küçük limanları kullanabildikleri için kara yolu taşımacılığının yerini alabileceklerini ve daha fazla dumanı kesebileceklerini söylüyor.

Hayalet gemiler

Denizci bulunmayan gemiler, denizde yangın veya diğer tehlikelerden kaynaklanan insan hayatı için risk anlamına gelmez. Hiç kimsenin personel alması, onlara ödeme yapması, eğitim vermesi veya lisanssız mürettebata karşı korunma ihtiyacı yoktur. Tekneler her yere gidebilir.

TEKNE

Ancak, Prof Brennan’ın görüşüne göre, insansız nakliyenin ilk Aşil topuğu, onu yaratan teknoloji olabilir. Gemi ile üs arasındaki iletişimdeki bir başarısızlık, gemide umutsuzca sürüklenen, sahiplerine, kargonun sahiplerine ve çevreye zarar vermeyen, hayalet bir gemi haline getireceğini savunuyor.

Korsan saldırılarının tehdidi altında

Prof Brennan, “İnsansız gemiler atışları engelleyerek veya geminin pervanesine ve dümenine zarar vererek korsanlar tarafından durdurulabilir” diye devam ediyor Prof Brennan.

Polonya Deniz Akademisi Navigasyon ve Deniz Hidrolojisi Enstitüsü’nün Navigasyon Bölümü başkanı Karolina Zwolak, istiridye seyahatlerinin başarısına katkıda bulundu. İşinin bir kısmı çarpışmadan kaçınmaktı. Dr Zwolak, Sea-Kit uluslararası ekibinin gelecek yıl Atlantik’te yelken açacak olan sonraki hırslı çabası üzerinde çalışıyor, ancak teknolojinin sınırlarının farkında.

“Beklenmedik durumlar gemide ortaya çıktığında, insan yaratıcılığı, deneyimi ve şematik olmayan düşünme sorunu çözebilir” diyor. Bu yüzden yakın gelecekte denizcilik endüstrisinde bir devrim görmüyor. “Sadece iletişim teknolojisini kullanarak daha fazla görevin kıyıya devredileceğine inanıyorum” diyor.

Mürettebattan ofise

Mürettebatı olmayan kısa deniz taşımacılığının bundan beş yıl sonra daha çok görüleceğine inanan Simpson, korsanlık ve benzeri sorunların hem insanlı hem de insansız gemiler için bir sorun oluşturduğunu söylüyor. Ayrıca insanları işten çıkarmanın ekonomik olarak iyi bir tercih olmadığını düşünüyor.

Avatar

Ekvator Haber

Ekvator Haber, Türkiye ve dünyadan en güncel gelişmeleri, olay analizlerini, bilim, teknoloji, kültür, seyahat, sağlık, bilişim, aile, sanat ve benzeri içerik ve haberler yayımlayan Türkçe internet gazetesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir