Ekvator Haber

İnsanlığın anavatanı Afrika’daki Bostvana olabilir

İnsanlığın anavatanı Afrika’daki Bostvana olabilir
1.422
01 Kasım 2019 - 13:43

Bilim insanları, insanlığın anavatanı olarak Afrika’daki Bostvana, Nabibya ve Zimbabve bölgeleri olduğunu açıkladı

Arkeoloji gelişmelerini duyuran Heritagedaily, Sydney Üniversitesi’nden profesör Vanessa Hayes’ın son çalışmalarını haberleştirdi. Emre Can Kartal’ın çevirisi ile Bilim ve Gelecek Dergisi’nde yayınlanan habere göre; insanlığın anavatanı Afrika’daki Bostvana, Nabibya ve Zimbabve bölgeleri.

Yeni araştırmamızda DNA’yı kullanarak insanlığın ilk ayak izlerini Büyük Zambezi Nehri’nin(2) Makgadikgadi-Okavango adındaki prehistorik sulak alanına kadar izledik. Nature’da yayımlanan incelememiz, en erken modern insan popülasyonunun (Homo sapiens sapiens’in) 200 bin yıl önce, günümüzde Botsvana, Namibya ve Zimbabve tarafından çevrelenen alanda ortaya çıktığını ortaya koyuyor. Burası günümüzde kurak, yer yer tuzlarla kaplanmış cansız bir alan. Atalarımızın Afrika’nın kalanını ve nihayetinde Dünya’yı keşfetmeye başlamadan önce 70 bin yıl boyunca bu sulak alanda yaşayıp geliştiklerine inanmak oldukça zor.

İlgili Haber: Çoğu bilim insanı modern insanların Afrika’lı atalarından geldiklerine inanırlar, fakat antik bir Çinli’ye ait bir kafatasının analizinde Afrika’da bulunan insan fosilleriyle büyük miktarda benzerliğe rastlandı. Belki de kökenimiz Afrika değildir?

İnsanların genetik verileri Güney Afrika’ya ait

Eğer modern insanların devasa bir aile ağacında belirli bir yere sahip olduğunu hayal edersek, mantıken ağacın kökünde mitogenomu bulmalıyız. Çünkü kökten yukarı doğru ilerleyen tüm dallanmaların kaynağı burası. Her ne kadar fosil kayıtların çoğu Doğu Afrika’da bulunmuş olsa da, genetik verilerin insanın beşiği olarak Afrika’nın güney bölgelerini işaret ettiğini biliyorduk. Ama insanların evrimleştiği ilk yeri net olarak belirlemek için araştırmamızı daha da hassaslaştırmak istedik. Bunu yapabilmek adına yönümüzü KhoeSan olarak da bilinen bir grup insana çevirdik. KhoeSan dünyanın en çeşitli mitogenomlarına sahip halkı. Haliyle DNA’lar üzerinden okuduğumuzda, KhoeSan’lar en eski ortak atamıza en çok benzeyen grup anlamına geliyor. Haliyle hepimiz insan soy ağacına oturursak, bu ağacın gövdesi KhoeSan oluyor.

İnsanlığın konuştuğu ilk dil

Kültürel anlamda avcı toplayıcı olan KhoeSan’larda, bir grup San hâlâ avcılık ve toplayıcılık yaparak eski yaşam biçimlerini sürdürüyorken, linguistik açıdan bakıldığındaysa KhoeSan’ların şaklamalı bir dil konuştuklarını söyleyebiliriz.

Araştırma ekibimiz, Namibya ve Güney Afrika’daki KhoeSan topluluklarıyla birlikte diğer etnisiteleri ve dil gruplarını on yıl boyunca çalıştı. Aşağı yukarı 200 nadir veya yeni bulunan KhoeSan soyunun alt dallarını mitogenom verisi haline getirdik, bu verileri mevcut verilerle birleştirdik ve böylece evrim ağacımızın temeline yakınlaşmayı başardık. Artık atalarımızın Zambezi Nehri’nin güney bölgesinden yayılmış olduğu açıkça görülüyor. Bu bilgi de bu bölgenin verimli bir sulak alan olduğu gösteren coğrafi, arkeolojik ve iklim verileriyle örtüşüyor.

Daha fazlasını haberin kaynağından okuyabilirsiniz.

© ekvatorhaber.com